Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Gençlerin Huzurlu ve İmanlı Bir Hayat İçin Yapması Gerekenler

AbdussametTuna1 Çevrimdışı

AbdussametTuna1

Şirke rızam yoktur
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm. Malûm biz gençler biraz tecrübesiziz, hayatı özellikle şu berbat devri pek tanıyamıyoruz. Enerjimizin oldukça yüksek olduğu bu dönemi, fırsatı kaçırmadan iyi bir şekilde değerlendirmek isteriz. Benim şahsi gayem ömrüm ve gücüm yettiğince İslâm'ı müdafaa etmek, Allah'ın mağfiretine ve rızasına nail olacak bir hayat sürebilmek. Yaşça büyük olan abi/ablalarımdan ricam bu konunun altında tecrübelerini paylaşması.

Örneğin "Keşke bilseydim" dediğiniz hususları. Şimdiden Allah razı olsun.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبنا الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Aleykum selam kardeşim,

Hayatımın 40 yaşına kadar olan kısmı ile, 40'ından sonra olan kısmı arasında bilgi açısından fark çoktur belki ama geçmiş kayıp yıllarıma baktıkça: "eksik bilgi"den daha çok "mevcut bilginin hakkını vermemek"ten korkmak gerekiyormuş, onu anladım. Bildiğiniz bir konuda (gerçekten biliyorsanız, kontrollerini etraflıca yaptıysanız) kendinizden şüphe etmeyin. İnandığınız konuda tek başınıza kalsanız bile sebat edin. Ama her halükârda hata etme payı her insanda bulunabilir, dolayısı ile size karşı gelen kişileri her zaman bilinçle dinleyin. Bu şekilde hatanız var ise fark edebilirsiniz, hatanız yoksa da karşı tarafın hakikatle örtüşmeyen delillerini kolaylıkla fark edebilirsiniz inşaAllah.

Bunlar işin pratik kısmı. Özünde ise her zaman dua ile Allah'a sığınmak var. Şeytan o kadar çok farklı açıdan insana yanaşıyor ki: solu fark etmek çoğu kez kolay ama sağdan gelişler çoğunlukla zor fark ediliyor. Ölçünüz her zaman net delil (başka anlama yorulamayacak nitelikte ayet ve hadisler) olursa ve aşırılığın da zararlı olduğunu hep hatırlarsanız, bu konuda da ölçüyü yakalamanız çoğunluğa kıyasla kolay olacaktır inşaAllah.

Son olarak da, insanlarla iletişimde şeytanın aktifliği aşırı çoktur. En basitinden: Bilhassa yakınımız olan insanlarla "zevkler ve renkler tartışılmaz" denmesine rağmen sıklıkla tartışma çıktığına şahid oluruz. Nitekim insanların aynı evde yaşamalarına rağmen farklı zevklere sahip olmasını fitleyen de şeytan. Biri yemeği az pişmiş, öteki çok pişmiş sever; biri karışık renkleri, öteki sadeliği sever vs derken sıklıkla zevkler çatışıp huzurlar kaçabilir. Bu konuda insanlara tavsiyem: "olmazsa olmaz" olmayan ne kadar kişisel arzumuz var ise, onları yontup ortalama bir hale getirmektir. Mesela salça kişiye dokunmadığı halde "salçalı yemek yemem ben" veya tam tersi bir istek, bir zevkten öte: insanların standartını bozan, hem kendini hem başkalarını zora sokan bir durumdur. Dokunmuyorsa ve o yemeğin standartı oysa şikayet edilmeden yenilmeli. Alışkın olmama durumu da "ben bunu sevmem" diyerek uzak kalmakta inat etmekten kaynaklı. Birkaç denemeden sonra sevilmeyen nerede ise hiçbir damak lezzeti yoktur, veya ben tanımadım. Diğer her tür şey için de geçerlidir bu. İnsanların sevmiyorum dedikleri de, seviyorum dedikleri de ne varsa, uyanık olunsun: eğer tartışma sebebi oluyorsa ardında şeytanın tarafları farklı yöne çekmesi vardır.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبنا الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bu arada caiz olarak ne yapıyorsanız yapın: "Allah için" niyetini olabildiğince kalbinizde diri tutun inşaAllah, gaflet halinden olabildiğince sakının. Nitekim bu niyetle mubahlar bile sevaba dönmekte elhamdülillah.

İlgili konu:

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm. Malûm biz gençler biraz tecrübesiziz, hayatı özellikle şu berbat devri pek tanıyamıyoruz. Enerjimizin oldukça yüksek olduğu bu dönemi, fırsatı kaçırmadan iyi bir şekilde değerlendirmek isteriz. Benim şahsi gayem ömrüm ve gücüm yettiğince İslâm'ı müdafaa etmek, Allah'ın mağfiretine ve rızasına nail olacak bir hayat sürebilmek. Yaşça büyük olan abi/ablalarımdan ricam bu konunun altında tecrübelerini paylaşması.

Örneğin "Keşke bilseydim" dediğiniz hususları. Şimdiden Allah razı olsun.

Herkesin "keşke bilseydim" dediği hususlar kendine göredir. Kendi yaşam tecrubesine gore seyreder.
Genel kaideler vardir belki, o kaidelere de verdigimiz tepkiler, bizdeki etkileri farklilar gosterebilir.
Benim bu anlamda olmazsa olmaz bir keskem yok, belki bazi firsatlari degerlendirebilirdim ama cok da gerek yokmus diyebiliyorum..

Sana gelirsek,

Kendine yatırım yapacaksın, bir musluman her zaman donanimli olmali.
Yaşın 17 ise ki bu mukemmel bir yaş, kendine ne ekersen ilerde onu biçeceksin.
Ama önce ahlaki oturtmaya bakmak lazım.

Medrese egitimi almak istiyorsan o tarafa yönel, universite okumak istiyorsan bazi unilerde karma egitim yok onlara bakabilirsin ilahiyat alaninda.

Mutlaka bir zanaat oğren.
Iyi bir ogrenci olursan iyi bir ogretmen de olursun mesela.

Mutlaka dil öĝren. Dil programlari var yurtdisinda arapca uzerine oralara gitme imkanin varsa git.
Bir suru insanla ve kulturle tanişirsin.

Vakiflarin dersleri var, online dersler de var onlari takip et. Gidip tanış cekimser olma.

Mesleki anlamda ne dusunuyorsan onunla ilgili bilgiler edin.

17 yaş tertemiz bir yaş.
bu yaşına sahip çık. Ve nasipse her gelecek yaşına da bi tohum ek.
Acele etmeden.
Sindirerek.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Aleykum selam kardeşim,

Hayatımın 40 yaşına kadar olan kısmı ile, 40'ından sonra olan kısmı arasında bilgi açısından fark çoktur belki ama geçmiş kayıp yıllarıma baktıkça: "eksik bilgi"den daha çok "mevcut bilginin hakkını vermemek"ten korkmak gerekiyormuş, onu anladım. Bildiğiniz bir konuda (gerçekten biliyorsanız, kontrollerini etraflıca yaptıysanız) kendinizden şüphe etmeyin. İnandığınız konuda tek başınıza kalsanız bile sebat edin. Ama her halükârda hata etme payı her insanda bulunabilir, dolayısı ile size karşı gelen kişileri her zaman bilinçle dinleyin. Bu şekilde hatanız var ise fark edebilirsiniz, hatanız yoksa da karşı tarafın hakikatle örtüşmeyen delillerini kolaylıkla fark edebilirsiniz inşaAllah.

Bunlar işin pratik kısmı. Özünde ise her zaman dua ile Allah'a sığınmak var. Şeytan o kadar çok farklı açıdan insana yanaşıyor ki: solu fark etmek çoğu kez kolay ama sağdan gelişler çoğunlukla zor fark ediliyor. Ölçünüz her zaman net delil (başka anlama yorulamayacak nitelikte ayet ve hadisler) olursa ve aşırılığın da zararlı olduğunu hep hatırlarsanız, bu konuda da ölçüyü yakalamanız çoğunluğa kıyasla kolay olacaktır inşaAllah.

Son olarak da, insanlarla iletişimde şeytanın aktifliği aşırı çoktur. En basitinden: Bilhassa yakınımız olan insanlarla "zevkler ve renkler tartışılmaz" denmesine rağmen sıklıkla tartışma çıktığına şahid oluruz. Nitekim insanların aynı evde yaşamalarına rağmen farklı zevklere sahip olmasını fitleyen de şeytan. Biri yemeği az pişmiş, öteki çok pişmiş sever; biri karışık renkleri, öteki sadeliği sever vs derken sıklıkla zevkler çatışıp huzurlar kaçabilir. Bu konuda insanlara tavsiyem: "olmazsa olmaz" olmayan ne kadar kişisel arzumuz var ise, onları yontup ortalama bir hale getirmektir. Mesela salça kişiye dokunmadığı halde "salçalı yemek yemem ben" veya tam tersi bir istek, bir zevkten öte: insanların standartını bozan, hem kendini hem başkalarını zora sokan bir durumdur. Dokunmuyorsa ve o yemeğin standartı oysa şikayet edilmeden yenilmeli. Alışkın olmama durumu da "ben bunu sevmem" diyerek uzak kalmakta inat etmekten kaynaklı. Birkaç denemeden sonra sevilmeyen nerede ise hiçbir damak lezzeti yoktur, veya ben tanımadım. Diğer her tür şey için de geçerlidir bu. İnsanların sevmiyorum dedikleri de, seviyorum dedikleri de ne varsa, uyanık olunsun: eğer tartışma sebebi oluyorsa ardında şeytanın tarafları farklı yöne çekmesi vardır.

Aişe abla, evde salçalı yemek krizimi çıktı ksjsbshd.

Kiymali yemekleri yiyemem ben.
Ya da dereotu
Ya da aşırı yumuşak şeyler
Tavuk suyuna tel sehriyeli corba
Ne standartta olursa olsun
Kusarim.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبنا الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Aişe abla, evde salçalı yemek krizimi çıktı ksjsbshd.

Kiymali yemekleri yiyemem ben.
Ya da dereotu
Ya da aşırı yumuşak şeyler
Tavuk suyuna tel sehriyeli corba
Ne standartta olursa olsun
Kusarim.
Bu özellikler çok tanıdık geldi )

Eğer bir insana bir gıda dokunuyorsa (sindirim sorunu, alerji vs) o konuda ek bir şey söylemek mümkün değil. Ve ama misal: yumuşak gıdalar neden? )

Hissiyatı ile ilgili bir şeydir kesin ve zihinde bir yerlerde hoşlanılmayan bir tanımlaması vardır. Ve: Bu konuda çabalanırsa kurtulmak mümkün bence. Sence? )

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Bu özellikler çok tanıdık geldi )

Eğer bir insana bir gıda dokunuyorsa (sindirim sorunu, alerji vs) o konuda ek bir şey söylemek mümkün değil. Ve ama misal: yumuşak gıdalar neden? )

Hissiyatı ile ilgili bir şeydir kesin ve zihinde bir yerlerde hoşlanılmayan bir tanımlaması vardır. Ve: Bu konuda çabalanırsa kurtulmak mümkün bence. Sence? )

Mutlaka vardır, kusma dürtüsü uyandiriyor bende ve yiyemiyorum mesela lapa pilav. Aninda öğürme oluşur. Kendime eziyet edemem acikcasi.

Ama şu doĝru bazi yiyecek gruplari ozellikle deniz urunleri mesela, yedikce sevilebilen seyler. Bu ispatli da ustelik. Ilk basta iyyy denilen yiyecek 15. Denemede vaaay canina olabilir.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبنا الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Mutlaka vardır, kusma dürtüsü uyandiriyor bende ve yiyemiyorum mesela lapa pilav. Aninda öğürme oluşur. Kendime eziyet edemem acikcasi.

Ama şu doĝru bazi yiyecek gruplari ozellikle deniz urunleri mesela, yedikce sevilebilen seyler. Bu ispatli da ustelik. Ilk basta iyyy denilen yiyecek 15. Denemede vaaay canina olabilir.
Yıllar önce evimize ilk aldığımız roka demeti geldi aklıma, kimse yemeyince çöpe gitmişti ) Sonrasında ise en sevilen yeşillikler arasında ilk 3 içinde yerini sabitledi.

Ortalama 3 farklı dönemde 3 kez tatmak alışmak için yeterli gibi. En azından bizim ailenin ortalaması bu şekilde.

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İslam-tr Mudâvimi
İslam-TR Üyesi
Günahların etkilerini asla küçümseme kardeşim.Günahın azken onu sakın çoğaltma.Bir günaha kendini alıştırma.Kalbindeki nur günahlardan dolayı söner veya azalırsa pişman olursun.Yine gençliğinde işlediğin günahların ileriki senelerde sebep olduğu o büyük musibetleri gördüğünde iş işten geçebilir.

Üst Ana Sayfa Alt