Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haiti'ye koş Filistin'i ez!

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Haiti'ye koş Filistin'i ez!
Haiti kadar uzağa yardıma gidip, Filistin kadar yakına el uzatmayan İsrail çifte standart uyguluyor. Guardian İsrail'in bu iki yüzlülüğünü bakın nasıl yorumladı.
230120101513426250251_2.jpg

İngiliz The Guardian gazetesi, Haiti'de yaşanan depremin ardından İsrail'in bu ülkeye yardıma koşan ilk ülkelerden biri olduğunu ve yaptıkları yardımın takdir edilmesi gerektiğini yazdı. İsrail'in zamanında Türkiye dâhil birçok yere yaşanan zorluklara karşı yardıma koştuğuna dikkat çeken gazete; ancak yanı başındaki Filistinlilere yardım etmediğini kaydetti. Guardian, Haiti kadar uzak diyarlara yardıma koşan İsrail'in bu tutumunun çifte standart olduğu yorumunda bulundu.

Gazete, İsrail'in Haiti'ye yardıma gitmesinden hemen sonra iddiaların da ardı ardına geldiğini aktardı. Guardian, bu iddiaların arasında "İsrailli doktorların Haitililerin organlarını çalınması, dünya kamuoyunun dikkatinin Filistin'den uzaklaştırmak" gibi iddialar olduğunu belirtti.

İSRAİL'E 'SADECE KENDİ POLİTİK ÇIKARLARINA UYGUN OLAN YER VE KİŞİLERE YARDIMA KOŞAN ÜLKE' YAKIŞTIRMASI

İsrailli kurtarma ekiplerinin Haitililere yardım konusunda büyük fedakârlıklar ortaya koyduğuna ve bu yardımın takdir edilmesi gerektiğine dikkat çeken gazete yazarı Sets Freedman, şu ifadeleri kullandı: "Ancak bu fedakârlık aynı zamanda İsrailli liderlerin yanı başlarında bulunan Filistinlilere karşı olan merhametsizliğini de gözler önüne seriyor. İsrail'in Filistinlilerin acılarını azaltmak için hiçbir şey yapmaması, bunun yanında Haiti'ye yardıma koşması, bağlı olduklarını söyledikleri dini öğretilerinden uzaklaşma konusunda ne kadar hazırlıksız ve uzak olduklarını gösteriyor. İsrail, sorumluluğunu bütün ülkelere ve muhtaç olan bütün toplumlara yardım ederek göstermeli. Haiti'ye yardım eden bütün ülkeler övülmeli ama ne bu ülkeler ne de bu ülkelerin destekçileri içinde bulundukları hoş olmayan durumları saklamamalıdır."

Sorulması gereken sorunun, uluslararası yardıma koşmada büyük bir kapasiteye sahip İsrail'in neden Filistinlilere yardım etmede bu kadar engelleyici olduğu sorusu olduğunu yazan Sets Freedman, "Eğer İsrail, Gazze ekonomisini ve altyapısını çökerterek, Hamas'ı bu şekilde bitirmeye çalışıyorsa, bu kınanmayı hak eden bir davranış olur. İsrail'in adı, 'sadece kendi politik çıkarlarına uygun olan yer ve kişilere yardıma koşan ülke' olarak ortaya çıkması acı bir gerçektir."

(CİHAN)

B Çevrimdışı

BaiTullaH

Üye
İslam-TR Üyesi
bende bu konuyu açaçaktım .. vallaha dogru söz haiti insan :) filistin degil ..

Filistinin En büyü k Yardımcısı ALLAH tır . ALLAH EKBERRRR!

Üst Ana Sayfa Alt