Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Gusülde Yara Bölgesini Biraz Aşmış Yara Bandı Varken Nasıl Gusül Alınır ?

فرقان Çevrimdışı

فرقان

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

Kolumdan ameliyat oldum ameliyat bitince koluma pamuk gibi birşey koyup bant gibi, birşeyle üstünü kapadılar pamuk yaraya tam oturdu üzerindeki bant yarayı aşmış durumda böle halde nasıl gusül alınır hanbeli mezhebine göre ?
bunu yazmamın sebebi ; Kuyruğu olan ve -adeten açıkta kalan kısımları hariç- başın tümünü kapsayan imame (sarık) üzerine meshetmek caizdir. Bütün bu mest edilen şeyler üzerine meshetmenin şartı, bunları (abdest, gusül vb.,) kamil bir taharet aldıktan sonra giymiş olmasıdır. Cabira‎ (bandaj/yara bandı‎/sargı/alçı vb.,) üzerine meshetmek; sarılması gereken yer(den fazlası) sargı ile aşılmadıysa caizdir. Erkek ve kadın için bu ‎‎(mesh hükümleri) aynıdır.‎ Sadece, kadınlar sarık üzerine meshedemezler.(Umdet'ul Fıkıh Şeyh'ul İslam İbni Kudame el-Makdisi (541-620H)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah;

Evvelâ geçmiş olsun, Rabbim c.c. şifa versin.

Sargınız yara miktarından fazlaca taşan kısmını tekrar yaranın üstüne doğru katlayarak tutturabilirseniz, yıkanması gereken yerleri yıkayabilir, mesh olması gerekerek yaranın üst sargısını mesh ederek gusledebilirsiniz. Eğer sarkan kısmı tekrar yaranın üstüne geriye doğru katlamanız mümkün değilse sargıyı komple çözüb yeniden sınırı aşmadan sardıktan sonra abdest alabilirsiniz.

فرقان Çevrimdışı

فرقان

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
sadece yarayı yapışkan yerleri aşmıştı, bende her tarafımı yıkadım orayı mesh etmiştim çünkü yapışkanlı olduğu için onu kolumdan cıkarsam takılması zor. Allah razı olsun

Üst Ana Sayfa Alt