Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Genç Kalemşörler

musali Çevrimdışı

musali

Üye
İslam-TR Üyesi
28 şubatla atıl kalan hareketler, abilerininde kenara çekilmesiyle yeni ve tecrübesiz gençliğe yerini bırakmıştır.Geldiğimiz noktaya baktığımızda okuma eylemini bitirmeden yazar olan birçok insan meydana gelmiş.Her eli kalem tutan bildiğinin alimi olmaktan ziyade üstad olmanın yolunu öğrenmiştir.Birçok genç yazar tanırız ve tanıdıklarımızda önce hikmet ve nezaket ararız.İlmin ağırlığını kaldırmasına bakar,önce yazdıklarının kendiyle orantılımı onu sezeriz.
Bir yazarda bulunması gereken özellikler; edep,ihsan anlayışı,uslub ve usul olmassa olmazlarıdır.Etrafımızdaki genç kardeşlerimiz iki kitap okumakla birde çevreden gelen övgüyle kendi konumunu muhafaza edemeden kimlik erezyonuna uğramaktadır.

Geçen sene fuarlarda satış rekoru kıran kitabın yazarını davet etmiştik evimize .malesef adamdaki bilgisizlik beni o kadar üzdüki halimize acıdım açıkcası.Yazar kardeşimiz şunu diyor,yazar olmak o kadar kolay ki biriki kaynaktan okuyup yazıyorsunuz ve bakıyorsunuzki sizde yazar olmuşsunuz.Dostlarım bu insanların kitab satışı milyonları buluyor ve toplumda kanaat sahipleri olarak ortaya çıkıyorlar.İlim hakikaten ayağa düştü...
siz kardeşlerimden ricam ....ilmin ağırlığı altında ezilmeyin . Okuduklarınızı tartışma ve savunma mekanizması yerine yayılan zamana bırakın.Zamanla eksiklerinizi ve hatalarınızı daha iyi görecek onları telafi etme fırsatı elde edeceksınız ve böylece bina ettiğiniz doğrularınız pekişmiş olacak..İlim ehli asla tartışmaz ve tartışmanın öfkesine kapılmaz.Ben merkezli asla davranmaz.Edebi yazacam diye kendi bile anlamadığı kavram kargaşasına kapılmaz..
İbrahim Ethem'in güzel bir sözünü nakledelim..''Anlaşılır bunca şey varken anlaşılmazlarlamı uğraşırsınız.''Yazılarınızın edebi olmasına dıkat edin fakat yaşanılır olması bizler için esastır.Kardeşlerim gönül isterdiki ilim ehli insanlarımız olsun bizlerde onların dizi dibinde eğitim görerek kendimizi yetiştirelim.Fakat bu coğrafyada mümkün gözükmüyor...
Geriye kalan birbirimize tecrübelerimizi aktarmak....
sizden ricam kardeşlerim ;kesinlikle birkaç kitap okumak sizi ben merkezli eylemesin.Dışarıdan gelen övgüler sizi kastırmasın.Ben ilmi bilirim sakın demeyin..Edebi yazı yazacam diye içinden çıkılmaz yazılardan kaçının heleki sonyıllarda herkes yalın ve anlaşılır yazmaya çalışıyor.Bir gazetede Ali Bulaç'a yazılarınız çok ağır anlaşılmıyor dediklerinde,cevabı ise onlar anlamak için kendilerini zorlasınlar derdi. şimdi ise oda sade ve anlaşılabilir yazıyı öncelemekte.. ..

Okudukarımızı paylaşalım ama tartışmayalım.Efendimiz der ki ''haklı olduğu halde tartışmayı erken bitiren için cennetin ortasında köşk vardır.Haksız olduğu halde tartışmayı erken bitiren için cennetin köşesinden köşk vardır.

Sizler hangisine talibsiniz..ne dersiniz.?ebu ömer

Üst Ana Sayfa Alt