Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hangi Hayalin Gerçekleşti?

Muhal Çevrimdışı

Muhal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Her insanın hayalleri, hedefleri ve istekleri muhakkak vardır. Ve bizlere hep soruldu hayallerin neler? Hedeflerin neler? İsteklerin neler? Yıllardır hep bu sorulara cevap aradık, verdik de.
Şimdi ise isterim ki hangimiz hayallerine, isteklerine ve hedeflerine ulaştı bunu konuşalım. Bu yolda neler yaptı?
Belki okuyan herkes için bir motivasyon, ibret olur :)

Şimdi soruyorum,
Hangi hayalin gerçekleşti?
Hangi hedefine ulaştın?
Hangi isteğine eriştin?

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Yaklaşık bir saattir size yazıyorum. Kendimi kaptırmışım. Tam iki buçuk A4 sayfası yazı yazmışım. Lise hayatımdan-bugüne uzanan bir serüveni anlatmışım. Hepsini paylaşmaktan vazgeçtim. Aslında tamamını paylaşmaktan vazgeçtim. Çünkü hayat hikayesi yazın dememiş ))

Bu süre zarfında aklıma sürekli iki soru takıldı. Bu iki soruyu sorup biraz düşünce furyası yapalım istiyorum tabi siz de isterseniz. Ben soruları sorayım cevap vermek isteyen verir.

Soru 1: İlk ne zaman hedef koydunuz? Ne zaman ciddi manada "önce şunu sonra şunu yapacağım, o da olmazsa bunu yapacağım" dediniz? Hatırlıyor musunuz? Ya da hiç dediniz mi?

Soru 2: Sizce hedef nedir?

Muhal Çevrimdışı

Muhal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yaklaşık bir saattir size yazıyorum. Kendimi kaptırmışım. Tam iki buçuk A4 sayfası yazı yazmışım. Lise hayatımdan-bugüne uzanan bir serüveni anlatmışım. Hepsini paylaşmaktan vazgeçtim. Aslında tamamını paylaşmaktan vazgeçtim. Çünkü hayat hikayesi yazın dememiş ))

Bu süre zarfında aklıma sürekli iki soru takıldı. Bu iki soruyu sorup biraz düşünce furyası yapalım istiyorum tabi siz de isterseniz. Ben soruları sorayım cevap vermek isteyen verir.

Soru 1: İlk ne zaman hedef koydunuz? Ne zaman ciddi manada "önce şunu sonra şunu yapacağım, o da olmazsa bunu yapacağım" dediniz? Hatırlıyor musunuz? Ya da hiç dediniz mi?

Soru 2: Sizce hedef nedir?
Umarım yazdığınız yazıyı görme imkanımız olur, hayat hikayesi veya ne denirse her şey paylaşılabilir aslında benim gayem kalplerimizde ki ateşi harlamak Allah'ın izniyle )

Muhal Çevrimdışı

Muhal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sorularınıza gelecek olursam, şahsen ben kendim için ufak ufak da olsa hedef belirleyen biriyim ve bazı zamanlar tamamiyle olmasa da buna erişme nimetini elde ettim. Elbette eriştikten sonra da istikrar süreci var benim en çok zorlandığım.

Bence hedef, en başta kendini olduğundan daha iyi bir yere, olduğundan daha iyi hissetmeye götürecek şeyleri belirlemen ve o doğrultuda ilerlemendir. Kişisel gelişimin için olur, ruhi gelişimin için olur, davan için olur, sosyal ilişkilerin için olur bunun çeşitleri çoğaltılabilir.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Her insanın hayalleri, hedefleri ve istekleri muhakkak vardır. Ve bizlere hep soruldu hayallerin neler? Hedeflerin neler? İsteklerin neler? Yıllardır hep bu sorulara cevap aradık, verdik de.
Şimdi ise isterim ki hangimiz hayallerine, isteklerine ve hedeflerine ulaştı bunu konuşalım. Bu yolda neler yaptı?

Şimdi soruyorum,
Hangi hedefine ulaştın?
Hangi isteğine eriştin?

Allah beni affetsin. Dünyevi hepsi gerceklesti....

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
iki-üç gündür düşünüyorum. Bazen çok bilmiş edasıyla yazıp karalıyorum. Nedense bu aralar kendimi böyle görmeye başladım. Bu yüzden sorduğum soruya uzun bir cevap yazmayacağım. Sadece kısa bir şeyler yazıp kaçacağım bu konunun altından;

"Üniversite amacımız değil, aracımızdır" bu cümleyi çok kez söylerim. Hatta buraya da çoğu kez yazmışlığım vardır. Burada bir genelleme yaparak cümleye bir güncelleme getiriyorum;

"Üniversite yerine koyabileceğiniz hiçbir meslek, iş veya hedef sayılabilecek hiçbir isim amacımız değil, aracımızdır."

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

Şimdi soruyorum,
Hangi hedefine ulaştın?
Hangi isteğine eriştin?

Evvelden hayal kurardim simdi gunu birlik yasiyorum. Sabah tost yemişsem hayalim gerceklesmistir bu.
Hedef de kurmadim ben pek aslinda var da onun icin daha zaman var yani once milyarder olmam filan lazim. O vakit hem hayal hem hedef gerçek oluyor.
Ben bi simit yesem de mutlu bi kuzu yesem de mutlu olan biriyim ondan herhalde dunyalik pek cok seye erismis oluyorum aslinda. Ote dunyada napicaz bilmiyom

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

Ramadan dolayısıyla kapalıyız
İslam-TR Üyesi
Aile kurabilmeyi ve kız babası olmayı hep istiyordum. Alemlerin rabbi olan Allah'a hamd olsun lutfetti. İnsaAllah imtihanim olmaz. Sıradan insan olsun çocuklarım. Yok hafızlık yok medrese büyük konuşmak istemiyorum. Çevremde gördüklerim den sonra Allah'in razı olacağı kullardan olsunlar yeter

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Aile kurabilmeyi ve kız babası olmayı hep istiyordum. Alemlerin rabbi olan Allah'a hamd olsun lutfetti. İnsaAllah imtihanim olmaz. Sıradan insan olsun çocuklarım. Yok hafızlık yok medrese büyük konuşmak istemiyorum. Çevremde gördüklerim den sonra Allah'in razı olacağı kullardan olsunlar yeter

Hay Maşallah ne guzel kız babasi olmuşsun.
Allah imanlı sağlıkla sihhatle hayirla buyumesini nasip etsin, ailenize dert keder gostermesin.
Benim babamda kiz babasi olmayi cok arzu etmiş cok da gurur duyar bundan.
5 kız 2 erkek nasip etmiş Allah :D
Biz babamla fikren ve yasayis olarak farkliyiz ama cok seviyorum kendisini.
Annemden cok babam sırdaşım olmuştur hep. Simdilerde de surekli atışıyoruz ama kalbi bağımız her daim güçlü.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

Ramadan dolayısıyla kapalıyız
İslam-TR Üyesi
Hay Maşallah ne guzel kız babasi olmuşsun.
Allah imanlı sağlıkla sihhatle hayirla buyumesini nasip etsin, ailenize dert keder gostermesin.
Benim babamda kiz babasi olmayi cok arzu etmiş cok da gurur duyar bundan.
5 kız 2 erkek nasip etmiş Allah :D
Biz babamla fikren ve yasayis olarak farkliyiz ama cok seviyorum kendisini.
Annemden cok babam sırdaşım olmuştur hep. Simdilerde de surekli atışıyoruz ama kalbi bağımız her daim güçlü.
Amin amin Allah razı olsun. Rabbim sizede dünya ve ahirette mutluluğunuza vesile olacak hayırlı bir eş nasip etsin. Bizim akrabalar erkeğe meftun ama ne hikmetse 70 civarı kuzenim var(benim sayabildigim) geneli kız :) :)

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Benim de ne istediysem tastamam kabul edilen bir duam vardı ama sonra o duayı ettiğime çok pişman oldum. Aklıma geldikçe tevbe ederim ve bilmediğim şeyleri istemekten Allah'a sığınıyorum artık.

Ve diyorum ya sık sık, istihare namazını her iş için alışkanlık edinin. Sadece evlilik değil, bir tek bunun için değil bu namaz: iş, eğitime dair kararlar, taşınma vs ne varsa... Ben ettim, siz etmeyin.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Benim de ne istediysem tastamam kabul edilen bir duam vardı ama sonra o duayı ettiğime çok pişman oldum. Aklıma geldikçe tevbe ederim ve bilmediğim şeyleri istemekten Allah'a sığınıyorum artık.

Ve diyorum ya sık sık, istihare namazını her iş için alışkanlık edinin. Sadece evlilik değil, bir tek bunun için değil bu namaz: iş, eğitime dair kararlar, taşınma vs ne varsa... Ben ettim, siz etmeyin.

Cok merak ettim yav.
Neyse yarina unuturum
Ama bazen oyle oluyor ne istedigimize dikkat etmek gerekiyor.
Hele benim gibi cenesi düşüklerin :eek:

Üst Ana Sayfa Alt