Güzel Ahlakla Ilgili Hadisler

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
YYYY.png
 

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
İslam-TR Üyesi
namaz kilmayip oruc tutmayan güzel ahlakli kişi için mi geçerli bu yoksa nafile namaz ve oruçlar mı kastedilmiş?
Selamun aleykum kardeşim. İslam'ın farz namaz ve farz orucun terkiyle ilgili hükümlerini düşünürsek, bu hadisin ancak nafileler ile ilgili olduğu kendiliğinden ortaya çıkar inşaAllah.
 

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ashâb-ı Kirâmdan Ebû Dücâne radiyallâhu anh ağır hasta idi. Ağır hasta olmasına rağmen üstünde hastalık eseri yoktu. Yüzü nurlu ve pırıl pırıldı. Ziyâretine gelenlerden birisi, “Yüzünün böyle nurlu ve pırıl pırıl olmasının hikmeti nedir?” diye sordu. Ebû Dücâne radiyallâhu anh ona dedi ki:

“Güvenebileceğim ve beni kurtarabilecek olsa olsa şu iki amelim var:

•Beni ilgilendirmeyen şeyler hakkında hiç konuşmazdım.

•Kalbimde hiçbir Müslümana karşıda asla kötü niyet taşımadım!

Subhânallâh... İşte reçete! Basit gibi gözüken ama zor iki amel...

(İbn Sa’d, et-Tabakâtü’l-kübrâ, III, 557)
 

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: "İnsanların Allah'a en sevimlisi, insanlara faydalı olandır.Amellerin Allah'a en sevimlisi de Müslümanı sevindirmek ya da ondan bir sıkıntıyı gidermek ya da bir borcunu karşılamaktır.Ya da açlığını gidermektir.Benim bir Müslüman kardeşimin ihtiyacını gidermem için yürümem mescidde bir ay itikafa girmemden bana daha sevimli gelir.Kim ona(Müslümana) karşı öfkelenmekten el çekerse Allah o kimsenin ayıbını örter.Kim yapmaya gücü yettiği halde Müslümana karşı kızgınlığını gizlerse Allah c.c. kıyamet gününde onun kalbine rızasını koyar.Kim Müslüman kardeşiyle beraber onun bir ihtiyacını görmek için yürüyüp de bunu gerçekleştirirse Allah c.c. da ayakların kayacağı günde onun ayaklarını sabit kılar.Şüphesiz ki kötü huy sirkenin balı bozduğu gibi ameli ifsad eder."Hasen bir hadistir.(Taberani el-Kebir'inde rivayet etmiştir; Elbani Camiu's Sahih no:174)
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt