Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Her Güne Bir Ayet

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ibrahim'in ellerini ve ayaklarini baglamaya basladilar. Onlar baglarken o
söyle diyordu: "Allahim! senden baska tanri yoktur. Sen noksanliklardan
uzaksin. Âlemlerin Rabbisin. Övgüler sanadir. Mülk ve hükümranlik
senindir. Ortagin yoktur." Ibrahim Halil (a.s.), elleri ve ayaklari bagli olarak
mancinigin kefesine konulup, oradan atese atilirken: "Allah bize yeter. O ne
güzel vekildir." diyordu. Nitekim Buhari de Ibn Abbas (r.a.)'in söyle dedigini
rivayet etmistir: "Allah bize yeter. O ne güzel vekildir." Bu sözü, atese
atildigi sirada Ibrahim (a.s.) söylemistir. Muhammed (s.a.v.) de, kendisine
su asagidaki haber verildigi esnada böyle demistir:

الَّذِينَ قَالَ لَهُمُ النَّاسُ إِنَّ النَّاسَ قَدْ جَمَعُواْ لَكُمْ فَاخْشَوْهُمْ فَزَادَهُمْ إِيمَاناً وَقَالُواْ حَسْبُنَا اللّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ

«"Düsmaniniz olan insanlar size karsi bir ordu topladilar, onlardan korkun,"
(Bu haber) onlarin imanim artirdi da: "Allah bize yeter, O ne güzel
vekildir!" dediler. Bu yüzden kendilerine bir fenalik dokunmadan, Allah'tan
nimet ve bollukla geri döndüler.» (Âi-i Imrân, 173-174.)

Nevfelah Çevrimdışı

Nevfelah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
22 HAC / 36: Büyükbaş hayvan kurban etmeyi de Allah'ın size emrettiği ibadet biçimlerinden saydık. Onlar size çeşitli yararlar sağlarlar. Ön ayaklarını bağlayarak onları boğazlarken Allah'ın adını anınız. Yan üstü düşüp öldüklerinde, etlerinden hem kendiniz yiyiniz, hem de isteyene ve istemeyene yediriniz. Şükredesiniz diye o hayvanları böylece yararınıza sunduk.

22 HAC / 37: Bu hayvanların ne etleri ve ne de kanları Allah'a ulaşacaktır. Allah'a ulaşacak olan şey, sadece gönlünüzdeki Allah saygısıdır, takvadır. Bu şekilde onları yararınıza sunduk ki, sizi doğru yola ilettiği gerekçesi ile Allah'ın yüceliğini dile getiresiniz. (Ey Muhammed,) iyi ameller işleyenleri müjdele!

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Allah, göklerin ve yerin nurudur (aydınlatıcısıdır). O'nun nurunun temsili, içinde lamba bulunan bir kandil gibidir. O lamba bir billur içindedir; o billur da sanki inciye benzer bir yıldız gibidir ki, doğuya da batıya da nisbet edilemeyen mübarek bir ağaçtan çıkan yağdan tutuşturulur. (Bu öyle bir ağaç ki) yağı, neredeyse, kendisine ateş değmese bile ışık verir. (Bu ışık) nur üstüne nurdur. Allah dilediği kimseyi nuruyla hidayete iletir. Allah insanlara (işte böyle) misal verir; Allah her şeyi bilir."

Nur, 35

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
«Süleyman'in cinlerden, insanlardan ve kuslardan ordulari toplandi. Hepsi bir arada düzenli olarak sevkediliyordu. Karinca vadisine geldikleri zaman bir karinca: "Ey karincalar, dedi. Yuvalariniza girin ki Süleyman ve ordulari farkinda olmayarak sizi ezmesinler". (Süleyman) onun sözüne gülümseyerek dedi ki: "Rabbim; bana, anama ve babama lütfettigin nimete sükretmemi, senin begenecegin faydali bir is yapmami gönlüme ilham et. Ve rahmetinle beni iyi kullarinin arasina sok."»

(en-Neml, 17-19.)

fatman Çevrimdışı

fatman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla,

Kullarım beni sana soracak olursa, muhakkak ki ben (onlara) çok yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. öyleyse, onlar da benim çağrıma cevap versinler ve bana iman etsinler. Umulur ki doğru yolu bulmuş olurlar.

| Kur'an-ı Kerim, Bakara Suresi, 186. Ayet meali

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
2527_527316404024861_1575414805_n.jpg

2527_527316404024861_1575414805_n.jpg

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
56) Müşriklere de ki: «Allah dışında ilah olduklarını sandığınız putları imdada çağırınız bakalım. Onlar, başınızdaki belayı ne giderebilirler ve ne de başka birine aktarabilirler.»
(57) İmdada çağrılan bu ilahların Allah'a en yakın olanları dahil olmak üzere hepsi Allah'a yaklaşmanın yolunu ararlar. O'nun rahmetini diler ve azabından korkarlar. Çünkü Rabbinin azabı korkunçtur.
NİSA

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Allah, kendilerine kitap verilenlerden,
"Onu mutlaka insanlara açıklayacaksınız, gizlemeyeceksiniz." diyerek söz almıştı. Onlar ise bunu kulak ardı ettiler, onu az bir dünyalığa değiştiler.

_____ Al-i İmran 187

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1395885_10152554152580353_467505231_n.jpg

Ey insanlar! Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Allah’tan başka size göklerden ve yerden rızık veren bir yaratıcı var mı? O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. O hâlde nasıl oluyor da haktan döndürülüyorsunuz?
Fatır:3

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
"Ey iman edenler! Benim de düşmanım, sizin de düşmanınız olanları dost edinmeyin. Onlar size gelen gerçeği inkar etmişken, onlara sevgi gösteriyorsunuz. Halbuki onlar Rabbiniz olan Allah'a inandığınızdan dolayı, Peygamberi ve sizi yurdunuzdan çıkarıyorlar. Eğer siz benim yolumda savaşmak ve rızamı kazanmak için çıkmışsanız, onlara nasıl sevgi gösteriyorsunuz? Oysa ben sizin gizlediğinizi de açığa vurduğunuzu da bilirim. Sizden kim bunu yaparsa doğru yoldan sapmış olur."

(MUMTEHİNE SURESİ:1. AYET)

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli olanınız, O’ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz Allah bilendir, her şeyden haberdardır.
_________Hucurat 13

1383181_664608870238539_175145918_n.jpg

1383181_664608870238539_175145918_n.jpg

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Siz iman edip şükrederseniz Allah size niçin azap etsin ? Allah şükredenleri ödüllendiren ve her şeyi bilendir.(Nisa,147)

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1384020_510148515748515_1144599631_n.jpg

(17) Hayır yetime karşı cömert davranmıyorsunuz.
(18) Yoksulu yedirmek konusunda birbirinize özendirmiyorsunuz.
(19) Size kalan mirası hak gözetmeden yiyorsunuz.
(20) Malı pek çok seviyorsunuz.»
(21) Hayır, yer çarpılıp paralandığı zaman,
(22) Melekler sıra sıra dizilip, Rabbinin buyruğu gelince,
(23) Ki cehennem de o gün getirilmiştir. İşte o gün insan anlar, ancak artık anlamanın kendisine ne faydası var?
(24) O zaman insan, 'Ah keşke ben bu
hayatım için önceden iyi işler yapıp gönderseydim» der.
(25)
O gün O'nun yapacağı azabı kimse yapamaz.
(26) O'nun vuracağı bağı hiç kimse vuramaz.
(27) Ey huzura eren nefis!
(28) Razı edici ve razı edilmiş olarak Rabbine dön.
(29) İyi kullarım arasına katıl.
(30) Cennetime gir.

FECR

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH sizlere, bilmediklerinizi bildirmek, sizden öncekilerin yollarını göstermek ve hayra erişinizi görerek günahlarınızı bağışlamak istiyor. ALLAH hem herşeyi bilendir, hem de mutlak hüküm sahibidir.(Nisa,26)