Haşhaşiler Kimdir?

  • Konbuyu başlatan Ebu & Dücane
  • Başlangıç tarihi
E

Ebu & Dücane

Guest
Haşhaşiler
Çeşitli tarih kaynaklarına göre, Haşhaşiler, 1090 yılının Eylül ayında İsmaili din adamı Hasan Sabbah tarafından kurulmuş bir dini tarikat ve siyasi bir örgüt. Tarikat 11.yy'da İsmaililik mezhebi esaslarına dayanan Fatımiler devleti içindeki dinsel bir hizipleşme sonucu ortaya çıkmıştır. Bu hizipleşme sonucu ortaya çıkan iki koldan biri olan Nizarilik kolunun temsilcisi olan Haşhaşin Tarikatı önce İran sonra da Suriye'ye yayılmıştır. Kuşatılması ve ele geçirilmesi güç kaleler temelinde örgütlenmiş olan Haşhaşin Tarikatı önemli kişilere yönelik suikastlere dayanan etkili bir askeri strateji geliştirerek Orta Çağ İslam dünyasında çok önemli ve farklı bir güç olarak ortaya çıkmıştır. Haşhaşin Tarikatı ideolojik açıdan dönemin Sünni siyasi ve dini çevrelerini düşman olarak görmüşlerdir. Özel olarak da Abbasi Halifeliği ve onun koruyucusu olan Büyük Selçuklu Devleti esas düşmanları olmuşlardır. Bununla birlikte Haşhaşinlerin Haçlıları ve Moğolları hedef alan bazı saldırıları da olmuştur.

SUİKASTLERLE TANINIYORLAR

Topluluk, suikastleriyle tanınırken, iddialara göre suikastlerden önce kendilerinden geçmek için içtikleri haşhaştan isimlerini almışlardır. Topluluğun, Büyük Selçuklu Devleti zamanında terör estirip, pekçok üst düzey devlet adamını ve Abbasi soyunu öldürdüğü biliniyor. Bu kötü şöhretleri sayesinde, çoğu Batı dilinde suikastçi anlamına gelen assasin kelimesi Haşhaşi kelimesinden gelmiştir.

Romanlara ve filmlere konu olan Haşhaşiler, sarp bir kayalığın tepesinde, ulaşılmaz Alamut Kalesi'nde yaşamışlardır.
1525577_218588961657704_559443640_n.jpg
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
Üye
önemli suikastleri:
kaynak wiki...
 

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
Üye
enteresan bilgi herkese bulaşmışlar ama moğol istilasında hülagüye dokunmamışlar ,,,
 

JuNDuLLAH

İyi Bilinen Üye
Üye
Çok merak etmişimdir ama sorunun muhatapları ebedi dunyaya goc etti.
Bu kadar zeki madem bu sabbah ve avareleri muslumanlarla birlik olacagına neden onlara karşı dusmanlık beslemiştir.
Yapmış olduğu faaliyetlerle islama darbe vurdugu aşikar.

Velhasıl ne kadar zeki olsada insanın aklı ALLAH ve rasulune hizmet etmediği muddetce avarelikten başka birşey değildir.

Sahabeleri bu yuzden cok sevıyorum Yanlızca ALLAHı ve onun gondermiş olduğu nebıyı kendılerıne ornek secıp o cizgiyi asla aşmadılar ve bu yolda da akıllarını asla bır baskalarının akıllarına satmadılar.ALLAH ve rasulu ne derse odur ilkesini asla kendı emellerının onune gecırmedıler.Hakkı gızlemedıler ve haykırmaktan da asla vazgecmediler.Canları pahasına olsa bile.

ALLAH onlardan razı olsun.
 

Benzer konular

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt