Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Gıybetin Sebepleri

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Gıybetin Sebepleri

1. İntikam duygusunu tatmin,

2. Arkadaşlara muvafakat,

3. Gösteriş ve büyüklük; başkalarını küçültme, kendini büyütme,

4. Kıskançlık,

5. Hoşça vakit geçirmek, güldürmek için başkalarının ayıp ve kusurlarının ortaya serilmesi,

6. Küçük düşürmek için alay.

S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dedikodu ve iftira her turlu kötüdür ama bazıları özellikle tahribati buyuk olanini yapmaktan haz alir.Örneğin namusla ilgili ahlakla ilgi vs.İftirayı 1 kişi atsada seni taniyan tanimayan insanlarinda asilsiz konusmalara dahil olmalari sadece bireysel olarak nefret duyulan bir kisiye karsi uygulanmadigini burada dedikoduya yada iftiraya maruz kalanin kendi ahlaki durumundan cok tanimadan yargilayan insanlarda bi ahlaki problem oldugunu gosterio.Psikiyatride yansitma diye bi psikolojik davranis bicimi var.Bu tipler herkes bana düşman kimse beni sevmiyor herkes yalancı vs derken aslinda kendinde olan yada olmasini istemedigi duygulari baskasinin uzerine atarak rahatliyor veya suçuna ortak ciktigina kendini inandirarak kendini rahatlatiyo.Giybetci yada iftiraci ornegin su kisiliklerde incelersek Hırsızın zaten herkes caliyo diye iftirayla hirsizligi icin kilif uydurmasi namaz kilanlarin kalbi kirli onun icin namaz kiliyolar benimki temiz benim kilmama gerek yok diyen namazsiz kişi ayni zananda günahı ömrune yaymak isteyen bunun icinde sucuna kendince kendindende gunahkar gordugu birilerini öne surerek gerçek durumunu örten kişidir.Onlar icin olayin aslini arastirmadan bi insan hakkinda aslinda hic tanimadigi halde atilan her karalamada bundan memnuniyet duymalari bunu hemen baskalarina yetistirme mutlulugu bakin aslinda bana kotu diyosunuz ama ben melek gibiyim kötü olan baskalari aşagi olan baskalari imaji vermektir.O hirsiz demek ben degilim demek aslinda.Birisinin namusuna dil uzatan aslinda ben namusluyum demek istiyodur.Bi insanin kesinlikle namussuz olmadigi bilinmiosa bu tip insana namussuz diyen aslinda kendisi namussuzdur

Üst Ana Sayfa Alt