Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

HADİS İNKARCILARINA

U Çevrimdışı

usamezeyd

Üye
İslam-TR Üyesi
Soru: Mütevatir hadisleri inkar eden neden tekfir edilir? Manen mütevatir olan hadislerin inkarı da tekfiri gerekli kılar mı? Bize doyurucu tafsilatlı bir cevap verin. Allah size merhamet etsin.

Cevap:SSevgili kardeşim, Kuran hem lafzen hem de manen mütevatirdir. Bu nedenledir ki Kuran’ın başlangıç suresi olan fatiha suresi lafzen mütevatirdir ve bir harf inkar eden bütün ümmetin icması ile kafirdir. Aynı şekilde Kuran’dan manen mütevatir olan başka bir şey ise namazın 5 vakit farz olmasıdır. Bunu inkar edende nasları yalanladığı için kafir olur.

Bu yüzden manen mütevatir olan hadisleri inkar eden birinin Kur'anı da inkar etmesi gerekmektedir ki böyle sapık bir inançtan Allah’a sığınırız. İmam Berbehari Şerhus Sunnesinde şunları kaydetmektedir;

“Bazı alimler dediler ki bu alimler içerisinde Ahmed ibnu Hanbel var; Cehmiler kafirdir ve ehli kıbleden değildir. Onların malı ve kanı helaldir. Miras alınmaz ve onlara miras verilmez. Çünkü onlar Cuma, cemaat, bayram namazı ve sadaka yoktur dediler. Dediler ki kim Kuran mahluktur demez ise kafirdir. Muhammed sallahu aleyhi ve sellem’in ümmetine kılıcı helal saydılar. Kendilerinden öncekilere muhalefet ettiler. Onlar Nebi sallahu aleyhi ve sellem’in ve ashabının konuşmadığı şeyler ile insanları imtihan ettiler. Onlar mescidleri ve camileri tatil etmek istediler. İslamı hafife aldılar ve Cihadı tatil ettiler. Fırka ile amel ettiler. Peygamberin eserlerine muhalefet ettiler. Mensuh ile konuştular ve müteşabihi delil aldılar. İnsanları dinlerinde şüphelere düşürdüler. Rableri hakkında çekiştiler. Dediler ki Kabir azabı yoktur. Şefaat ve havuz yoktur. Cennet ve cehennem yaratılmamıştır. Nebi sallahu aleyhi ve sellem’in dediği pekçok şeyi inkar ettiler. Onların kanlarını ve tekfir edilmelerini helal görenler bu yönlerden helalliklerine hükmettiler. Çünkü her kim Kuran’dan bir ayeti inkar eder ise bütün Kuran’ı inkar etmiştir. Her kim de Nebi sallahu aleyhi ve sellem’den gelen sahih bir eseri red ederse Resulullah’ın sünnetini inkar etmiş olur. Her kim bunları inkar ederse işte o kafirdir. Bir müddet geçti ve sultandan bu pisliklerine yardım buldular. Bu görüşlerinden başka görüşlere sahip olanlara da kılıç ve kamçıyı koydular. Sünnet ve cemaat ilmini hafife aldılar. Önceleri bidatlarını ve kelamlarını gizlerken artık meclislerde izhar etmeye başladılar. İnsanlar buna kanaat ettiler. Onlar da liderlik sevdasına düştüler. Büyük bir fitne oldu. Bu fitneden Allah’a sarılanlar kurtulabildiler.”(Şerhus Sunne madde 64)

Sahih bir hadisin inkarını küfür sayan alimlerin usul de mütevatir hadisin inkarını küfür saymadıklarını söylemek tutarsızdır. Sonuçta mütevatir haber yalan söylemek de ittifak etmeyecek topluluğun yine yalan söylemekte ittifak etmeyeceği bir topluluğa aktardığı haberdir. İnsanların Amerika’yı görmemesine rağmen herkesin oradan bahsediyor olması ile Amerikanın varlığı mütevatir haber olmaktadır. Sünnet de ki mütevatir haberlere iman da dinin bir zaruriyetidir.

U Çevrimdışı

usamezeyd

Üye
İslam-TR Üyesi
Mütevatır hadisin sahih olan ile olmayanı var mıdır? El-cevap vardır. O halde kati olmayan, kesin olmayan, yüzde 1 dahi de olsa zan ifade eden mütevatır hadisleri inkar eden nasıl kafir olur? Fiili Mütevatır olarak bize kadar ulaşan ibadetleri inkar eden elbette kafir olur bu başkadır Mütevatır hadisi inkar etmek ise başkadır.

selam aleykum akılcı yaklaşmayalım lütfen .sözlerinizi destekleyici nakil yaparsanız daha hayırlı olur inşaAllah.

U Çevrimdışı

usamezeyd

Üye
İslam-TR Üyesi
seleften nakil yapmış soruyu cevap veren kardeş siz de inşaAllah seleften bir nakil yaparsanız iyi olur.anlayışımız en hayırlı nesil olan selefin anlayışı üzerine olsun

O Çevrimdışı

oruc_baba

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
usamezeyd

bütün konuları birbirine katmışsın , içine ne var ne yok herşeyi doldurup bir çorba yapmışsın. kendin çorbanın çok iyi olduğunu düşünüyorsun ama çorbanın ne tadı var nede ne olduğu belli değil. mesela çok fazla detaya inmeden yazdığın mesajla ilgili bir iki soru sormak istiyorum.
1- mütevatir hadis ve haber ne demektir ? kimlerin yazdığı hadis mütevatir oluyor ?
2-cehmiler kafirdir demişsin. cehmiller ne demektir ?
3- kim kuran mahluktur demez ise kafirdir demişsin. burdaki mahluktan kastın nedir ?

öncelikle bu soruları bir cevaplarsan sonra bi kaç sözüm olacaktır elbet..

yusuf Çevrimdışı

yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
usamezeyd
bütün konuları birbirine katmışsın , içine ne var ne yok herşeyi doldurup bir çorba yapmışsın. kendin çorbanın çok iyi olduğunu düşünüyorsun ama çorbanın ne tadı var nede ne olduğu belli değil. mesela çok fazla detaya inmeden yazdığın mesajla ilgili bir iki soru sormak istiyorum.
1- mütevatir hadis ve haber ne demektir ? kimlerin yazdığı hadis mütevatir oluyor ?
2-cehmiler kafirdir demişsin. cehmiller ne demektir ?
3- kim kuran mahluktur demez ise kafirdir demişsin. burdaki mahluktan kastın nedir ?
öncelikle bu soruları bir cevaplarsan sonra bi kaç sözüm olacaktır elbet..

sorun sende.. sen biraz cahil kalmisin yazilanlari anlamiyorsun .. size ne demeli sasirdim .. tamam bazi seyleri bilmiyor olabilirsin ama bilmiyorsan efendi efendi sorman lazim ve tabiki soracaksin ama bu sekilde bir tarzi size yakistirmadim .. arkadasim, hem yazilan konuda bilgisizsiniz hemde corba yapmisin ve corbanin iyi oldugunu dusunuyorsun diyorsun ..

ya yanlis olan yeri buyurun siz soyleyin yada bilmediginizi guzel bir dil ile sorun ..

unutmayinki nasil gelirseniz o sekilde cevab bulursunuz ...

O Çevrimdışı

oruc_baba

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
@yusuf

kardeş ben çok cahil birisiyim. hattı zatında aklım yok gibi bişeydir benim. o yüzden benim gibi cahil bir insanı aydınlatmak için çok yüce çok ulu olan deryalar kadar geniş ilminizden bir damla biz aciz kullara nasip ederek yukardaki sorduğum soruları cevaplarmısın ?

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Oruc father sen resmen hakaret ediyorsun arkadasim,madem cahilsin alimin ulemanin,tartistigi fikir beyan ettigi konularda alacagin cevap sni nasil tatmin edecek?

O Çevrimdışı

oruc_baba

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Oruc father sen resmen hakaret ediyorsun arkadasim,madem cahilsin alimin ulemanin,tartistigi fikir beyan ettigi konularda alacagin cevap sni nasil tatmin edecek?

herkes nasibince anlar nasibince yer kardeşim. Allah şu aciz bedene anlamayı nasip etmezse isterse einstien olsam ne yazar. ama olaki nasip eder o zaman cahil kafamızla belki bizde nasiplenmiş oluruz. anlıyorum sonsuz ilim deryasından bir damlanızı bana harcama sizin için büyük bir meşakkat olucak ama yinede belki lütfunuzdan yararlanma büyüklüğünü bahşedersiniz bize..

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
cedel muhakkakki nefse hoş gelir....şeytanın da hoşuna gider...Rabbim bizlere nefislerini terbiye eden olmayı nasip etsin...

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Simdi sen istedigin ictihada uygun meseleleri bulabilirsin degilmi?burada az cok kom ne hakkinda aciz fikrini ifade etmis bulmak zor degil,zaten bu forumda yada genel internetde imami azam yada diger alimleri bulamazsin,olsa zaten ummet bu durumda Olmazdi

yusuf Çevrimdışı

yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
@yusuf

kardeş ben çok cahil birisiyim. hattı zatında aklım yok gibi bişeydir benim. o yüzden benim gibi cahil bir insanı aydınlatmak için çok yüce çok ulu olan deryalar kadar geniş ilminizden bir damla biz aciz kullara nasip ederek yukardaki sorduğum soruları cevaplarmısın ?

ben ilmim derya demedim o manadada yazmadim, konu benim ilmim degil SENIN CAHILLIGIN ..

egerki bu yazindan dolayi ozur dilersen "çok yüce çok ulu olan deryalar kadar geniş ilminizden" dininde samimi biri olarak sordugun sorulara cevab veririm en azindan okuyabilecegin bir kac yazi paylasirim yok boyle yapmazsan senin samimi bulmadigim icin sana sordugun sorular hakinda cevab vermem ..

Üst Ana Sayfa Alt