Çözüldü Gusul Abdestinde Kulak - Küpe Deliklerinin Yıkanmasının Hükmü?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Soru :
Bir bayan gusül abdesti alırken, kulağında küpe varken ve küpe olmadığı durumlarda ne yapmalıdır?

Allah Teala abdest ve guslu tarif ettiği ayetin sonunda şöyle buyurmaktadır:
“Allah size (abdest ve guslü emretmekle) bir güçlük çıkarmak istemiyor. Ama sizi arındırmak ve size olan ni'metini tamamlamak istiyor. Belki şükredersiniz.” (Maide, 6)

Bu ayet, Allah’ın güçlük çıkarmak istemediğini ama bizi arındırmak istediğini bildirmektedir. Kulaktaki küpe deliklerinin ıslatılması ile ilgili herhangi bir hüküm bulunmadığı için gusulde bu işlemin yapılması güçlük doğurur. Kulak deliklerinin arasına bir şeyler sokarak ıslatmaya çalışmak sakınca oluşturabilir. Bu, dinen gerekli bir şey de değildir. Çünkü kulak delikleri vücudun dışından sayılmaz. Küpe deliklerinin dış (ön-başlangıç) kısmının ovuşturularak su ulaşmasını sağlamak yeterlidir. Yapılması gereken şey gayet basittir.
Gusulde kulaklarınızı yıkarken kulak yumuşaklarını elinizle hafifçe ovulması yeterlidir. Gusul abdestinde kulak temizliği, görünen yerlerdir. Bu bakımdan iç ve dış kısımda görünen yerleri yıkamak yeterlidir. Gusul abdestinin geçerli olması için kulak kıvrımları dahil hiç bir yerin kuru kalmaması gerekir. Islak el ile kulak kıvrımları meshedildiği zaman kuruluk kalmıyorsa geçerli olur.
Delik bulunan kulakta küpe takılı olmadığı takdirde, suyun deliğin ön kısmına girmesini sağlayacak biçimde kulağı yıkamak gerekir. Bu hususta fazla bir külfete gerek yoktur. İbn Nuceym'in el Bahru'r Râik, Kâsânî'nin Bedâyi'us-Sanâyi'' ve Şeyh Nizameddin ve Heyet'in el-Fetava el-Hindiyye fi Mezhebi'l-İmami'l-A'zam Ebi Hanife ve bi Hamişihi Fetavayi Kadıhan ve'l-Fetava el-Bezzaziyye'de aynı husus açıklanmıştır. Küpe deliği kendiliğinden kapanmışsa, deliği tekrar zorlayıb, su ile ıslansın diye açmaya çalışılmamalıdır.
 
Geri
Üst