Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hadislerde Çörek Otu Ve Faydaları...

Beni Temimi Çevrimdışı

Beni Temimi

Üye
İslam-TR Üyesi
Hadisler;

1-) “Şu çörek otunu kullanmaya devam edin, çünkü onda ölümden başka her hastalığa şifa vardır”(Sünen-i İbn-i Mace, C.9. H.no:3447)

2-) “Muhakkak ki kara habbede samdan başka her derde bir şifa vardır. Sam, ölümdür. Kara habbe ise kendisine şuniz denilen çörek otudur” (Sahih-i Müslim, C.7. H.no:88)”

3-) Yâ Alî! Yemeklere çörek otu koy. O, ölüm hâriç her derde devâdır” (Menâkıb-ı Çihâr Yâr-i Güzîn s.345)

Çörek otunun faydaları;

Kanseri tedavi edici özelliği vardır.
Balgam ve bronşite iyi gelir.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Bağırsak gazlarını söker.
Baş ağrısına faydalıdır.
Nezleye faydalıdır.
Anne sütünü artırır.
Astım için faydalıdır.
Diş ağrılarına iyi gelir.
Nefes darlığına ve öksürüğe faydalıdır.
Romatizma hastalıklarına iyi gelir.
İdrar artırıcı ve adet söktürücüdür.
Hazmı kolaylaştırır, mide şişkinliğini giderir, midenin suyunu alır.
Basurda faydalıdır.
Glakomda(gözlerde biriken su) faydalıdır.
Sinüzitte faydalıdır.
Vucuda kuvvet ve zindelik verir.

Yapılan Araştırmalar

Kanser, dünyanın her yerinde en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Amerikan Kanser Cemiyeti’nin (American Cancer Society) resmi yayın organı olan CA: A Cancer Journal For Clinicans dergisinin 2009 yılı Kasım ayında yayınlanan makalede (1), yapılan istatistikler sonucunda 2009 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde 1,5 milyon yeni kanser vakası; 562.340 kanser nedeniyle ölüm, yani başka bir deyişle günde 1500 den fazla ölüm beklendiği ifade edilmektedir.

Ayrıca, kanser nedeniyle ölümler dünyadaki ölüm nedenleri arasında 2. sırada yer almaktadır. Bu veriler, kanserin ne kadar önemli bir sağlık sorunu olduğunu göstermesi açısından önemlidir. Bu hastalıkların, hastalar üzerinde oluşturduğu sağlık sorunları, iş gücü kayıpları, psikolojik olumsuzluklar, tedavilerin yan etkileri ve bunun yanında bu hastalıkların teşhis ve tedavilerinde yapılan harcamaların da büyüklüğü birlikte düşünülecek olursa bu sorunun ne kadar büyük olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

Çok büyük masraflar yapılarak kanser tedavisinde etkili olabilecek yeni etken maddeler ve ilaçlar araştırılmaktadır. 1400 sene önce Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) ölümden başka her hastalığa şifa olarak işaret ettiği çörek otunun, bilim adamları tarafından kanser tedavisi üzerine olan etkileri araştırılmaya başlanmıştır. Bu konuyla ilgili tıp literatüründe birçok çalışma mevcuttur.

Bilim camiasının en saygın dergilerinden biri olan Moleclar Cancer Therapeutics’de yayınlanan bir makalede (2) ,çörek otundan elde edilen Thymoquinone isimli maddenin tümör hücrelerinin çoğalmasını, çevre dokulara yayılmasını ve diğer organlara metastaz (başka organlara yayılması) yapmasını engellediği tespit edilmiştir. Daha detaylı bir şekilde açıklayacak olursak, çalışmada deney farelerinde insan prostat kanseri hücreleri verilmek suretiyle prostat kanseri oluşturulmuş ve yapmış oldukları deneylerle bu kanser hücrelerinin Thymoquinone tarafından tedavi edildiği ve ayrıca kanser hücrelerinin çoğalmasının ve yayılmasının engellendiği tespit edilmiş; bu etkilerin mekanizmaları açıklanmıştır. Ayrıca, çalışmada bu maddenin hiç bir yan etkisine rastlanmamıştır

Muhyiddin-i Arabi; Futuhat-ı Mekkiyyesinde Geçen Bölüm

“Halkın ileri gelenlerinden birisi cüzzam hastalığına tutuldu. Allah’a sığınırız, bütün tabipler:
“-Bu adamda bu illet yerleşmiş, bunun devası ne olabilir ki! Devası yoktur bu hastalığın!..” dediler.
Bu hastayı, hadislere çok kuvvetli bir bağlılığı ve büyük bir itikadı olan Said es-Suud (rahimehullah) adındaki zat gördü ve ona şöyle dedi:

“-Ey Adam! Niçin kendini tedaviye çalışmıyorsun?” Adam dedi ki:

“-Tabipler, bana «bu hastalığın devası yoktur» dediler.”

Said es-Suud: “-Tabipler yalan söylemişler. Nebi (s.a.v.) hepsinden hazıktır/ehliyetlidir. O çörek otu hakkında «Ölümden başka her hastalığa şifadır.» buyurmuştur. Senin bu hastalığın da bu cümledendir. Sen, şimdi çörek otunu döverek bal ile karıştır. Başından ayaklarına kadar her tarafına sür. Bir saat kadar böylece bekle, sonra kendini yıka.” dedi.

Adam, kendisine söylendiği şekilde yaptı, derisini döktü, altından yeni bir deri çıktı, saçları da aynı şekilde yenilendi ve hastalıktan tamamen kurtuldu, eski haline döndü.

Bunu gören tabipler şaşırdılar. İnsanlar da, o zatın Peygamber hadislerine olan imanının kuvvetine şaşırdılar. Said es-Suud, çörek otunu her hastalık için kullanırdı, hatta göz ağrısına bile… Gözlerinin dermanı kesildiği vakit onunla sürmelerdi ve o saatte Allâh’ın izniyle iyileşirdi.” (M. Sami Ramazanoğlu, Musâhebe 4, s. 146)
Alemlere rahmet olarak gönderilmiş olan Peygamber Efendimiz (s.a.v), bütün insanlığı her konuda aydınlatmış ve yol göstermiştir. Çörek otunun insan sağlığı için olan önemini de günümüzdeki bilimsel imkan ve araştırmaların olmadığı bir dönemde belirtmesi ve insanlara tavsiye etmiş olması bunun sadece çok küçük bir örneğidir.

Kaynaklar: Çörek otunun faydaları ve şifa terkiplerinde, ÖZER, Mustafa;Şifa Sofrası, 2001-İstanbul, PALAZ,Tahsin; Şifa Feçeteleri,2001-İstanbul,PAMUK, Arif; Şifalı Bitkiler ve Emraz, eserlerinden faydalanılmıştır.http://www.alemlererahmet.net

1) Ahmedin Jemal, Rebecca Siegel, Elizabeth Ward, Yongping Hao, Jiaquan Xu, Michael J. Thun. Cancer Statistics, 2009. CA Cancer J Clin 2009;59;225-249.

2) Yi T, Cho SG, Yi Z, Pang X, Rodriguez M, Wang Y, Sethi G, Aggarwal BB, Liu M. Thymoquinone inhibits tumor angiogenesis and tumor growth through suppressing AKT and extracellular signal-regulated kinase signaling pathways. Mol Cancer Ther. 2008 Jul;7(7):1789-96.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Bu çörek otunun da değişik çeşitleri var diye duydum.
Şu çörek otunun alinmasi daha faydalidir denilen bir cins var midir. Yoksa hepsi ayni mi?

M Çevrimdışı

mobislam

Guest
Soru sorulan da soran kadar bilgisiz. Tek bildiğim eczanede çalışmış olan teyzemoğlu tarafından çekilmemiş çörek otu al dediği.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kusur, görene aittir. çörek otu ve karanfilin tadı çok güzel. ben çok seviyorum...

Beni Temimi Çevrimdışı

Beni Temimi

Üye
İslam-TR Üyesi
Mobislam. Kardesim ben kusur aramadim ki! Sadece bilgim olmadigini soyledim :)

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Ana Sayfa Alt