Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Gayri İslami sistemlerde Cafe, Restorant, Dönerci, Künefeci..vs Açmak Caiz mi?

D Çevrimdışı

Daimaİslam

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum ve Rahmetullah hocam, bir arkadaşım soru soruyor ben ise tam bilgim olmadığı için cevap veremedim, meseleyi ve şüpheleri anlamak için konuşmayi özet geçecegim hocam

Bir arkadaş üniversiteye yakın veya çarşıda Kafe açmayı planlıyor bu caiz olur mu sence dedi
Ben kızlı erkekli Allah'ın haramlari işlenecek sevgililerin mekani olacak caiz olmayabilir dedim o halde sen neden kafeye dönerciye künefeciye restoranlara gidiyorsun eğer gidene haram değilse kafeyi açan neden haram işlesin
Benim görevim kahve yada çay satmak içerdekiler günah işliyorsa onlari men etmek sadece benim degil seninde görevin ben kafe sahibi olarak neden günah işliyorum gibisinden seyler söyledi

Bende normalde bu denetimleri islam Devleti yapar halkin giyimin kuşamini ilişkilerini onlar denetler ve yaptırım uygular dedim ancak bu devletin kanununa göre bunlar meşrulaştırıldıgı için serbesttir, senin açından bakacak olursak bir gün harami engelledin ikinci gün engelledin sonra seni şikayet ederler ve tagutun elemanlari eninde sonunda o kafeyi restoranti veya dönerciyi kapattirir dedim.

O da
1-) bu kafeyi açmam caiz mi degil mi?

2-) caizse İçeriye girenleri denetlemem caiz mi değil mi ?
3-) eğer kafe değilde bakkal açarsam içeri girenleri yine denetlemek zorunda mıyım?
4-) Eger bakkal veya dönerciye serbest olursa bana neden haram olur? Veya caiz ise haram helal sınırları nelerdir?
Diyerek sorularını artırdı bende bunu bilen birisine soracağım dedim ve size soruyorum insAllah

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;
Arkadaşınız demagoji yapmış ve olaydaki vehameti görememiştir.
Lokanta, restaurant, market, mağaza vb dükkanlar ile cafe, pastane bir değildir. Kafe pastane tarzı içerisinde genelde nikahsız kız-erkek arkadaşların girerek oturup flört ettiği, bu esnada aparatif bir şeyler atıştırıldığı ve dükkanların müslüman sahibi veya tezgahtarlarının bunlara ortam hazırlayarak, getir götür işlerini yaparak hizmet ettiği çalışma ortamları câiz değildir.

Hele ki bahsettiğiniz tam da üniversite karşısına böyle bir ortam hazırlayarak adına cafe denmesiyle câiz olmaz.

Şahsen bu tarz (üniversite yakında olmamasına rağmen) , Fransa'dan gelen bir müslüman kardeş "Le Paris" isimli küçük bir pastane tarzı bir yer açmış çalıştırıyordu. Bu kardeşin bir akrabası bu durumdan bana bahsetti ve aynı gece yanına giderek mevcud durumun câiz olmadığını detaylarıyla nasihatta bulununca en kısa zamanda orayı satarak devretti. Rabb'im bu kardeşimin amelini kabul buyursun
.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Ailece bir cafe veya restaurantta gideceğimiz vakit.Adiyamana bağlı Semerkanda gidiyoruz. Kadın erkek ayrı yerleri mevcut.aileler için kapalı odalar mevcut.Namaz için yerleri olması vs..
Bu Konu da kendilerini takdir ediyorum.

Ailece veya tek gitmek isteyen için tavsiye ederim.

D Çevrimdışı

Daimaİslam

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;
Arkadaşınız demagoji yapmış ve olaydaki vehameti görememiştir.
Lokanta, restaurant, market, mağaza vb dükkanlar ile cafe, pastane bir değildir. Kafe pastane tarzı içerisinde genelde nikahsız kız-erkek arkadaşların girerek oturup flört ettiği, bu esnada aparatif bir şeyler atıştırıldığı ve dükkanların müslüman sahibi veya tezgahtarlarının bunlara ortam hazırlayarak, getir götür işlerini yaparak hizmet ettiği çalışma ortamları câiz değildir.

Hele ki bahsettiğiniz tam da üniversite karşısına böyle bir ortam hazırlayarak adına cafe denmesiyle câiz olmaz.

Şahsen bu tarz (üniversite yakında olmamasına rağmen) , Fransa'dan gelen bir müslüman kardeş "Le Paris" isimli küçük bir pastane tarzı bir yer açmış çalıştırıyordu. Bu kardeşin bir akrabası bu durumdan bana bahsetti ve aynı gece yanına giderek mevcud durumun câiz olmadığını detaylarıyla nasihatta bulununca en kısa zamanda orayı satarak devretti. Rabb'im bu kardeşimin amelini kabul buyursun
.
Hocam burada anladığım kadarıyla illet gayri meşru kız erkek ilişkilerine zemin hazırlaması, yani arkadas kafe yerine dönerci çiğ köfteci tarzi açsa yine aynı ortama zemin hazirlasa(flört edenlerin birlikte yemek yemeleri gibi) aynı hükmü alir değil mi?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Hocam burada anladığım kadarıyla illet gayri meşru kız erkek ilişkilerine zemin hazırlaması, yani arkadas kafe yerine dönerci çiğ köfteci tarzi açsa yine aynı ortama zemin hazirlasa (flört edenlerin birlikte yemek yemeleri gibi) aynı hükmü alir değil mi?
Tâbi, doğru anlamışsın. Yâni helal olan bir ürün ticaretinde; içeride namahremlerin flörtüne ortam sağlayan ve bunların gayr-ı İslami yaşantılarına hizmet edilen işyerleri çalıştırmak câiz değildir.
Yâni illa şu mesleğe ait diye bir kısıtlama koymak uygun olmayabilir. Yarın bir gün bir moda çıkar dönercide bu ortam sağlanırsa burası da sıkıntılı duruma düşer. Fakat şu an uzak görülüyor.

D Çevrimdışı

Daimaİslam

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Tâbi, doğru anlamışsın. Yâni helal olan bir ürün ticaretinde; içeride namahremlerin flörtüne ortam sağlayan ve bunların gayr-ı İslami yaşantılarına hizmet edilen işyerleri çalıştırmak câiz değildir.
Yâni illa şu mesleğe ait diye bir kısıtlama koymak uygun olmayabilir. Yarın bir gün bir moda çıkar dönercide bu ortam sağlanırsa burası da sıkıntılı duruma düşer. Fakat şu an uzak görülüyor.
Anladim hocam, Allah ecrinizi versin

Üst Ana Sayfa Alt