Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sözü

O Çevrimdışı

omermuslim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şeyhu’l İslam İmam İbn-i Teymiyye Rahimehullah Şöyle Demiştir ;

Yahudi ve Hristiyanlar , İki Haslet ile Rafızilerden Üstündürler ; Yahudilere , Sizin Dininizin En Hayırlısı Kimdir Diye Sorulunca Musa’nın Ashabı derler. Hristiyanlar’da Dinlerinin En Hayırlısı Kimlerdir Diye Sorulduğu Zaman İsa’nın Havarileridir derler. Rafizilere Dininizin En Şerlileri Kimdir ? Diye Sorsalar Muhammed s.a.v’in Ashabıdır derler …!
Minhacu’s – Sunne

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah bin Ömer, Mutaffifîn sûresini okudu: “İnsanlar, hesaba çekilmeleri için, âlemlerin Rabbinin huzurunda durdukları zaman...” (83/Mutaffifîn, 6) âyetine gelince düştü, ağlamaktan gerisini okuyamadı (Müsned, Ahmed bin Hanbel, Sıfatu’s-Safve, 1/254)

Osman bin Affan (r.a.), bir kabrin başında durduğu zaman gözyaşları sakallarını ıslatıncaya kadar ağlardı. (Tirmizî, Terğîb 5/322; Hılye, 1/61)

Ali bin Ebû Tâlib’in torunu Hasan bin Muhammed’den: Ömer bin Hattab, cuma günü hutbede: Güneş yuvarlanıp devrildiği, yıldızlar döküldüğü, dağlar yerinden oynayıp yürüdüğü, develer salıverildiği, vahşi hayvanlar toplandığı, denizler kabardığı, Ruhlar (bedenlerle) birleştiği, diri diri gömülen kıza ‘hangi suç yüzünden öldürüldün?’ diye sorulduğu, defterler açıldığı, gökyüzünün perdesi kalktığı, cehennem alevlendiği ve cennet yaklaştırıldığı zaman, herkes ne hazırlamışsa onu bilecek.” (81/Tekvîr, 1-14) âyetine kadar okudu, hüngür hüngür ağlamaktan ilerisine devam edemedi.

Yine Hz. Ömer, “Rabbinin azabı mutlaka gerçekleşecek, ona mâni olacak hiçbir şey yoktur.” (52/Tûr, 7-8) âyetlerini okuyunca onların tesirinden rahatsızlandı ve yirmi gün yatakta yattı. Hz. Ömer, Kur’an okuduğunda, bazen boğazı tıkanır, yere düşünceye kadar ağlardı. Sonra da evine kapanırdı. (Hılye, 1/51)

Ebu Musa El Eşari r.a dediki:"Ey cemaat Ağlayın !!!!! .Ağlayamazsanız ağlar gibi yapın.Cehennemlikler gözyaşı dökerler,sonunda gözyaşları kesilir.Bu defa kan ağlarlar.Öyle ki gemiler bile bu gözyaşı ve kan denizinde yüzebilir."

408934_161905750583976_1510455053_n.jpg

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bol bol sadaka verin.Yetimlere ,yoksullara, ihtiyac sahiplerine yolda kalmislara el uzatin,onlarin dertleriyle dertlenin,kalbiniz yumsar.Uzerinizdeki SIKINTILAR size dua,huzur ve umut olarak geri döner.Kendinizden daha asagidakilere bakin,kabirleri ziyaret edip agizlarin tadini bozan olumu hatirlayin,acliktan yokluktan bedenleri curumus yardim bekleyen mazlumlari dusunun,esaret altinda unutulmus terkedilmis kardeslerinizi dusunun,dusunun ki uzerinizdeki nimetlerin farkina varin.

Su alemde Allah azze ve celle'yi anmak, dua etmek,zikretmek ,sen onu goremesende O'nun seni gordugunu isittigini bilmek hissetmek,kitabini okumak,rasullerin ve ashablarinin hayatlarini eserlerini okumak ve onlarin devirlerinde yasiyormuscasina tefekkur etmek kadar tat ve lezzet veren daha baska birsey yok. Elhamdulillah Elhamdulillah...Bizi Islam ile sereflendiren bizlere hidayet bahseden Allah azze ve celle'ye O'nun rizasina ulastiracak sekilde hamdolsun

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hz Ömer r.a Sad Bin Ebu Vakkas r.anh’a dedi ki :”Sana ve adamlarına ,düşmandan ziyade kendi günahlarınızdan korkmanızı emrediyorum.Çünkü askerlerin günahları ,düşmandan daha tehlikelidir.Müslümanlar,düşmanların Allah celle celalahu katındaki günahları nedeniyle kazanırlar.Eğer öyle olmasaydı,onları yenemezdik,çünkü,bizim sayımız onlardan az ve silahlarımız onlarınki gibi değil.Eğer günah bakımından onlarla eşit olsaydık,onlar bizi yenerdi.Biz Allah celle celaluhu katındaki yüksek mevkimiz sayesinde kazanıyoruz kendi gücümüzle değil..(Şamil Basayev ,Savaş ve Ahlak ,sayfa,36)

1521828_809937252427477_7860128179182087616_n.jpg

O Çevrimdışı

omermuslim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Unutmayın!
Kutlu Doğum proğramlarının amacı: Resul sav nin elinden kılıcını çalıp, yerine gül tutuşturma mücadelesidir!
(Hakan Cahit)

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Her kisinin degeri hedefiyle olculur."Ibn Kayyim

Kucuk insanlarin hevesleri,buyuk insanlarin idealleri vardir.

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Bir Müslümanın genel anlamda televizyon izlemesi, nafile kılmaması, kuran okumaması, Allah korkusundan dolayı gözyaşı dökmemesi, teheccüt namazına kalkmaması, ibadetlerinde gevşek davranması o kimsenin çok günah işlediğine ve kalp hastalığına işaret eder. Kalp sağlıklı olursa kişi nafilelere düşkün olur, Kur’an’dan her gün nasibini alır, günahlardan uzaklaşır, rahatlıkla oturup haramlara bakmaz.

Hastalanan ve hastalığı ciddi olan bir kimse hastane, doktor ve ilaç diye nasıl koşturuyorsa ve tedavi ile ilgileniyorsa, kalbinin hastalandığını gören bir Müslüman derhal tedavi işine başlaması ve bu hastalığını gidermelidir. Aksi halde helaka doğru ilerler. Kalp tedavisi beden tedavisinden daha önemlidir. Çünkü beden ihmal edilirse en fazla sonuç ölüm olur. Ama kalp tedavi edilmezse Allah korusun sonucu cehennem olabilir.
( nakilkürsüsü )

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ukbe b.Amir r. şöyle dedi :” Rasulullah’ın a.s şöyle buyurduğunu işittim.”Herkes,insanlar arasında ayrım yapılıncaya veya insanlar arasında hüküm verilinceye kadar,sadakasının gölgesindedir.” Yezid r. dedi ki:”Hadis nakledenlerden biri olan Ebul Hayr r. bir peksimet veya soğan dahi olsa,sadaka vermeden gün geçirmezdi.(Ahmed,Müsnd,1669)

Mücahid’den r. :”Abdullah b. Ömer ile bir harabeye uğradım.Bana:”Ey Mücahid !! ‘Ey harabe,halkın nerede ? diye seslen”dedi. Ben seslenince ,İbn Ömer r.:”Gittiler ve amelleri kaldı’buyurdu.(Abdullah İbn Mübarek ,Kitabı Zühd,sayfa,158)

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kur'an'i yasayarak hatmedenler , 'hatim duasi'ni "huri"leriyle beraber okurlar.

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Abdullah bin Şeddâd rahimehullah anlatıyor:
"Sabâh namazında safın en gerisindeyken Hz. Ömer radiyallahu anh'ın iç çekerek ağladığını ve Yusûf sûresinde geçen şu âyeti okuduğunu işittim:
“Ben dağınıklığımı, keder ve hüznümü sadece Allah’a arzediyorum." (Yusûf Sûresi, 86)

عن عبد الله بن شداد بن الهاد قال: سمعت نَشِيْجَ عمر بن الخطاب وأنا في آخر الصفوف في صلاة الصبح يقرأ من سورة يوسف يقول" إِنَّمَا أَشْكُو بَثِّي وَحُزْنِي إِلَى اللَّهِ

10423304_419629111531820_6106397165212737272_n.jpg

not: said özdemir hoca'dan aldım facebook'ta.

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İnsanlar Süfyan b.Üyeyne’den kendilerine nasihat etmesini istemiş,Ama o bir türlü kabul etmemiş.En sonunda onlara şöyle demiştir:Ne ben size nasihat etmeye,ne de siz nasihat dinlemeye ehilsiniz.Sizinle benim durumum şu adamın dediğine benziyor:Kusurlarınızı ortaya koyun ki ,doğru yolu bulasınız.

Ömer b.Abdulaziz şöyle demiştir:””HİÇ KİMSE DÜNYA VE AHRETTE KENDİSİ İÇİN KUSUR OLACAK BİR FİİL VE SÖZ OLMAYINCAYA KADAR TAKVA MAKAMINA ULAŞAMAZ.Bir defasında biri ona “”Kul ne zaman takvanın zirvesine ulaşır? Diye sormuş ,oda şu şekilde cevap vermiştir;”””İÇİNDEN GEÇİRDİĞİ DÜŞÜNCELERİ BİR TABAĞA KOYUP,BU TABAĞA DA ÇARŞI PARZARDA UTANMA DUYGUSU TAŞIMADAN GEZEBİLDİĞİ ZAMAN…………(SübhanAllah)

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hz Ali şöyle demiştir:””Ben Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve selem ashabını gördüm.Bugün onlara benzeyen birini göremiyorum.onlar saç baş dağınık,toz toprak içinde sabahlarlardı.Alınlarında secdenin parlaklığı vardı.Geceleri secde ederek kıyamda durarak vakitlerini değerlendirirlerdi.AYAKLARI YORULUNCA SECDEYE ,ALINLARIDA YORULUNCA KIYAMA KALKARLARDI.SABAH OLUNCA RÜZGARLI BİRGÜNDE DALLARIN SALLANMASI GİBİ SALLANIRLARDI..GÖZLERİNDEN YAŞ AKARDI.ALLAH’A YEMİN OLSUNKİ SANKİ BEN GAFLET İÇİNDE OLAN BİR TOPLUMDA YAŞIYORUM..

Allah bizlere merhamet etsin.

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbrahim et Teymi şöyle demiştir.”İhlas sahibi kul ,yaptığı kötülükleri gizlediği gibi iyilikleri de gizleyen kimsedir.””Şabi de şöyle demiştir:””Öğrendikleri zaman öğrendikleri ile amel etmeleri ,amel ettikleri zaman amelleri yüzünden insanlardan uzak olmaları,uzak oldukları zaman insanların onları bulamamaları ,bulamayınca aranmaları,aranınca da dinleri konusunda fitneden endişe ettikleri için kaçmaları alimlerin edeplerindendir.””

Bunlar salihlerin özellikleri başarabilen başarsın !!!!!!

O Çevrimdışı

omermuslim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
seyid kutub.jpg

Üst Ana Sayfa Alt