Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Hadislerde Kıyamet Alameti Olarak Geçen Yahudilerle Savaş Olayı Ne Zaman Vuku Bulacağına Dair Elimizde Bir Delil Var mı?

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum,

Screenshot_20231007_210930_Facebook.jpg


1) Yahudilerle savaş olayı melhameden önce mi sonra mı, Konstantiniyye'nin fethinden önce mi sonra mı, bu konuda elimizde bir delil var mı? Savaşların bir sıralaması varsa söyler misiniz?

2) Taş ve ağaçların konuşacağı ne demektir, mecaz mıdır yoksa hakiki anlamda mıdır?
 
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh ;

حدثنا قتيبة بن سعيد. حدثنا يعقوب (يعني ابن عبدالرحمن) عن سهيل، عن أبيه، عن أبي هريرة؛
أن رسول الله صلى الله عليه وسلم قال : لا تقوم الساعة حتى يقاتل المسلمون اليهود. فيقتلهم المسلمون. حتى يختبئ اليهود من وراء الحجر والشجر. فيقول الحجر أو الشجر: يا مسلم! يا عبدالله! هذا يهودي خلفي. فتعال فاقتله. إلا الغرقد. فإنه من شجر اليهود

[ش (إلا الغرقد، فإنه من شجر اليهود) الغرقد نوع من شجر الشوك معروف ببلاد بيت المقدس. وقال أبو حنيفة الدينوري: إذا عظمت العوسجة صارت غرقدة].

Bize Kuteybe b. Saîd rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Yâkub (yâni; ibni Abdirrahman) Suheyl'den, O da babasından, O da Ebû Hurayra'den naklen rivayet etti ki:
Rasûlullah (Sallallahu Aleynı ve Sellem) şöyle buyurmuşlar : «Müslümanlarla yahudiler harb efmedikçe kıyamet kopmayacaktır. Müslümanlar onları öldürecekler. Hattâ yahûdi taşın ve ağacın arkasına saklanacak. Taş veya ağaç da : Ey müslüman, ey Allah'ın kulu, şu arkamdaki yahûdidir. Hemen gel de onu öldür! diyecektir. Yalnız Ğarkad mustesna! Çünkü o yahûdilerin ağaçlarındandır.»
(Muslim, Fiten, Bab: 18, Hadis no: 82, 2922; Musned ibnu Ahmed, 9398; Buhari, Cihad, Bab 94, Hadis no: 2926; İbn Hibban, 7231 ; el-Beğavî, 3843)
Bu hadîsi Buhârî tahric etmiştir.
«Kitabu'l-Cihad ve Kitâbu'l-Menâkıb»'de Hadîs-i şerif yahûdilerle müslümanlar arasında şiddetli harb olacağını, taşlarla ağaçların dile gelip, arkamda yahûdi var, diye söyleyeceklerini bildiriyor.


إسناده صحيح إسناد سابقه
Sened zinciri sahihtir.

C 1- Kaadî lyâd bu harbîn Deccal öldürüldükten sonra yapılacağını söylemiş: «Çünkü Deccal'ın ekseriyetle tabiîleri yahûdilerdir.» demiştir.

C 2- Muslim sarihlerinden Ubbî : «Bu sözü hakikat mânâya hamletmek için hiç bir manî yoktur. Allah taşda idrâk halkeder. Maamafih mecaz olmak ihtimâli de vardır. Bu takdirde onların köküne kibrit suyu damlatmaktan kinaye olur.» diyor.


Garkad : Kudüs taraflarında yetişen dikenli bir ağaçtır. Taberi 'nin beyânına göre Deccal orada öldürülecek, yahûdi harbi de orada olacaktır. Rasûlullah (
صلى الله عليه وسلم)'in bu ağacı yahûdilere izafe etmesi bundandır.


1696761514337.png
1696761537779.png
 
Üst Ana Sayfa Alt