Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sözü

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1494506970.jpg

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ömer (ra): ‘Haydi, herkes bir şey dilesin’ demiş.

Oradakilerden biri: ‘Ben, şu oda dolusu gümüşüm olsun da onu Allah yolunda harcayayım isterim’ demiş.

Bir başkası: ‘Şu oda dolusu altınım olsun da Allah yolunda harcayım isterim’ demiş.

Bir diğeri: ‘Bu oda dolusu mücevherim olsa da Allah yolunda harcasam isterim’ demiş.

Hz. Ömer 'Başka?’ deyince,

‘Başka bir şey istemeyiz’ demişler.

Bunun üzerine Hz. Ömer (ra) kendi arzusunu şöyle dile getirmiş:

"Ben, Ebu Ubeyde bin Cerrah, Muaz bin Cebel ve Huzeyfe bin Yeman gibilerden şu oda dolusu insan isterim ki onları, Allah yolunda görevlendirebileyim."

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İsrail Büyükelçisi ile “Hulasatu’l Beyan” tefsirinin müellifi Mehmet Vehbi Efendi bir araya gelirler.
Büyükelçi: “Peygamberiniz: ‘Bir gün gelecek yeryüzünde bir tek Yahudi kalmayacak. Bir taşın arkasına saklansa taş dile gelip haber verecek’ diyordu. Bak biz yok olmadık. Filistin’de devlet kurduk” der.

Mehmet Vehbi Efendi: “Ben Buhari’yi terceme ederken, o hadisin tercemesine gelince çok düşündüm. “Ya Rabbi, senin peygamberin ne söylemişse doğrudur. Ama bu iş çok zor olacak. Yahudiler bütün dünyaya dağılmış durumda. Biz bunları nasıl bulacağız derken bir gün Filistin’de devlet kurulduğunu, dünyanın her tarafına dağılan Yahudilerin Filistin’e göç ettiğini öğrenince seviniverdim.” der.

Büyükelçi: Niçin sevindiniz?

Mehmet Vehbi Efendi: “İşimizi kolaylaştırıyorsunuz. Bizim bütün dünyayı dolaşmamıza gerek kalmayacak. Hepiniz bir araya geleceksiniz biz de sizi topluca milletlerin başına bela olmaktan kurtaracağız” der.

(Hadis: Buhari, Sahih, K.Cihad, Bab No 94)

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Karanlık gecemiz ne kadar uzarsa uzasın; Zâlimin zulmü ne kadar sürerse sürsün;
Cüceler ve köleler ne kadar azarsa azsın; Kelepçeleri sallayıp tehdid etseler de, Kalacakmıyız, İslam'a nusretten geri? Hayır! Daima arayacağız, İslam'ın Yarın doğacak olan fecrini.

Velid el-Âzâmi

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Cihad ehli alimleri yetiştirebilmek ancak; dünyanın fani zevklerinden, mal ve mülk peşinde ömür tüketmekten ve refah içinde yaşamak felsefesinden yüz çevirmekle mümkündür.

İslam bu maddî, dünyevî, basit ve kimi suflî duygularla geri gelmez.

Refah içindeki bu yaşantımızın, İslamî emanetten yüz çevirdiğimizin bir ifadesi olup olmadığını biraz düşünelim...

Mehmet Emin Akın “Alimlerin ahlakı”

Üst Ana Sayfa Alt