Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hanımından Şikayetçi Olan Erkeklere

R Çevrimdışı

Radikal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Ömer halifedir, devlet başkanıdır. Adamın birisi, bazı davranışlarından dolayı rahatsız olduğu hanımını şikayet etmek üzere gelir, halifenin huzuruna çıkmak ister. Kapının önüne oturur ve Hz. Ömer’in çıkmasını bekler.
Derken içeriden bir gürültü kopar. Hazret-i Ömer’in hanımı, koca halifeye bağırıp çağırmaktadır, fakat Hz. Ömer ağzını açıp da hanımına tek kelime bile söylememektedir.
Bu hali gören kapıdaki adam boynunu bükerek, “Bütün hiddetine ve izzetine rağmen, üstelik de Mü’minlerin Emîri iken Ömer’in hali böyle olursa, benim halim nice olur?” diyerek kalkıp gitmeye yeltenirken Hz. Ömer dışarı çıkar. Adamın arkasından, “Hayrola, derdin neydi?” diye seslenir.
Karşısında birden bire Hz. Ömer’i gören adam der ki: “Ey Mü’minlerin Emîri! Hanımımın kötü huylarını ve bana karşı haddini aşıp ileri gittiğini size şikâyet etmek üzere gelmiştim. Fakat hanımınızın size karşı olmadık sözler söylediğini duyunca vazgeçip geri döndüm ve kendi kendime dedim ki: ‘Mü’minlerin Emîri hanımıyla böyle olunca, benim derdime nasıl deva bulacak?”

Bu sözleri dinleyen Hz. Ömer, adama şunları söyler:
“Kardeşim, eşimin benim üzerimdeki hakları sebebiyle ona tahammül etmeye çalışıyorum. Zira o benim hem aşçım, hem fırıncım, hem çamaşırcım, hem de çocuklarımın süt annesidir. Halbuki o bütün bunları yapmak zorunda değildir. Üstelik gönlümün harama meyletmesine engel olan da odur. Bu sebeple onun yaptıklarına katlanıyorum.”
Adamcağız, “Ya Mü’minlerin Emîri!” der, “Benim eşim de aynen öyle.”
Bunun üzerine Hz. Ömer şu güzel dersi verir ve gönderir:
“Haydi kardeşim, eşine katlanmaya bak! Hayat dediğin göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor.”

Bence bu olay tüm müslümanlara örnek olacak bir olaydır.
Rabbim bizleri onların yolunda yürüyen neferler eylesin. Allahumme Amin..
Bu olayın delili nedir sahih olup olmadığından eminmisin yani çünkü Ömer (as) gibi şiddetli bir gencin bunu yapması şaşılacak bir durum

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Bu olayın delili nedir sahih olup olmadığından eminmisin yani çünkü Ömer (as) gibi şiddetli bir gencin bunu yapması şaşılacak bir durum
Zaten güçlü, şiddetli, adamlığını bilen gerçek bir erkek kadınlar, çocuklar ve yaşlılar gibi zayıf kimselerle uğraşmaz. Böyle bir erkek kadını kendi hâline bırakır, gücünü (müşrik, kâfir) erkeklere karşı gösterir.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

Faruk lakabı verilen Hz. Ömer aksi davransa o vakit şaşılacak bir durum olurdu.
eşleriniz haklarini kucumsemeyin adil olun.

Bu sözleri dinleyen Hz. Ömer, adama şunları söyler:
Kardeşim, eşimin benim üzerimdeki hakları sebebiyle ona tahammül etmeye çalışıyorum. Zira o benim hem aşçım, hem fırıncım, hem çamaşırcım, hem de çocuklarımın süt annesidir. Halbuki o bütün bunları yapmak zorunda değildir. Üstelik gönlümün harama meyletmesine engel olan da odur. Bu sebeple onun yaptıklarına katlanıyorum.”

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hayat cok degisti , modern hayat erkegin kadina , kadinin erkege muhtac olma islevini azaltti.
Kendi basina yasayan bir erkek icin camasir ,bulasik yada yemek artik gunumuzde cok buyuk bir sorun degil.
Kendi basina yasayan bir kadin icin ise is bulmak ,calismak, tabiri cizse kendi ayaklari ustunde durmasi buda eskisi kadar zor degil , ozellikle avrupa da kadinlar erkege hic bir sekilde muhtac degil.

Geriye birlikte yasayip ,hayati paylasmak kaliyor, evlenmis olanlar icin aslinda cokta soylenecek bir soz yok , ya oldugu gibi kabul edeceksin yada malum surec olacak.
Eslerinizi degistirmeye calismayin cunku insanoglu degismez, bu surecin daha kotu olmasini saglar.

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evlenebildikte şikayet etmesi kaldı. Allah, herkese hayırlı, dininde, imanında ve Allah korkusu olan nasib versin.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

Ramadan dolayısıyla kapalıyız
İslam-TR Üyesi
Evlilik öncesi iki tarafında mutlaka terapiste gitmesini öneriyorum aynı şekilde evlendikten sonra da ara ara bu işi devam ettirmesini tavsiye ediyorum. Özellikle bayanların buna çok ihtiyacı oluyor yeni evlenenleri kastediyorum. A dan Z ye konuşabileceğiniz ve tavsiye alabileceğiniz birini bulmanız iki taraf açısından faydalı olacaktır. Ne yazık ki camia olarak bu tarz şeylere çok kapalıyız. Rabbim hepimize hayırlar versin

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum kardeşler, evli değilim evli kardeşlerime destek olmak babında ben de şikayetçiyim çünkü çok şey yapıyorsunuz görüyoruz dinliyoruz yani derslerde falan dinliyorum hanımları derslere falan göndermek istemiyormuş, hanım kardeşlerimden istirham ediyorum bu adamlar kahvehaneye gitmiyor değerli hanım kardeşlerim lütfen adamları zaten ay da yıl da bir dersler de görüyoruz onada izin vermiyorsunuz olmaz ayıptır lütfen çok şey etmeyin izin verin sonra light erkek falan diye bekar erkeklerden laf söz işitiyorlar misal geçtiğimiz hafta bir kardeşim gelemedi derse hanımı izin vermemiş böyle bir şey olabilir mi yahu.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum kardeşler, evli değilim evli kardeşlerime destek olmak babında ben de şikayetçiyim çünkü çok şey yapıyorsunuz görüyoruz dinliyoruz yani derslerde falan dinliyorum hanımları derslere falan göndermek istemiyormuş, hanım kardeşlerimden istirham ediyorum bu adamlar kahvehaneye gitmiyor değerli hanım kardeşlerim lütfen adamları zaten ay da yıl da bir dersler de görüyoruz onada izin vermiyorsunuz olmaz ayıptır lütfen çok şey etmeyin izin verin sonra light erkek falan diye bekar erkeklerden laf söz işitiyorlar misal geçtiğimiz hafta bir kardeşim gelemedi derse hanımı izin vermemiş böyle bir şey olabilir mi yahu.
Aleykum selam abi, bu konuda kendi izlenimim biz erkeklerde çok ciddi disiplinsizlik var. Ben mescide gelen tecrübeli insanları göz önüme getirdiğimde ve sonrasında kendimdede farkettigim hasletler sonucunda evi dinlenme alanı görüyoruz ancak evde ilgi bekleyen bir eş ve çocuklar var. Biz erkekler kahveye gitmiyoruz ama mescidlerin cay ocaklarını öyle kullanıyoruz. Kaçımiz ders haricî mescidin hakkını veriyoruz. Bence biz ev içindeki gerceklerden kacmaya çalışıyoruz. Ev deki disiplinsizligimiz den sikayetci kadin gercekte. Kadın evde bizi kuran okuyan kitap okuyan. Yeri gelir gece namazina kalkan olarak göremiyence mescide gitmemiz ona sadece evden kaçmakmiş gibi geliyor. Daha yazilcak çok şey var da inan bunu konuşmak bize zarar verir. Evimizi tam anlamiyla mescide cevirmeye çalışalım. Sonrasıni yine konuşuruz. Rabbim hepimize hayr versin

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam abi, bu konuda kendi izlenimim biz erkeklerde çok ciddi disiplinsizlik var. Ben mescide gelen tecrübeli insanları göz önüme getirdiğimde ve sonrasında kendimdede farkettigim hasletler sonucunda evi dinlenme alanı görüyoruz ancak evde ilgi bekleyen bir eş ve çocuklar var. Biz erkekler kahveye gitmiyoruz ama mescidlerin cay ocaklarını öyle kullanıyoruz. Kaçımiz ders haricî mescidin hakkını veriyoruz. Bence biz ev içindeki gerceklerden kacmaya çalışıyoruz. Ev deki disiplinsizligimiz den sikayetci kadin gercekte. Kadın evde bizi kuran okuyan kitap okuyan. Yeri gelir gece namazina kalkan olarak göremiyence mescide gitmemiz ona sadece evden kaçmakmiş gibi geliyor. Daha yazilcak çok şey var da inan bunu konuşmak bize zarar verir. Evimizi tam anlamiyla mescide cevirmeye çalışalım. Sonrasıni yine konuşuruz. Rabbim hepimize hayr versin
Haklı olduğun konular olabilir belki ama benim kişisel olarak gördüğüm bu kardeşler evlenmeden önce de tanıdığım kişiler geneli ailesine karşı sorumluluk sahibi kimseler ve ekseriyeti lisans mezunu yani eğitimli insanlar yani tabii bu onların yanlış yapmayacağı anlamına gelmez ama evlilik ile alakalı bir problemleri olduğunu dile getirmediler içlerinde sadece bir tanesine ben de kızıyorum haftanın 7 günü sohbet ya da derse gidilmez kardeşim evine git hanımını gör hiç mi sevmiyorsun bu kadını be adam sevmiyorsan da niye evlendin madem evlendin bazı günler ailene ayır diye öğütte bulunuyoruz elbet ama diğerleri öyle değil melek gibi adamlar yeri geliyor derslerden sonra kimisi elinde çiçeği hanımının gönlünü almak maksadı ile evine gidiyor bu adama ne demeli o yüzden naçizane benim uyarımdır hanım kardeşlerime

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Haklı olduğun konular olabilir belki ama benim kişisel olarak gördüğüm bu kardeşler evlenmeden önce de tanıdığım kişiler geneli ailesine karşı sorumluluk sahibi kimseler ve ekseriyeti lisans mezunu yani eğitimli insanlar yani tabii bu onların yanlış yapmayacağı anlamına gelmez ama evlilik ile alakalı bir problemleri olduğunu dile getirmediler içlerinde sadece bir tanesine ben de kızıyorum haftanın 7 günü sohbet ya da derse gidilmez kardeşim evine git haınımını gör hiç mi sevmiyorsun bu kadını be adam sevmiyorsan da niye evlendin madem evlendin bazı günler ailene ayır diye ôğütte bulunuyoruz elbet ama diğerleri öyle değil melek gibi adamlar yeri geliyor derslerden sonra kimisi elinde çiçeği hanımının gönlünü almak maksadı ile evine gidiyor bu adama ne demeli o yüzden naçizane benim uyarımdır hanım kardeşlerime
Abi ben kendi bulunduğum mescid ortamını baz aldığımda böyle biri aklıma gelirse haber vericem :) bizim bi abiyle bu konuda muhabbetimiz geçmişti. Abi dediki ben çiçek alırsam bayılır fenalık geçirir dedi. Mescidler arası klasman farkı da var. Ne diyeyim :))
Aklıma kadın ve çiçek gelince bu video geliyor:))

bayanlar Güldür çiçektir

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin

Hanımının izin alıyorsa gelmesin zaten evinde pineklesin bu kadar da pısırık olmayın...

Vay abdulvahab abim vay bir gün bir düğünde gecti mikrofonun başına... o zamanlar tekfir furyası var. Bana rica ettiler aman abi Bi tek seni dinliyor gidip uyarsan. Abdulvahab abi dedim mikrofon sende konuş: ))

Abi direk söyle başladı.

Avradlar...

Avradlar...

Ula avradlar....

Bi susun..

Ulan erkekler avrad korkusundan sakal birakamiyorsunuz diye bir başladı...

O gün eş korkusu - izni kavramiyla ilk kez karsilastim: ))

Rabbım günahlarını affetsin. Şehadetini kabul etsin. İçi dışı bir abimiz yürüyen Tevhid idi
..

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Allah radı olsun kardeş yoksa her geçen gün sayımız eksiliyor gargamelin şirinleri avladığı gibi her gün bir şirin eksiliyoruz.

Yani şuraya yaziyorum;
Yarin bir gun evini barkini kurdugunda
Yav nerde bu Alkame dediklerinde
Hanimdan izin alamadim ahiler neyseki bugun izin verdi de geldim deme ihtimalin % 87.

Adamlar cemaat icinde pirlanta olabilir de
Ev icinde nasil nerden bilecen.
Ve bazen ben bunun abarti oldugunu dusunuyorum,yani hanimlari bahane etme gibi.
Yoksa herkes gezmesinde tozmasinda gibi duruyor.

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yani şuraya yaziyorum;
Hanimdan izin alamadim ahiler neyseki bugun izin verdi de geldim deme ihtimalin % 87.

Haklı olduğun konular var bir kardeşi çok uyarıyoruz hanımına karşı çok sert valla çok kızıyoruzda anlatamıyoruz. Bana gelince beni Allah bilir tabii ama ben biraz duygusal adamım herhalde Allah affetsin sert yapamam hanıma herhalde orta yolu bulmaya çalışırım hafta da bir gün derse giderim diğer günleri evime ayırırım senelerdir bu şekil de yapıyorum zaten bazı kardeşler çok abartıyor adını sanını duymadığım bir dünya mescide gidiyorlar

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Yani şuraya yaziyorum;

Hepimizin bir yüzü var. Burdaki yüzümüz, mesciddeki yüzümüz, evdeki yüzümüz, işteki yüzümüz say say bitmez. Dediklerinize katılıyorum kardeşim

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Haklı olduğun konular var bir kardeşi çok uyarıyoruz hanımına karşı çok sert valla çok kızıyoruzda anlatamıyoruz. Bana gelince beni Allah bilir tabii ama ben biraz duygusal adamım herhalde Allah affetsin sert yapamam hanıma herhalde orta yolu bulmaya çalışırım hafta da bir gün derse giderim diğer günleri evime ayırırım senelerdir bu şekil de yapıyorum zaten bazı kardeşler çok abartıyor adını sanını duymadığım bir dünya mescide gidiyorlar
Kardeşim beni sakın yanlış anlama her tarafa giden kardeşlere mesafe tutmanı tavsiye ederim

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in sahabeye verdiği cevap gibi:

“Böyle yapma, bazı kere oruç tut, bazen tutma; gece hem uyu, hem de teheccüde kalk. Şüphesiz senin üzerinde vücudunun hakkı vardır, iki gözünün hakkı vardır, hanımının hakkı vardır, ziyaretçilerinin hakkı vardır. Şüphesiz her aydan üç gün oruç tutman sana yeter. Çünkü senin için her iyiliğin on misli karşılığı vardır; bu da bütün zamanının oruçlu olması demektir.”

İşin özü her şey de dengeyi tutturabilmek. İnşaAllah her konuda dengeyi tutturanlardan oluruz. Amin.