Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haydi Hanımlar Camiiye!

E Çevrimdışı

Evvah

Üye
İslam-TR Üyesi
images

Hamd Alemlerin Rabbine, salât ve selam onun elçisi biricik Efendimiz (s.a.v.) üstüne olsun.
Rahman ve Rahîm olan Allah'ın adıyla...

Efendim bugün hassas bir konu üzerinde birşeyler yazacağız Mevla'nın izin ve inayetiyle inşaallah. Tarih boyunca yapılan bazı hataların günümüzde bilerek veya bilmeyerek nelere sebep olduğunu bir örnek ile işlemeye çalışacağız. Başlıktan da az çok anlaşılacağı üzerine konu "Hanımların camiiye/mescide gitmeleri" meselesi. Gerçi burda bir soru gelebilir akıllara bu bir meselemidir, mesele değil midir diye ancak yazı okunduğunda sanırım kafadaki bu istifham, cevabını bulacaktır inşaallah.

"İslam'da kadının yeri" üzerine çokca makale kaleme alınmıştır bugüne kadara tutup ben de burda bunu işleyecek değilim ancak imam olmam ve yaşanan bazı olayları üzülerek de olsa müşahede etmem sebebiyle mezkur konu üzerinde düşüncelerimi belirteceğim. Olaya ışık tutacak bir hadîs giriş yapalım:

"Kadınlarınızın mescidlere gitmelerine engel olmayınız. Onların evleri (ise) kendileri için daha hayırlıdır. (Ebû Dâvud)

Bu hadis-i şerife göre, kadının camiye gitmesi engellenmemekte ancak kendi evinde namaz kılmasının daha hayırlı olacağı açıklanıp, bu cihete teşvik söz konusu edilmektedir. Ancak uygulamaya dönüp baktığımızda -belli başlı büyük-merkez camiiler hariç- neredeyse tüm camiilerde erkek hakimiyeti söz konusu hatta işin daha garibi bu böyle benimsenmekte ve "camiiler erkeklerindir" düşüncesi halk arasında yayılmaktadır. Yaşadığım canlı bir örnek ile konuyu izahâta kavuşturayım.

"Günlerden birgün namazımı eda etmek üzere bir camiiye girdim camii büyük bir camii sayılır bu nedenle bayanlar da gelip-gidiyor camiiye rahatlıkla. Namazımı bitirip dışarı çıkarken bir bayan kardeşimiz de camiiye girmeye çalışıyordu yanımda duran yaşını epeyce almış bir amcamız o bayan gittikten sonra aynen şöyle bir cümle sarfetti: "Fesüphanallah! Ne işi var bunların camiide gitsinler evde kılsınlar insanın aklını çeliyorlar."

Görüldüğü üzere olay oldukça vahimdi. Bu tek örnek mi değil elbette ancak örneklerden çok kafalarda bulunan yargı bizim dikkatimizi çekmeli "camii erkeklerin mekanıdır!" Bazı camiilerimizde hanımlara ait namaz kılma yeri bile bulmak zor oluyor. Bunu yıkmak tabii ki hanım kardeşlerimize kalıyor ama ne yazık ki bazı kardeşlerimiz daha birkez bir camiiye bile girmiş değil. Camii sadece namaz kılmak için değil ki. Peygamber (s.a.v.) Efendimizin asrında, mescidler sadece farz namazların eda edilmesi için inşa edilmiş değildi. Orada her türlü ilmi tedrisat, ictimai müzakereler, iç ve dış güvenliği alakadar eden hususlar konuşulup karara bağlanmaktaydı. Günümüzde bu kadar geniş özelliklere haiz olmasa da camiilerde birçok etkinlik yapılıyor ama hanımlar bunlardan ya bîhaber ya da erkeklerin hakimiyeti altında ezilme konumundalar. Peygamber Efendimizin (s.a.v.) asrında kadınlar mescide gitmekten yasaklanmamışlardı. Camiye gelirler ve en arka safta durup namazlarını kılarlardı. Resulüllah Efendimizin (s.a.v.), zevcelerini ve kızlarını bayram namazlarına götürdüğü İbn-i Abbas (r.a.) tarafından rivayet edilmiştir. O halde haydi hanımlar camiilere, yıkın bu düşünceleri, aşın bu engelleri, kucaklayın o güzel mabedleri, koklayın o eşsiz havayı. Camiilere kadınların da gelebileceğini, mabedlerin sadece erkeklerin değil kadınların da olduğunu haykırın dünyaya, tabii usulüne uygun. Bir itiraz gelebilir burda. Hocam kadınların camiiye gitmelerine engel olan birçok sebep var, onları ne yapacağız? Evet birtakım engeller mevcut ama bunlar bahane olamaz elimizden geldiğince bunları izale etmeye çalışacağız bunların bazısı bizi bazısı müesseleri ilgilendiriyor elbette onların da giderilmesi gerekiyor. Neler mesela bunlar:

Camii dizaynı hanımların rahatça gelebilecekleri-kalabilecekleri bir dizaynda olmalı, camiiye gidecek yolların emniyeti ve güveninirliği tam olmalı, kadınların erkeklerin ilgisini çekecek kılık-kıyafet-takı-ziynetler içerisinde bulunmamaları, erkeklerin kadınları rahatsız edecek davranış-sözlerden uzak durmaları.

İşte bu yazılanlar ve bahsedilenler ışığında hareket etmek yine size kalmış birşey, ben acizane bildiklerim ile hakkı tavsiye etmeye çalıştım. Unutmayın, ağlamak, sızlanmak, şikayet etmek asla çözüm değildir çözüm çoğu kez bize sunulmuştur.
Mevla hepimize ince anlayışı, derin kavrayışı, doğru amel işlemeyi, kendisinin razı olacağı bir kul, habibinin hoşnut olacağı bir ümmet olabilmeyi nasip eylesin. Âmin...

Yazının kaynağı: Haydi hanımlar camiiye! - İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh - Kişisel Bilgi Sitesi

İlyas Uçar - Evvâh - Ebu Rudeyha
24.03.2009 - 22:47

C Çevrimdışı

cüleybib

Üye
İslam-TR Üyesi
neyse fitne çıkmasın diye susuyorum ilyas uçar arkadaşım ama verdiğin gerçekçi örnekleri biraz daha çoğaltırsan çok makbule geçecek.. Yoksa toplumumuzda ana-kız özellikle teravihe gelen <bazı> bayanlarında beyninden geçen acayip acayip fikriyatlara ister istemez şahit oluyoruz. Güllerin Efendisi(sav) haşa boşuna mı demiş "evlerinizde kılmanız daha hayırlıdır" diye

E Çevrimdışı

Evvah

Üye
İslam-TR Üyesi
Ne diye demiş Allah aşkına olayların nerde ne zaman ne için söylendiğini biliyor musunuz? Tarihi bilginiz ne kadar? Öyle biryerden birşey bulup ona göre konuşmakla olmuyor bu işler. Fitne-fesat diyorsunuz ama aynı saatte kına gecesi olsa, nişan olsa ne olurdu bunu kendinize soruyor musunuz? Buyrun okuyun bakalım:

Asr-ı Saadette müslüman hanımlar Msecidi Nebide namaza geliyorlardı. Münafıklar çeşitli vesilelerle bu hanımları rahatsız ediyorlardı. Sahabe buna tanık olunca kadınların camiye gelmemesini Rasulullahtan istiyorlardı. Hazreti Ömer bunların önde geleni idi. Münafıkların rahatsız etmelerinin önlenemeyeceğine kani olduğu için camilere gelmeyip rahatsız olmasınlardı onun düşüncesine göre.

Şimdi de hanımların camiye gelmesini ve gelmemesini isteyen dört tip insan var;
a- Hanımların camiye gelmesini isteyen samimi müslümanlar: Bunlar ataerkil, kadın düşmanı, yahudi şeriati eksenli zihniyetin, israiliyat olarak islama sokulması sebebiyle kadını mabedden uzaklaştırma zihniyetinin yahudi zihniyeti olduğunu, bu zihniyetin terkedilerek Hazreti Meryemin Mabede gelişi gibi müslüman hanımlarında Camiye gelip yerlerini almalarını istemektedirler.

b- Hanımların camiye gelmesini istemeyen samimi müslümanlar: Bunlar, topluma islam ahkamının hakim olmayışı sebebiyle bütün kötülüklerin etrafı sardığı bir zamanda, insanların her türlü kötülüğü çok kolay yapabildiği ve hiç bir cezaya maruz kalmadığı, iyi insanların emanda olmadığı bir zamanda bulunduklarından tıpkı Hazreti Ömer gibi, müslüman hanımların camiye mümkün mertebe gelmemelerinin kendileri için daha hayırlı olduğuna inanmaktadırlar.

c-Hanımların camiye gelmesini isteyen ard niyetliler; Bunlar kendilerince islamda bozulmaya, yozlaşmaya yol açmak istemekte, islamın kuralları sanki kadını camiden alıkoymuşta, beyegendilerin gayretleri ile kadınları camiye sokarak islamı bozduğunu düşünmekte bu yüzden kadınların camiye özellikle gitmelerini istemektedirler.

d-Hanımların camiye gitmesini istemeyen ard niyetliler: Bunlarda İslamı gerici, köhne, dünyadan kopuk, kadın düşmanı gösterebilmek için islamın kadını madeden uzak tuttuğu düşüncesinin müslümanlarda hakim olmasını istemektedirler.

Elbette samimi insanların tercihinde idealin (a) şıkkı olduğu, ancak zaman zaman (b) şıkkınında uygulanma ihtiyacının doğabileceğidir.

C Çevrimdışı

cüleybib

Üye
İslam-TR Üyesi
Ne diye demiş Allah aşkına olayların nerde ne zaman ne için söylendiğini biliyor musunuz? Tarihi bilginiz ne kadar? Öyle biryerden birşey bulup ona göre konuşmakla olmuyor bu işler. Fitne-fesat diyorsunuz ama aynı saatte kına gecesi olsa, nişan olsa ne olurdu bunu kendinize soruyor musunuz?

inat ettim fitne çıkmasın diye susuyorum ilyas uçar arkadaş. Bu konuda da fazla zorlamazsan inşallah iyi edersin. Engin tefsir ve tarih bilgilerini bir konuştur bakalım. okuyun bakalım demişsin ama burada dört tip insan dan bahsetmişsin. ben burada zaten b şıkkından bahsediyorum. diyorum ki yazında sadece 1 örnek vermişsin.
işte budur

Fitne-fesat diyorsunuz ama aynı saatte kına gecesi olsa, nişan olsa ne olurdu bunu kendinize soruyor musunuz?

Siz kendinize sordunuz da af buyrun ne sonuca vardınız?

"Günlerden birgün namazımı eda etmek üzere bir camiiye girdim camii büyük bir camii sayılır bu nedenle bayanlar da gelip-gidiyor camiiye rahatlıkla. Namazımı bitirip dışarı çıkarken bir bayan kardeşimiz de camiiye girmeye çalışıyordu yanımda duran yaşını epeyce almış bir amcamız o bayan gittikten sonra aynen şöyle bir cümle sarfetti: "Fesüphanallah! Ne işi var bunların camiide gitsinler evde kılsınlar insanın aklını çeliyorlar."

diyorum ki örnekleri çoğaltıver. Öyle biryerlerden birşeyler bulup ona göre konuşmakla olmuyor bu işler diyorsun ama konuştuğumuz boş ta değil yalan yanlış da değil. bunlardan hiç bahsetmiyorsun.

ve yine diyorum ki, camideki müslümanları 4 e bölüp 4le çarpmakla da olmuyor bu işler. Buna kalırsa Ben şimdi burada Diyanet İşlerine Bağlı imamları da 4 kısma ayırırım. a) Hakkı söyleyenler, b)Hakkı söylemekten öteye gidemeyenler, c)hakkı söyleyip hakkikati yaşayanlar, d) hakkı gizleyenler??? nasıl??? hoş oldumu?

Samimi imamların hangi şıkta olduğunu da belirtmeye sanırım gerek yok
selametle

E Çevrimdışı

Evvah

Üye
İslam-TR Üyesi
4'e bölmenize gerek yok herşey ayan beyan zaten. Ben sizin söylemiş olduğunuz kısmı da kabul etmemizlik yapmıyorum ki yazım da aynı şeyi belirttim ben sizin benim söylemiş olduğum şeyin fitne olduğunu söylemenize tepki verdim en baştaki hadisi o zaman Peygamberimiz s.a.v boşuna mı demiş. Ayrıca hanımlar camiiye gitsin derken hurra hadi kalkın gidin de demiyoruz belli şartlarını belirttik birisine hadi yemek yap dediğinizde elinizde tüm malzemeler-araç-gereç hazırsa onu yapabilir aksi takdirde yapamaz biz de haydi camiiye demekle bunu kastettik sizin de belirtmiş olduğunuz fitne-fesat kavramını yok etmek de camiilerin dizaynı da bunun içerisine girmektedir.

Not: Ben bayan olsam evimde kılardım fakat burdaki olay bir düşüncenin yıkılmasıdır, camiiye gidilmesi değil bir nevi sedd-i zerai.

C Çevrimdışı

cüleybib

Üye
İslam-TR Üyesi
ben sizin yazmış olduğunuz konuya da hiçbir söze de fitne demedim. sanırım yanlış anlaşılma olmuş. " fitne çıkmasın diye susuyorum "dedim.Benim de kastım aynı belirttiğiniz gibi

hurra hadi kalkın gidin de demiyoruz belli şartlarını belirttik birisine hadi yemek yap dediğinizde elinizde tüm malzemeler-araç-gereç hazırsa onu yapabilir aksi takdirde yapamaz biz de haydi camiiye demekle bunu kastettik

budur.

buna binaen örneklerinizi çoğaltırsanız daha makbule geçecek dedim. :)

selametle

E Çevrimdışı

Evvah

Üye
İslam-TR Üyesi
İşte bir örnek daha benim gibi bir imam yazıyor:

teşekkürler sevgili meslektaşım.
1996 yılında şu an görevde olduğum camiye tayin olunduğumda değil bir kadının camiye gelmesi, yakınından bile geçmesi zinhar yasaklanmış idi. lakin sürekli birileri geliyor, sualler soruyor aklına yatmayan, bir sürü saçma sapan, zırva kabilinden fetvaların havalarda uçuştuğuna şahit olmuş, bunun kaynağının ne olabileceği konusunda bir araştırma yaptığımda farkettim ki, mahalle aralarında bayanlara kur'an öğretmeye teşebbüs eden, bildiği yarım yamalak, az buçuk bilgi kırıntılarıyla sadece kur'an öğretmekle iktifa etmiyor, bir de millete fetva vermeye tevessül eden kendinden menkul hoca müsveddesi bayanlar türemiş. bi taraftan maddi olarak insanları kaz gibi yoluyor, ama en önemlisi de din adına insanlara adeta zehirden beter hurafe satarlarmış.

cemaatten eski kafalı bir çok kişinin ağır muhalefetine rağmen, caminin bir bölümünü bayanlara tahsis ettirdim, onları önce hergece yatsı namazları verdiğim sohbetlere davet ettim, sonra da ramazan teravihlerinde önceden gelip sohbeti dinledikten sonra namazlarını da kılmalarını temin ettim. ve nihayetinde yıllardan bu yana yürüttüğüm zorlu çalışmalar ve gayretlerle ortalarda dolaşan bu hurafe ve tezviratları kısmen de olsa ortadan kaldırdım, bu hocalıkları kendinden menkul din bezirganlarının maskelerini indirdim ve çok şükür artık bugün öyle kolay rahat rahat ortalıklarda fing atıp gezinemiyorlar...

demem o ki, kadın mutlaka camiye gitmeli, dini bilgisini mutlaka ehil din alimlerinden almalı, hayatını ve yaşamını doğru bilgiler üzerine inşa etmelidir... bunun aksi felakettir, hem kendisi için, hem yetiştirdiği, yetiştirecekleri için...

E Çevrimdışı

Evvah

Üye
İslam-TR Üyesi
Bunun haricinde geçen benim camiime öğretmenlik yaptığım okuldan birkaç öğrencim gelmiş bir kişi dedi ki hocam seni görmeye gelmişler sanırım yoksa niye camiiye gelsinler ki kızlar bekar adamsın dedi ben de hayır onlar benim öğrencim arkamda namaz kılmak için geldiler diye cevap verdim erkek-kız tüm öğrencilerime camiime gelmelerini söylüyorum çünkü.

Üst Ana Sayfa Alt