Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Gusülde Kulak, Ağız ve Burun Temizliği Nasıl Olmalıdır?

E Çevrimdışı

erczz

Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum ve rahmetullah

Gusülde kulak temizliği nasıl olmalıdır açıklayabilir misiniz ? Doyurucu bir bilgi bulamadım. Peygamberimizin guslünde zaten böyle birşey geçmiyor ama kulağın içindeki ve dışındaki kirler gusle engel olmaz mı , giderilmesi gerekmez mi?

Ayrıca Furkan kardeş size dişinde havuç kırıntısı olduğunu söylemiş, sizde "Ağızda kalan havuç kırıntısı gusle engel değildir. " demişsiniz. Ben "Dişlerin arasında, diş kovuğunda katılaşmış yemek artığı bulunursa, gusül sahih olmaz. " tarzında fıkhi bilgiler okumuştum. Racih olan hangisidir ? Sizin Görüşünüzün delillerini yazabilir misiniz acaba ?

Son olarak gusülde burun temizliğindede yardımcı olursanız çok sevinirim. Farz olan suyu burna çekmek midir yoksa burun içi iyice temizlenip , hiçbir kir kalmamalı mıdır ?

Sıkıntı yaşadığım sorular , inşaAllah cevaplanır

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Esselamu aleykum ve rahmetullah

Gusülde kulak temizliği nasıl olmalıdır açıklayabilir misiniz ? Doyurucu bir bilgi bulamadım. Peygamberimizin guslünde zaten böyle birşey geçmiyor ama kulağın içindeki ve dışındaki kirler gusle engel olmaz mı , giderilmesi gerekmez mi?

Ayrıca Furkan kardeş size dişinde havuç kırıntısı olduğunu söylemiş, sizde "Ağızda kalan havuç kırıntısı gusle engel değildir. " demişsiniz. Ben "Dişlerin arasında, diş kovuğunda katılaşmış yemek artığı bulunursa, gusül sahih olmaz. " tarzında fıkhi bilgiler okumuştum. Racih olan hangisidir ? Sizin Görüşünüzün delillerini yazabilir misiniz acaba ?

Son olarak gusülde burun temizliğindede yardımcı olursanız çok sevinirim. Farz olan suyu burna çekmek midir yoksa burun içi iyice temizlenip , hiçbir kir kalmamalı mıdır ?

Sıkıntı yaşadığım sorular , inşaAllah cevaplanır
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh
Kulak temizliğinin neyi var ki siz doyuncaya kadar bilgi aktaralım, Kulağın içi de dışı da, kıvrımları da yıkanır, ovalanır, kulak deliği küçük parmak aracılığıyla temizlenir. Çok önemli bir detayı olsa zaten bildirilirdi. Bu konuda fazla teferruat arzusu şeytanın vesvesesindendir.
Namaz kılan insanın kulağında su geçirmeyecek şekilde katman oluşturmuş su geçirmez bir tabaka bulunması diye bir şey olması söz konusu değildir.

Ağızda bulunan havuç kırıntısı su geçirdiği için abdeste mani değildir. Dişlerin arasında, diş kovuğunda katılaşmış yemek artığı ise eğer ağıza suyun temasına mâni oluyorsa (ki katı olduğu için su geçirmez. Su geçirmese de etrafında boşluk olub altan yandan su geçerse mâni olmaz) abdeste mani olur. Tabi bu durum abdestte ağıza su vermeyi farz kabul eden Hanefi mezhebine göredir.

Farz olan istinşak yani buruna su çekib içerideki sümük, kir tarzı pisliğin dışarı atılmasıdır. burnun ucundaki, kenardakine ulaşabiliyor ve elle parmakla temizlenebilir fakat daha içeridekiler ancak su çekilerek tazyiki ile boşaltılmalıdır. Eğer içeride sümük tarzı fazlalığın kaldığı anlaşılıyorsa bu işlem (üç adeti geçse de) bir kaç kez daha (çıkana kadar) tekrarlanabilir.

İlgili Konu:

Mezheblere Göre Guslun Farzları, sunnetleri ve Adabları
https://www.islam-tr.org/konu/delillerle-rasulullahin-s-a-v-gusul-ve-namaz-abdesti-almasi.26091/

E Çevrimdışı

erczz

Üye
İslam-TR Üyesi
Abi hazır konuyu kapatmamışken şu nasıl oluyor bir izah eder misin ,

Havuç kırıntısı su geçiriyorsa ki sıvı birşey değil, bende sorun var galiba, ben bunları ayırt edemiyorum ki. Mesela istinşaktan sonra yaş sümük yüze bulaşsa , abdestten sonrada hafif deri soyulması gibi kuruduğunu görsek, o zaten altına su geçirmiş midir yoksa zamk kısmına mı giriyor ? Kuru sümük veya kuru çapak değil yaş olanlarını illa gidermelimiyiz?

Ve bazen elimizde ayağımızda siyah siyah küçük noktalar olur bilirsin , neyden oluyor bilmiyorum ama o altına su geçiriyor mu?

Birde çoraplardaki tüyler tırnaklara falan giriyor , özellikle gidermek gerekiyor mu ? Yani tüyden kasıt böyle çok olunca yuvarlak tabaka gibi oluyor katılaşıyor gibi , ben ayırt edemiyorum bari bu 3 ünün hükmünü söylesen olur mu?

Eğer bu kalıntıları abdestten sonra görsem tekrar abdest mi almalıyım yoksa o yerin altını yıkasam yeter mi? Abdest sırasında görüncede mesela yüzdeki kalıntıyı kolumu yıkarken gördüm diyelim , tertip bozuldu diye baştan alıyorum yanlış mı yapıyorum ? Kafanı şişirdim ama umarım bu konudaki ilminide benimle paylaşıp Allah rızası için yardımcı olursun.

Abdulmuizz Fida

Admin
Abi hazır konuyu kapatmamışken şu nasıl oluyor bir izah eder misin ,

Havuç kırıntısı su geçiriyorsa ki sıvı birşey değil, bende sorun var galiba, ben bunları ayırt edemiyorum ki. Mesela istinşaktan sonra yaş sümük yüze bulaşsa , abdestten sonrada hafif deri soyulması gibi kuruduğunu görsek, o zaten altına su geçirmiş midir yoksa zamk kısmına mı giriyor ? Kuru sümük veya kuru çapak değil yaş olanlarını illa gidermelimiyiz?

Ve bazen elimizde ayağımızda siyah siyah küçük noktalar olur bilirsin , neyden oluyor bilmiyorum ama o altına su geçiriyor mu?

Birde çoraplardaki tüyler tırnaklara falan giriyor , özellikle gidermek gerekiyor mu ? Yani tüyden kasıt böyle çok olunca yuvarlak tabaka gibi oluyor katılaşıyor gibi , ben ayırt edemiyorum bari bu 3 ünün hükmünü söylesen olur mu?

Eğer bu kalıntıları abdestten sonra görsem tekrar abdest mi almalıyım yoksa o yerin altını yıkasam yeter mi? Abdest sırasında görüncede mesela yüzdeki kalıntıyı kolumu yıkarken gördüm diyelim , tertip bozuldu diye baştan alıyorum yanlış mı yapıyorum ? Kafanı şişirdim ama umarım bu konudaki ilminide benimle paylaşıp Allah rızası için yardımcı olursun.
Kardeşim sende gerçekten problem var, sen sağlam bir rukye yaptırmanı ısrarla öneririm.

Havuç temiz ve rızıktır, yapısı itibari ile kısa zamanda erir gider. Sümük ise hafif necaset türünden olub yapısı itibarı ile yapışkan özelliği vardır ve kuruyunca tabaka oluşturur, altına su geçirmez. Nereye bulaşsa temizlenmelidir.
Siyah noktalar bedenin kendisinden kaynaklanıyor ise çıkarıb altını yıkamak gerekmez, kendisi yıkanması yeterlidir.

Çorabın tüyleri zaten kişi gördüğü zaman onları temizler, alır. Tırnak arasında kalsa dahi necis olmayıb, su geçirdiğinden abdeste mani değildir.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Kardeşim sende gerçekten problem var, sen sağlam bir rukye yaptırmanı ısrarla öneririm.

Havuç temiz ve rızıktır, yapısı itibari ile kısa zamanda erir gider. Sümük ise hafif necaset türünden olub yapısı itibarı ile yapışkan özelliği vardır ve kuruyunca tabaka oluşturur, altına su geçirmez. Nereye bulaşsa temizlenmelidir.
Siyah noktalar bedenin kendisinden kaynaklanıyor ise çıkarıb altını yıkamak gerekmez, kendisi yıkanması yeterlidir.

Çorabın tüyleri zaten kişi gördüğü zaman onları temizler, alır. Tırnak arasında kalsa dahi necis olmayıb, su geçirdiğinden abdeste mani değildir.

Abi Allah sana sabır versin amin

E Çevrimdışı

erczz

Üye
İslam-TR Üyesi
Kısaca defol git siteden demek bu herhalde , Abdulmuiz abi ağzını bozmadan cevap veriyorken sen yazdığın cevapla , Abdulmuizinde mesajına ettiği duayla anlaşılıyor . Defoluruz elbet burdanda defoluruz , alıştık

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Kısaca defol git siteden demek bu herhalde , Abdulmuiz abi ağzını bozmadan cevap veriyorken sen yazdığın cevapla , Abdulmuizinde mesajına ettiği duayla anlaşılıyor . Defoluruz elbet burdanda defoluruz , alıştık

Defol git demedik bu kadar pipirikli olmanızdan dolayı rukyeyi tavsiye etmiş abi yoksa sorularınız dan ziyade vesveseleriniz normal değil kardeşim
Benim tavsiyem bir şey yaparken şüpheyi terket,mutmain olana sarıl

Abdulmuizz Fida

Admin
Kardeşim aşırı takıntı we vesvese sağlıklı algılamana da mâni oluyor. Bu son mesajın da öyle. Sizin siteden uzaklaşmanızı gerektirecek bir sebeb yok.
Sizin acilen rukye yaptırmaya bakınız. Bu zamana kadar yaptırmamanıza da, siz kendiniz istemediğiniz için yaptırmadım zannediyorsunuz ama musallat olan cin size bunu yaptırtmıyor.

Üst Ana Sayfa Alt