Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :

Kişi zina edince iman ondan çıkar ve başının üstünde bir bulut gibi havada durur. Zinadan çıkınca iman kişiye geri döner.

Tirmizi, İman 11

Y Çevrimdışı

yesilerik

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hazreti Câbir (radıyallahü anh) hazretlerinin naklettiği bir hadis-i şerifte Kainatın Medar-ı İftiharı Efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) şöyle buyuruyor:

Kul namazı da terketti mi, işte o zaman küfürle arasında hiçbir perde kalmamış demektir.

(Müslim, İman, 134; Ebû Davud, Sünnet, 15; Tirmizî, İman, 9; İbn Mace, İkamet, 17; Dârimî, Salât, 29)

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı

Kim, görmediği halde rüya görme iddiasına kalkarsa (Kıyamet günü) arpa daneciğine düğüm atması teklif edilir. Kim de kendisinden hoşlanmadıkları halde, bir grubun konuşmasını dinleme gayretine düşerse Kıyamet günü kulağına erimiş kurşun dökülür. Kim bir sureti tasvir ederse (Kıyamet günü) azaba uğrar ve bu yaptığına ruh üflemesi emredilir, ama üfleyemez.

Ebu Davud, Edeb 96

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı

Ben yanında zikredildiğim zaman bana salât okumayan kimsenin de burnu sürtülsün!

Tirmizi, Da'avat 110

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı

Allah bir kavme azap indirdi mi, o azab, kavmin içinde bulunan herkese isabet eder. Sonra, (kıyamet gününde) herkes niyetlerine [ve amellerine] göre diriltilirler.

Buhari, Fiten 19

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı

Herhangi bir genç, yaşından dolayı bir ihtiyara hürmet ederse Cenab-ı Allah da yaşlılığında ona hizmet edecek kimseler halk eder (yaratır).

Riyazü’s Salihin

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
(Allah Rasûlü) “Din nasihattır/samimiyettir” buyurdu.

“Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.

Müslim, İmân, 95.

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı

Sizden biriniz uykusundan uyandığı zaman, elini üç defa yıkamadıkça su kabına sokmasın. Çünkü o, elinin nerede gecelediğini bilmez.

Müslim, Tahare 87

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı

Allahu Teala nazarında, bir kulun Allah tarafından yasaklanan kebirelerden sonra, beraberinde getirebileceği en büyük günahlardan biri, kişinin ödenecek karşılık bırakmadan üzerinde borç olduğu halde ölmesidir.

Ebu Davud, Buyu 9

B Çevrimdışı

burak_

Üye
İslam-TR Üyesi
مَنْ لاَ يَرْحَمِ النَّاسَ لاَ يَرْحَمْهُ اللَّهُ
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.
Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16.

يَسِّرُوا وَلاَ تُعَسِّرُوا وَبَشِّرُوا وَلاَ تُنَفِّرُوا

Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.
Buhârî, İlm, 12; Müslim, Cihâd, 6.

إنَّ مِمَّا أدْرَكَ النَّاسُ مِنْ كَلاَمِ النُّبُوَّةِ:
إذَا لَمْ تَسْتَحِ فَاصْنَعْ مَا شِئْتَ

İnsanların Peygamberlerden öğrenegeldikleri sözlerden biri de: “Utanmadıktan sonra dilediğini yap!” sözüdür.
Buhârî, Enbiyâ, 54; EbuDâvûd, Edeb, 6.

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı

Ani ölüm, kafir için gadab-ı ilahi'nin bir yakalamasıdır, mü'min için de bir rahmettir.

Ebu Davud, Cenaiz 14

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı

Sizden biri cumayı kıldı mı, ondan sonra da dört rek'at kılsın.

Müslim, Cuma 67

Ö Çevrimdışı

Özlem

Üye
İslam-TR Üyesi
Ey insanlar! ALLAHU TEALAya tevbe ediniz ve ondan mağfiret dileyiniz.
Muhakkak ben de günde yüz defa tevbe etmekteyim
sahih-i Müslim

S Çevrimdışı

selefi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Abbad İbnu Hanif anlatıyor: Said İbnu Cübeyr'e (ra)
Receb ayındaki oruçtan sordum. Bana şu cevabı verdi:
"İbnu Abbas'ı (ranhüma) dinledim, şöyle demişti:
"Rasulüllah (sav) Receb ayında bazı yıllarda öyle oruç tutardı ki biz,
"(galiba) hiç yemeyecek (ayın her gününde tutacak)" derdik.
(Bazı yıllarda da öyle) yerdi ki biz, "(galiba) hiç tutmayacak" derdik."

[Buhari, Savm 53; Müslim, Sıyam 179, (1157); Ebu Davud, Savm 55, (2430).]
Kütüb-i Sitte Muhtasarı Tercüme ve Şerhi, Prof.Dr.İbrahim CANAN, c.9, s466

B Çevrimdışı

burak_

Üye
İslam-TR Üyesi
Hadis Numarası: 2999

Ravi: Hz. Aişe(r.a.)
Hadis Metni: Resulullah (sav) buyurdular ki: "(Mutad olarak) geceleyin namaz kılan bir kimse, uykunun galebe çalmasıyla (bir gece uyuyakalsa ve namazını kılamasa) Allah Teala hazretleri onun namazının sevabını yine de yazar, onun uykusu (Allah'ın ona yaptığı bir ikram) bir sadaka olur."
Kaynak: Muvatta, Salatu'l-Leyl 1, (1, 117); Ebu Davud, Salat 310, (1314); Nesai, Kıyamu'l-Leyl 61, (3, 257)

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Receb büyük bir aydır. Allah bu ayda hasenatı kat kat eder. Receb ayında bir gün oruç tutana, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. 7 gün oruç tutana, Cehennem kapıları kapanır. 8 gün oruç tutana Cennetin 8 kapısı açılır. On gün oruç tutana, Allah istediğini verir. 15 gün oruç tutana, bir münadi, “Geçmiş günahların affoldu” der.
Receb ayında Allahü teâlâ Nuh aleyhisselamı gemiye bindirdi ve o da, Receb ayını oruçlu geçirdi. Yanındakilere de oruç tutmalarını emretti.

[Taberânî]

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
إنَّ اللَّهَ تَعَالى يُحِبُّ إذَا عَمِلَ أحَدُكُمْ عَمَلاً أنْ يُتْقِنَهُ

Allah, sizden birinizin yaptığı işi, ameli ve görevi sağlam ve iyi yapmasından hoşnut olur.

Taberânî, el-Mu’cemü’l-Evsat, 1/275; Beyhakî, fiu’abü’l-Îmân, 4/334.

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
لاَ يُؤْمِنُ أحَدُكُمْ حَتَّى يُحِبَّ لأخِيهِ مَا يُحِبُّ لِنَفْسِهِ

Hiçbiriniz kendisi için istediğini (mü’min) kardeşi için istemedikçe (gerçek) iman etmiş olamaz.

Buhârî, Îmân, 7; Müslim, Îmân, 71.

S Çevrimdışı

selefi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hadis No : 2907
Ravi: İbnu Ömer
Tanım: Resulullah (sav)'a (Onsekiz defa) refakat ettim. Ancak, sefer sırasında nafile kıldığını hiç görmedim. Allah Teala hazretleri şöyle buyurmuştur: "Resulullah'tan sizin için güzel örnek vardır" (Ahzab 21)". İbnu Ömer devamla der ki: "Eğer nafileyi kılsaydım namazı da tam kılardım."

Kaynak: Buhari, Taksiru's-Salat 11; Müslim, Müsafirin 9, (689); Muvatta, Kasru's-Salat 22, (1, 150)

B Çevrimdışı

burak_

Üye
İslam-TR Üyesi
İbn Abbas (r.a.) şöyle nakletmiştir:
Hz. Peygamber (a.s.) Maiz b.Malik'e "Bana senin hakkında gelen haber doğru mu?" diye sordu. Maiz ise: "Hangi haber?" dedi. Hz. Peygamber: "Bana senin falancaların kızı ile zina ettiğin haberi geldi" dedi. Maiz: "Evet, doğru" dedi ve buna dört defa şahitlik etti. Sonra Hz. Peygamber onun recm edilmesini emretti ve recm uygulandı.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 3205

Üst Ana Sayfa Alt