Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Halkımızın Yanlış Bildiği Bidat Olan Kandiller Hakkında

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Her ne kadar bu mübarek addedilen günler hakkında sahih rivayetler yoksa da uzun yüzyıllara dayalı geleneksel kandil kutlamaları daha çok süreceğe benzer. Mübarek gece olarak bildiğimiz Kadir gecesi ve Mirac gecesi müstesna diğer geceler (regaib, berat ve mevlid kandilleri) sahih kaynaklarda delili bulunmayan gecelerdir. Ayrıca bu günlerde oruç tutmak, gecesini ibadetle geçirmekle ilgili de hiçbir sahih rivayet bulunmamaktadır. Her ilmihalde farklı rekatlarda namazlar uyduran bid'atçıları ALLAH ıslah etsin.

Kadir gecesi için Rasûlullah (sallALLAHu aleyhi ve sellem)'in eşi Aişe (radıyALLAHu anha) "Bu gece için ne yapayım" diye sorduğunda Rasûlullah (sallALLAHu aleyhi ve sellem): "ALLAH'a istiğfar et" buyurmuştur. "Nasıl istiğfar edeyim" dediğinde ise "ALLAHumme inneke afuvvun, tuhibbu'l afve fa'fu annî" (ALLAHım Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet) de buyurdular.

İşte Kur'anın indirilmeye başlandığı mübarek gece için peygamberin öğrettiği ibadet bundan ibaret. İnsanları senede bir iki seansta günahlardan kurtarma günleri icad edenler, sabahlara kadar da bin rekata varan namazlar ihdas etmişlerdir. Oysa bu namazlar sevap değil günah kazandırır.

Rasûlullah (sallALLAHu aleyhi ve sellem) buyurdu ki :

"Sözlerin en güzeli ALLAH'ın kelamı, yolların en hayırlısı Muhammed'in (S) yoludur. İşlerin en şerlisi dine sonradan sokulanlardır. Dine sonradan sokulan her şey bid'at, her bid'at sapıklık, her sapıklık da cehennemliktir."

"(Sünen-i Nesâî 1578) Rasûlullah (sallALLAHu aleyhi ve sellem) bu uyarısıyla dinin orijinalliğinin bozulmamasını telkin etmektedir."

Zira her önüne gelen dine yeni mübareklikler katar, yeni ibadet vakitleri ilave ederse bu dinin hali nice olur. ALLAH azze ve celle bilerek ve bilmeyerek işlediğimiz bütün günahlarımızı affetsin, Kur'an ve Sahih sünnet demek olan sırat-ı mustakıym'den ayırmasın.


Ümmet-i İslam'ı Rasûlullah (sallALLAHu aleyhi ve sellem) 'in öğrettiği dine kanaat ederek yaşamada birleştirsin, (Amin)


Bidatler'in Her Türlüsünden ALLAH subhane ve Teala'ya Sığınalım..Kandil Geceleri Bid'atçi Niceleri
https://www.islam-tr.org/konu/kandil-geceleri-bidatci-niceleri-kitap.8101/

Bu Konuda Diğer Yazılanlar

Mevlid Kandilini Kim Yaktı

https://www.islam-tr.org/ozel-gun-gece-ve-aylar/13800-mevlid-kandilini-kim-yakti.html

Regayip Gecesine Binaen

https://www.islam-tr.org/sirati-mustakim-dosdogru-yol/21694-regaip-kandili.html

Mevlid Kandili Ve Mevlid Okumak

https://www.islam-tr.org/ozel-gun-gece-ve-aylar/5055-mevlid-kandili-ve-mevlid-okumak.html


Kadir Gecesi

https://www.islam-tr.org/kadir-gecesi/15652-kadir-gecesi.html

Beraât Kandili Hakkında

https://www.islam-tr.org/ozel-gun-gece-ve-aylar/10420-beraat-kandili-hakkinda.html

Miraç Kandili

https://www.islam-tr.org/mirac-gecesi/10421-mirac-kandili.html

Ayrıca...

Kandil Geceleri Bid'atçi Niceleri
https://www.islam-tr.org/konu/kandil-geceleri-bidatci-niceleri-kitap.8101/
 
:)sümeyye:) Çevrimdışı

:)sümeyye:)

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rabbani yöntemin görevi bize, islam davetcilerine, yeryüzünde hakim olan ve zihinlerimizi iğdiş eden, kültürümüzü bulandıran cahili düşünce yönteminin etkilerinden kurtaracak farklı özel bir düşünce yöntemi vermektedir. Biz bu dini, yapısına aykırı cahili yöntemlerinden almak istersek insanlara önerdiği görevini iptal etmiş çağımızda hakim olan cahili yöntemin baskısından, zihinlerimizdeki, bünyemizdeki kalıntılarından kurtulma fırsatından kendimizi mahrum etmiş oluruz.
ALINTI
Ümmet-i İslam'ı Rasûlullah (sallALLAHu aleyhi ve sellem) 'in öğrettiği dine kanaat ederek yaşamada birleştirsin, (Amin)


Bidatler'in Her Türlüsünden ALLAH subhane ve Teala'ya Sığınalım..
AMİN
 
temin_dari Çevrimdışı

temin_dari

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
!sLaM4eVeR ' Alıntı:
Din adına kapalı kutuları almadan önce içindekinin isbatını istemelisin. Mesela bu kandiller niye kutlanıyor. Peygamber böyle bir şey öğretmiş midir ? “Aslı olmasa yapılır mıydı” derler. O halde hangi hadis kitabında ve sahih mi ? demelisin. Mahiyetini bilmediğin her mesele için sahih kaynaklardan delil sormalısın. Bilmelisin ki Kur’an ve sahih sünnetten başka sevap kazanma ve ibadet tarzı öğreten bir kaynak olamaz. Bu hususlarda kim ne yazmış veya söylemişse sözünü Kur’ana ve sahih sünnete dayandırmalı, ispatlayabilmelidir. Muhterem kardeşim; sana Rasulullah (sallALLAHu aleyhi ve sellem)’in bir hadisini nakledeyim, ilk defa duyacak olanların bilmesi için de bir kelimeyi dipnotta açıklayayım. ALLAH’ın selamı rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.Rasulullah (sallALLAHu aleyhi ve sellem) buyurdu ki:

“İşlerin en şerlileri dine sonradan sokulanlardır. Dine sonradan sokulan her şey bid’attır.

Her bid’at sapıklıktır ve her sapıklık da cehennemliktir.”[2]
VE SELAMUN ALE’L MURSELÎN VE’L HAMDU LİLLAHİ RABBİ’L ALEMÎN

biz nasıl bir ülkede yaşıyoruz...
 
!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Ne Kur’an’da ve ne de sünnette bugün geniş halk kitleleri tarafından kutlanan kandil gecelerine işaret vardır.
Mübarek kabul edilen bu geceler, Peygamber Efendimiz ve ashabından çok sonra Mısır ve Kudüs’te kutlanmaya başlamış, daha sonra İslam dünyasının çeşitli bölgelerine yayılmıştır. Bu kutlamalar kesinlikle İslam’ın bir emri veya bir tavsiyesi değildir.
Toplumlar tarafından ortaya çıkarılmış ve gelenek haline gelmiştir. Osmanlı padişahlarından II. Selim döneminden itibaren ‘kandil’ adını alan bu geceler miraciye, regaibiye, mevlüt gibi çeşitli etkinliklerle ihya edilmiştir. Kandil gecelerini kutlayan her toplum kendi kültüründen bir şeyler eklemiş ve böylece bu geceler gelenekselleşmiştir. Günümüzde de kandil geceleri halk camilere akın etmekte, kandil simidi ve tebrikleşmelerle son derece yoğun bir şekilde kutlanmaya devam etmektedir.
Ne Peygamber (s.a.v)'den varit olmuş nede sahabe ve onlardan sonra gelen selef imamlardan rivayet edilmiştir. Türkiye gibi tasavvufçuların çoğunlukta olduğu ülkelerinde duyduğumuz ve gördüğüz gibi toplanarak o geceyi ihya ile geçirmek sonradan çıkarılmış bidat olan şeylerdir.

Müslüman şunu bilmelidir ki ; kulluk çok ibadet etmek değil, sünnete uymaktır.

Elhamdulillahirrabbil alemin
 
Mercan Çevrimdışı

Mercan

Eski nick : Salih Kul
İslam-TR Üyesi
içimi aydınlatıyorsunuz, sayenizde bir zerre ışık olabilirsem ne mutlu!
Allah razı olsun.
 
Üst Ana Sayfa Alt