Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Güvenilir Türkçe Kaynak

A Çevrimdışı

Abdullah_2023

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum. Delilleriyle 4 mezhep islam fıkhı/ilmihali arıyorum. Mümkünse 4 mezhepte aynı kaynak içinde, karşılaştırmalı olsun. Eğer aynı kaynakta mevcut değil ise, 4 farklı kaynağı paylaşabilirsiniz. Olabildiğince günümüz veya günümüze yakın kişilerin tevilini içermeyen, saf, 4 mezhep imamının görüşleri olsun. Bilgisi olan varsa yardımcı olmasını isterim. (Not: Arapça ve Türkçe aynı kitapta çevirili olursa da çok iyi olur)
 
M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yanlış hatırlamıyorsam, “ delilleriyle Ahkam hadisleri” diye 4 ciltlik eser vardı.
Sadece 4 mezhebi değil , ibni hazm ve imam zahirinde görüşleri vardı.
 
Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Ve aleykum selam ve rahmetullah ve berekatuh..kardeşim bu kitap senin aradığın nitelikte inşaallah tavsiye ederim

30313
 
عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Ve aleykümselam ve rahmetullah.

Vehbe Zuhayli'nin İslam Fıkhı Ansiklopedisi (10 cilt) bu konuda en kapsamlı eser. Bunun dışında daha eski Abdülkadir el-Cezîri'nin kitabı veyahut Bidayetül Müçtehit var. Ancak Zuhayli'nin kitabı en kapsamlısı.

Tahavi'nin kitabı fıkıh kitabı değil, dört mezhebi kapsamıyor, ihtilaflı hadisleri münakaşa ediyor. Ahkam hadisleri kitapları daha çok hadis ilmi, muhtelefül hadis üzerine kurulu. Bu babta bir şey okunacaksa İbn Hacer'in Bülüğul Meram'ı (Şafii) okunmalı. Ahmet Davutoğlu tercümesinde Hanefi mezhebi eşliğinde notlar mevcut. Tahavi'nin kitabı daha üst seviyeler için uygun.
 
Üst Ana Sayfa Alt