Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

HASRET GÜLLERİ

A Çevrimdışı

açelya bal

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
HASRET GÜLLERİ
Efendim;
Her kışın bir baharı, her gececinin bir gündüzü gibi,cahiliye dönemini kapatacak ezeli Nur’da sendin.Kışların baharı sendin,karanlıkların ışığı sendin.Gözlerimiz ufuktaydı.Bu şirki,vahşeti,cehalet karanlığını boğacak güneş doğacaktı.O gelecek,bütün işkenceler,vahşilikler,ahlaksızlıklar ve yolsuzluklar bitecekti.
Alemlere rahmet olacaktın.Allah Hadis_i Kutsi de şöyle buyuracaktı:’Ey Habibim,sen olmasaydın kainatı yaratmazdım.’Öyle ki;’La ilaheillallah’’Muhammed en Resulullah ‘dan ayrılmazdı.Ve ismin,ismin,yeryüzünde Muhammed(S.AV.),GÖKYÜZÜNDE Ahmet oldu.Artık köleler efendilerinden korkmuyor,hayvanlara eziyet edilmiyor,o kendi yaptıkları putların yerine Allah’a sığınıyor af ve merhamet diliyolardı.Sahabilerin Asr_ı Saadeti yaşadıgı o dönemde,biz şimdi;vuslata çok yakınken hep geri adımlarımızla yakınları uzak ettik.
Enes bir gün sordu sana:’Efendim niçin ağlıyorsunuz?’sende’Beni görmedikleri halde bana göz yaşı döken ve beni seven kardeşlerimi çok görmek isterdim.’dedin.Canımız malımız sana feda olsun Ey Nebi!Sen görmek istersinde biz senin yüzüne nasıl bakarız,nasıl?Şu fani hayatın hengamesine kapılmış giderken,sünnetlerinden yoksun biçare bedenleriz.Ömer senin hasırdan çıkan izleri yüzünde görünce üzülmüş,sende ;’Razı değil misin Ya Ömer!Dünya onların ahiret bizim olsun’demiştin.Oysa biz Allah verdikçe daha fazlasını istedik.Nevsimize yenik düştük.Zaman geldi örnek ahlakını yaşayamaz olduk.Anne_babaya olan sevgiyi saygıyı unuttuk.Ama senin yetim büyüdüğünü anlayamadan,senin yerine baba diyemedik babamıza.Yetimleri tanımaz olduk.Halbuki biliyorduk bir yetim başı okşayanın mükafatını.Gece namazların yerini uykular,selat ve selamların yerini müzikler aldı.Hatice ile evliliğini unutan genç çiftler,her şeyin saygı çerçevesinde olduğunu savunup nedense tartışmalardan dolayı diskalifiye olan,evlilik çatısı altında boy gösterenlerden oldu.Aile kavramı olmayınca çocuklar,çocuklarla birlikte gençlik harap oldu.
Peki biz hiç vuslatı yaşayamayacak mıyız Efendim?Yüreğimizde hep hasret gülleri ile mi bekleyeceğiz?Ey iki cihan serveri,Kutlular kutlusu,1450 yıldan beri değişmeden gelen Kuran_ı Kerim’in ve sünnetlerinin müptelası olacağız.Çünkü biz bu yaşamak zorunda olduğumuz köhneleşmiş düşüncelere ve zihniyete inat,gecenin zifiri karanlığında sevginin ve şefkatinin meftunları olacağız.Eğer bir gün bizimde evimizi o gül kokunla şereflendirirsin diye sana ait en güzel yeri hazırladık.Duvarlara gül motifleri,mindere takkeni ve cüppeni,yere seccadeni serdik.Ey sevgili dön artık!Ne olur,bu küllenmiş halkın arasında her türlü kirden arınmış inancın sabahını bir kere bile olsa yaşat bize.
Söyleyin Efendim burcu burcu gül kokunu bizde hissedebilecek miyiz? Senden uzaklaşmış bu ümmetini tanıyabilmen için bize aşk ver.Ta ki sevgili geldiğinde hazırlıksız yakalanmış olmayalım.

A Çevrimdışı

açelya bal

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
:) BU BENM GEÇEN SENE KUTLU DOGUMDA YARIŞMAYA KATILDIGIM YAZIYDI.SİZİNLE BENDEN BİŞELER PAYLAŞMAK İSTEDİİM.İNŞ BEGENİSİİNİZ TŞK..

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Allah cc sizlere merhamet etsin kardeşim.Rabbim sizi islam mubtelası yapsın :p

Yazı güzel..İnşallah güzel zamanlar yakındır..Hep yakındır diyoruz çünkü gelecek umutla bir o kadarda sevgiyle bakıyoruz..Neden mi çünkü bizim adımız müslüman ve inanıyoruz ki üstün gelecek olan bizleriz..

Sevgiyle kalın ve yazılarınıza devam yani belki sizden de bir yazar olur neden olmasın ki yazar olanlarında iki kaşı iki gözü var :)

D Çevrimdışı

darri

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Yüreğinize sağlık, ne diyelim, Cenab-ı Zü'l Celal hayrınızı versin...

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
HASRET GÜLLERİ
Efendim;
Her kışın bir baharı, her gececinin bir gündüzü gibi,cahiliye dönemini kapatacak ezeli Nur’da sendin.Kışların baharı sendin,karanlıkların ışığı sendin.Gözlerimiz ufuktaydı.Bu şirki,vahşeti,cehalet karanlığını boğacak güneş doğacaktı.O gelecek,bütün işkenceler,vahşilikler,ahlaksızlıklar ve yolsuzluklar bitecekti.
Alemlere rahmet olacaktın.Allah Hadis_i Kutsi de şöyle buyuracaktı:’Ey Habibim,sen olmasaydın kainatı yaratmazdım.’Öyle ki;’La ilaheillallah’’Muhammed en Resulullah ‘dan ayrılmazdı.Ve ismin,ismin,yeryüzünde Muhammed(S.AV.),GÖKYÜZÜNDE Ahmet oldu.Artık köleler efendilerinden korkmuyor,hayvanlara eziyet edilmiyor,o kendi yaptıkları putların yerine Allah’a sığınıyor af ve merhamet diliyolardı.Sahabilerin Asr_ı Saadeti yaşadıgı o dönemde,biz şimdi;vuslata çok yakınken hep geri adımlarımızla yakınları uzak ettik.
Enes bir gün sordu sana:’Efendim niçin ağlıyorsunuz?’sende’Beni görmedikleri halde bana göz yaşı döken ve beni seven kardeşlerimi çok görmek isterdim.’dedin.Canımız malımız sana feda olsun Ey Nebi!Sen görmek istersinde biz senin yüzüne nasıl bakarız,nasıl?Şu fani hayatın hengamesine kapılmış giderken,sünnetlerinden yoksun biçare bedenleriz.Ömer senin hasırdan çıkan izleri yüzünde görünce üzülmüş,sende ;’Razı değil misin Ya Ömer!Dünya onların ahiret bizim olsun’demiştin.Oysa biz Allah verdikçe daha fazlasını istedik.Nevsimize yenik düştük.Zaman geldi örnek ahlakını yaşayamaz olduk.Anne_babaya olan sevgiyi saygıyı unuttuk.Ama senin yetim büyüdüğünü anlayamadan,senin yerine baba diyemedik babamıza.Yetimleri tanımaz olduk.Halbuki biliyorduk bir yetim başı okşayanın mükafatını.Gece namazların yerini uykular,selat ve selamların yerini müzikler aldı.Hatice ile evliliğini unutan genç çiftler,her şeyin saygı çerçevesinde olduğunu savunup nedense tartışmalardan dolayı diskalifiye olan,evlilik çatısı altında boy gösterenlerden oldu.Aile kavramı olmayınca çocuklar,çocuklarla birlikte gençlik harap oldu.
Peki biz hiç vuslatı yaşayamayacak mıyız Efendim?Yüreğimizde hep hasret gülleri ile mi bekleyeceğiz?Ey iki cihan serveri,Kutlular kutlusu,1450 yıldan beri değişmeden gelen Kuran_ı Kerim’in ve sünnetlerinin müptelası olacağız.Çünkü biz bu yaşamak zorunda olduğumuz köhneleşmiş düşüncelere ve zihniyete inat,gecenin zifiri karanlığında sevginin ve şefkatinin meftunları olacağız.Eğer bir gün bizimde evimizi o gül kokunla şereflendirirsin diye sana ait en güzel yeri hazırladık.Duvarlara gül motifleri,mindere takkeni ve cüppeni,yere seccadeni serdik.Ey sevgili dön artık!Ne olur,bu küllenmiş halkın arasında her türlü kirden arınmış inancın sabahını bir kere bile olsa yaşat bize.
Söyleyin Efendim burcu burcu gül kokunu bizde hissedebilecek miyiz? Senden uzaklaşmış bu ümmetini tanıyabilmen için bize aşk ver.Ta ki sevgili geldiğinde hazırlıksız yakalanmış olmayalım.

^^ ! D!IKKAT UYDURMA HADIS VAR ! ^^

Buyrun:

‘Sen olmasaydın Ya Muhammed! evreni yaratmazdım’

( لما اقترف آدم الخطيئة؛ قال: يا رب! أسألك بحق محمد لما غفرت لي. فقال الله: يا آدم! وكيف عرفت محمدا، ولم أخلقه؟ قال يا رب! لما خلقتني بيدك، ونفخت في من روحك؛ رفعت رأسي، فرأيت على قوائم العرش مكتوبا: لا إله إلا الله محمد رسول الله، فعلمت أنك لم تضف إلى اسمك إلا أحب الخلق إليك. فقال الله: صدقت يا آدم! إنه لأحب الخلق إلي، ادعني بحقه، فقد غفرت لك، ولولا محمد ما خلقتك)

''Hz Adem günah işlediğinde şöyle dua etti:
Ya Rabb! Muhammed'in hakkı için benim günahımı bağışlamanı diliyorum.
Allahu Teala dedi ki: Ey Adem! Sen Muhammed'i nereden biliyorsun, ben onu daha yaratmadım.
Adem: Ey Rabbim, Sen beni yarattığında ve ruhundan bana üflediğinde başımı kaldırdım ve arşın sütunları üzerinde 'Lailahe İllallah Muhammedun Rasulullah' yazılı olduğunu gördüm. Ve bildim ki, Sen kendi adının yanına ancak en çok sevdiğin kişinin ismini ilave edersin.
Allahu Teala dediki: Doğru söylüyorsun ey Adem, o (Hz. Muhammed sav) benim en sevdiğim kulumdur. Sen Benden onun (Hz Muhammed sav) hakkı için istedin, Ben seni bağışladım. Muhammed olmasaydı Ben seni yaratmazdım''
( Hakim Müstedrek 2/615 Hz Ömer (ra)'dan merfu olarak ;İbn Asâkir (2/323), el-Beyhâki, Delâil’un-Nübuvve (5/488) )

Uydurmadır.
Râvilerinden olan Abdurrahm an b. Zeyd b. Eslem hakkında İbn Hibbân şöyle der: «Hadis uydurmakla itham olunmuş, Leys, Malik ve İbn Lehi’a üzerine hadisler uydurmuştur. Dolayısıyla imâm ez-Zehebî rivâyet hakkında uydurma ve batıl derken, İbn Hacer el-Askalânî de ona katılır.
Zehebi, bu hadis hakkında: ''Hadis uydurmadır. Abdurrahman yalancıdır. Ve Abdullah İbni Meslem el-Fahri'nin kim olduğunu bilmiyorum'' demektedir.

Mizan'ul-İtidal'de bu hadis için ''batıl bir haberdir'' denilmektedir.

Beyhaki Delail Nübüvve'de ''Abdurrahman İbni Zeyd İbni Eslem zayıf ravilerdendir'' der.

El-Elbani bu hadisi aktardıktan sonra '' Sonuç olarak ben derim ki: Bu hadisin Peygamber (sav)'den aslı yoktur. Bu hadise iki muhterem hafız -Askalani ve Zehebi- batıl hükmü vermiştir.( Zayıf Hadisler Silsilesi 1/hadis no 25) diyerek hadisi eleştirmektedir.

Şeyhul İslam İbni Teymiyye (ra): ''Hakim bu rivayeti sahihi sakimden (zayıf) ayırma babının girişinde aktarmakta ve Abdurrahman İbni Zeyd İbni Eslem'in babasından rivayet ettiği hadisler uydurmadır'' demektedir.

El-Sagani “uydurulmuş” dedi. ( El-Sagani El-Hadis El-Mevzuat sy.7)
Elbanide aynı şeyi söylemiştir. (Silsile el-Zayif 1/450 no 282)
El Acluni Uydurma olduğunu söylemiştir( el-Aclûnî, Keşfu'l-Hafâ, II, 214.)

Şeyh Molla Aliyyul Kari ’Zayıftır ama anlamı doğrudur…” (Aliyyul Kari El-Esrar El-Merfuat sy 67-68) der ve şu iki hadisi bu görüşüne delil getirir:

a. İbn Esakir tarafından nakledilen hadis ”sen olmasaydın dünya yaratılmazdı.” İbni Cevzi bunu nakletti ve şöyle dedi ”uydurulmuştur” (İbni Cevzi El-Mevzuat 1/288) ve Suyuti’de aynı şeyi söylemiştir. (Suyuti El-Laai 1/272)

b. Deylemi’den nakledilen bir hadis ”Ya Muhammed! Sen olmasaydın Bahce (cennet) yaratılmış olmazdı ve Sen olmasaydın ateş (cehennem) yaratılmış olmazdı
ElBani derki ”Deylemi’den hadisin sahih olduğunu ortaya koymadan gerçekliğini onaylamak doğru olmaz ki Hiç bir alimin bu konu üzerinde durmuş olmasına rastlamış değilim… Deylemi’nin bunu aktaran tek kişi olması benim için bu hadisin zayıf olduğuna inanmak için yeterlidir, dahası Musned’inde (Deylemi Musned 1/41/2) rastladığımda zayıf olduğuna inandım.
(El Elbani Silsile El-Zayıf 1/451 no.282)

Yukarıdaki sözün uydurma olduğuna bir delil de yine başka bir rivayetten ! Akıl sahiplerini çelişkiyi görmeye davet ediyorum :

Adem (a.s.)’ın Nebî (s.a.v.)’i, kendi yaratılışından sonra cennette iken yer yüzüne inmesinden bilmesidir. Halbuki zayıf, ancak daha iyi bir senedle gelen başka rivayette:
( Adem (a.s.) Hindistana iner ve yanlızlık hisseder, bunun üzerine Cebrâil inerek; Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Eşhedu En Lâ İlâhe İllallâh (iki defa), Eşhedu Enne Muhammeden Rasûlullâh (iki defa) deyip ezan okur. Adem şöyle der: «Muhammed de kim»? Cebrâil: «Peygamberlerden son oğlundur» der.)
İbn Asâkir (1/323/2).

Râvilerinden Ali b. Behrâm bilinmemekte, diğer bir râvi olan Muhammed b. Abdullâh b. Süleyman aynı şekilde bilinmemektedir.
Bir önceki rivâyette Âdem (a.s.) daha cennette iken Peygamber (s.a.v.)’i tanıyordu, bu ikinci rivayette ise, Âdem (a.s.) yer yüzüne indiği halde Muhammed (s.a.v.)’i tanımamıştır.
Menfaatları için birbirinden habersizce Panik halinde hadis peydahlayanların düştüğü bu trajikomik durum tam ibretlik !

ALINTI

Abdu'l-Hak Agabeyimizden Allah razi olsun... (Amin!)