Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Hemşirelik Mesleğinin Dinimizdeki Yeri Nedir?

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum ve Rahmetullah,

Hocam, bir kardeşim soruyor,
Soran kardeş üniversitede hemşirelik bölümünü okuyor, hemşirelik mesleğinin dinimizdeki yeri hakkında bilgi almak istiyor, hemşireliğin dinen bir sakıncası var mıdır? Bir de kadın erkeği, erkekte kadını muayene edemez diye biliyorum ama bunun Zaruret halleri var mıdır ?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun Aleykum ve Rahmetullah,
Hocam, bir kardeşim soruyor,
Soran kardeş üniversitede hemşirelik bölümünü okuyor, hemşirelik mesleğinin dinimizdeki yeri hakkında bilgi almak istiyor, hemşireliğin dinen bir sakıncası var mıdır? Bir de kadın erkeği, erkekte kadını muayene edemez diye biliyorum ama bunun Zaruret halleri var mıdır ?
Âleykum selam we rahmetullâhi we berakâtuhu ;

Bayan Hemşire veya doktorluk aslen câizdir.

Hayber Savaşı'nda Rasûlullah (s.a.v.)'in ordusu harekete hazırlanırken Rufeyde (r.anhâ) kalabalık bir Hanım Sahâbî topluluğunun başında gelip, onlara ilk yardım ve tedavi teknikleri hakkında talim yaptırdı.
Onlar, savaşa katılmak için Rasûlullah (s.a.v.)'den şu şekilde izin istemişlerdi: "Ey ALLAH'ın Rasûl'u! Biz de seninle birlikte Hayber'e gitmek istiyoruz."
Rasûlullah (s.a.v.) de onlara: "ALLAH 'ın bereketi üzere!" diye cevab vermiştir. (Sîret-i İbn-i Hişâm, c.3, sf: 341)

Bu savaşta sağlık işleri ile uğraşan birlik büyük yararlıklar göstermiştir. Bu birlikte yer alan kadınlar büyük gayret sarf etmişlerdir. Bu sebeble Rasûlullah (s.a.v.), Rufeyde (r.anhâ)'ya kılıcı ve atıyla dövüşen savaş erine verdiği kadar ganimetten pay ayırmıştı.
Rufeyde (r.anhâ), bütün insanlık tarihinde eğitim görmüş hemşirelerin idare ettiği seyyar sahra hastanesini kuran ilk kişidir. Rasûlullah (s.a.v.), Ashâbı'ndan birisi yaralandığı zaman; "İlk tedavisini yapması için onu Rufeyde (r.anhâ)'nın çadırına taşıyın, ben de onu sık sık ziyaret edebileyim." diyordu. (İbn Sâ'd, Tabakât, c. 8; Usdu'l-Ğâbe, c.2, sf: 373)
Rufeyde'nin ilk yardım çadırı, "Rufeyde (r.anhâ)'nın çadırı" diye meşhur olmuş, İslâm tarihi Rufeyde (r.anhâ)'ya İslâm'ın ilk hemşiresi ismini vermiştir. (Dr. Ahmed Şevki El-Fencûrî, İslâm'da İlk Hemşire Hanım Sahabi)

Câiz olmayan durumlardan (Okurken ve çalışırken tesetture riâyet, erkek doktor veya hastayla başbaşa ortamda kalınmaması, zarurat hâli - erkek doktor olmaması durumunda erkek hastaya fiziki temas) kaçınılması, korunulması durumunda câizdir
.

İlgili Konu:

Bayan Diş Doktorunun Erkek Hastaya Mudahalesi Câiz mi?

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Âleykum selam we rahmetullâhi we berakâtuhu ;

Bayan Hemşire veya doktorluk aslen câizdir.

Hayber Savaşı'nda Rasûlullah (s.a.v.)'in ordusu harekete hazırlanırken Rufeyde (r.anhâ) kalabalık bir Hanım Sahâbî topluluğunun başında gelip, onlara ilk yardım ve tedavi teknikleri hakkında talim yaptırdı.
Onlar, savaşa katılmak için Rasûlullah (s.a.v.)'den şu şekilde izin istemişlerdi: "Ey ALLAH'ın Rasûl'u! Biz de seninle birlikte Hayber'e gitmek istiyoruz."
Rasûlullah (s.a.v.) de onlara: "ALLAH'ın bereketi üzere!" diye cevab vermiştir. (Sîret-i İbn-i Hişâm, c.3, sf: 341)
Bu savaşta sağlık işleri ile uğraşan birlik büyük yararlıklar göstermiştir. Bu birlikte yer alan kadınlar büyük gayret sarf etmişlerdir. Bu sebeble Rasûlullah (s.a.v.), Rufeyde (r.anhâ)'ya kılıcı ve atıyla dövüşen savaş erine verdiği kadar ganimetten pay ayırmıştı.
Rufeyde (r.anhâ), bütün insanlık tarihinde eğitim görmüş hemşirelerin idare ettiği seyyar sahra hastanesini kuran ilk kişidir. Rasûlullah (s.a.v.), Ashâbı'ndan birisi yaralandığı zaman; "İlk tedavisini yapması için onu Rufeyde (r.anhâ)'nın çadırına taşıyın, ben de onu sık sık ziyaret edebileyim." diyordu. (İbn Sâ'd, Tabakât, c. 8; Usdu'l-Ğâbe, c.2, sf: 373)
Rufeyde'nin ilk yardım çadırı, "Rufeyde (r.anhâ)'nın çadırı" diye meşhur olmuş, İslâm tarihi Rufeyde (r.anhâ)'ya İslâm'ın ilk hemşiresi ismini vermiştir. (Dr. Ahmed Şevki El-Fencûrî, İslâm'da İlk Hemşire Hanım Sahabi)

Câiz olmayan durumlardan (Okurken ve çalışırken tesetture riâyet, erkek doktor veya hastayla başbaşa ortamda kalınmaması, zarurat hâli - erkek doktor olmaması durumunda erkek hastaya fiziki temas) kaçınılması, korunulması durumunda câizdir
.

İlgili Konu:

Bayan Diş Doktorunun Erkek Hastaya Mudahalesi Câiz mi?
https://www.islam-tr.org/konu/bayan-dis-doktorunun-erkek-hastaya-mudahalesi-caiz-mi.38429/
Allah radı olsun hocam, yalnız soruyu soran kardeş erkekti, erkekler içinde aynısı geçerli değil mi?

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Erkek Hemşir'lik ve doktorluk için de aynı kriterler geçerlidir.
Peki Türkiye şartlarında kanunlar vs. olarak durumu ele alırsak (Hipokrat ve Memurluk yeminleri vs.) doktor olmak caiz midir? Bu konuda forumda dolaşırken kimi arkadaşlar vazgeçmek daha güzel olur rızkı veren Allah.
O şekilde yemin etmektense vazgeç derken kimileri de Müslüman Doktor/Hemşir(e) olmazsa kim Müslüman kardeşlerimize bakıcak onların halinden anlayacak diyor. Eğer vazgeçmek daha hayırlıysa hangi meslekler Türkiye şartlarında caizdir?(Yanlış hatırlamıyorsam hukuk okuyan bir forumdaki arkadaş sonra hukuktan vazgeçmişti bu yeminler ve kanunlardan dolayı)

Üst Ana Sayfa Alt