Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Her Güne Bir Ayet

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

"Kim İslam'dan başka bir din ararsa bilsin ki
(o din) ondan kabul edilmeyecek ve o kimse ahirette kaybedenlerden olacaktır." (Al-i İmran: 85)

Her kim başka şeriatlerin Muhammed sallAllahu aleyhi ve sellem'in getirdiği şeriatten daha doğru yola eriştirici, insanlar için daha faydalı, hayatları ve maişetleri için en uygun ve daha elverişli olduğuna inanırsa işte o kimse alimlerin ittifakıyla İslam milletinden çıkmış ve kafir olmuştur.

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
267141.jpg

E Çevrimdışı

Ebu Mervah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şüphesiz ki müslüman olan (Allah’ın emirlerine teslim olan) erkeklerle, müslüman kadınlar; iman eden erkeklerle, iman eden kadınlar; itaat (ve ibadet)e devam eden erkeklerle, itaat (ve ibadet)e devam eden kadınlar; doğru erkeklerle, doğru kadınlar; sabreden erkeklerle, sabreden kadınlar; alçak gönüllü (ve saygılı) erkeklerle, alçak gönüllü (ve saygılı) kadınlar; sadaka veren erkeklerle, sadaka veren kadınlar; oruç tutan erkeklerle, oruç tutan kadınlar; mahrem yerlerini (haramdan) koruyan/hayalı erkeklerle, mahrem yerlerini (ve görünümlerini haramdan) koruyan/iffetli kadınlar; Allah’ı çok anan erkeklerle (Allah’ı çok) anan kadınlar (var ya, işte) Allah, onlar için mağfiret ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır.(Ahzab/35)

(Bu âyet-i kerîmede hayalı kadın ve erkekler tabiri geçmektedir. Bir toplumda erkek ve kadınların hayasız olmaları ve ırzlarını (namus, iffet, şeref ve vakarlarını) korumamaları, toplumda câhiliye (İslâm öncesi) belirtilerini gösteren hususlardır. Böyle bir toplum, ilim ve endüstride ilerlemiş de olsa İslâmî ve insânî seviye yönünden câhiliye toplumu durumundadır. Kadınlarının haya ve ırzlarını koruyan toplum, çok gelişmemiş bile olsa, İslâm ve insanlık açısından medenî bir toplumdur.)

Ummu İmara Çevrimdışı

Ummu İmara

Lâ Tahzen,İnnâllahu Mêana
İslam-TR Üyesi
Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adıyla

"De ki : RABBİM, İLMİMİ ARTIR"

"De ki: HİÇ BİLENLERLE BİLMEYENLER BİR OLUR MU?"

"ALLAH ,SİZDEN İMAN EDENLERİ VE KENDİLERİNE İLİM VERİLENLERİ DERECELERLE YÜKSELTİR"

"ALLAH 'TAN ,ANCAK ÂLİM OLAN KULLARI HAKKIYLA KORKAR (haşyet eder)."

(Taha-20,114)-(ez-Zümer-39,9)-(el-Mücadele-58,11)-(Fatır-35,28)

M Çevrimdışı

muvahhidgenclik

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kıyametin kopacağına dair) o sözün tahakkuk zamanı yaklaşınca onlara yerden bir dabbe çıkarırız da insanların âyetlerimize yakînen iman etmemiş olduklarını söyler. NEML 82

Dünyanın sonu geldiğinde pişmanlık Başlar ;

İşte o gün, gerçek mülk (hükümranlık) çok merhametli olan Allah'ındır. Kâfirler için de pek çetin bir gündür o. FURKAN 26

O gün ki, vaktiyle yaratılış gayesi dışında yaşayanlar, ellerini ısırıp: “Ah ne olurdu, Rasûl'ün göstermiş olduğu yolu tutmuş olaydım!” diyecek. FURKAN 27

“Yazıklar olsun bana, keşke falanı dost edinmeseydim!” FURKAN 28

“Andolsun, Kur’an bana geldikten sonra beni ondan o saptırdı. Zaten şeytan insanı yardımcısız bırakıverir.” FURKAN 29

Ve elçi o gün Şahitlik eder!!

Ve elçi dedi ki: "Rabbim gerçekten benim kavmim/benim toplumum, bu Kur'an'ı terkedilmiş (bir kitap) olarak bıraktılar." FURKAN 30

(Resûlüm!) İşte biz böylece her peygamber için suçlulardan düşmanlar peydâ ettik. Doğru yolu göstermek için Hidayet verici ve yardımcı olarak Rabbin yeter. FURKAN 31

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
603855_1410426682607665_7997005154495096148_n.jpg

Ekli dosyalar

• 603855_1410426682607665_7997005154495096148_n.jpg
    25.6 KB · Görüntüleme: 48
  • 603855_1410426682607665_7997005154495096148_n.jpg
    25.6 KB · Görüntüleme: 42
hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Aralarında hüküm vermesi için Allah'a ve Rasulüne davet edildiklerinde, müminlerin sözü ancak: "İşittik ve itaat ettik" demeleridir. İşte, asıl kurtuluşa erenler bunlardır!"

(Nur: 51)

E Çevrimdışı

Ebu Mervah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
22. Allah kimin göğsünü (niyet ve isteğinden dolayı, kabiliyet ve duygularını) İslâm’a açmışsa o, Rabbinden bir nur üzerinde olmaz mı hiç? Artık kalpleri, Allah’ı anmaya (O’nun hükümlerini kabullenmeye) karşı katılaşmış (böylece insânî fıtratını kaybetmiş, dünyalıklara ve nefsine tapmış) olanların vay haline! İşte onlar apaçık bir sapıklık içindedirler. [bk. Enam/122; Hadid/19, 28] (Zümer/22)

(Allah’a olan sevgisinden dolayı kalbi İslâm’a açılan kimse, artık nura, aydınlığa, hidayete kavuşmuş kimsedir. Kalbi Allah sevgisiyle dolan kişinin hareket ölçüsü İslâm olur. Onun elinden, dilinden, fikrinden kimse zarar görmez. Dünyalığı için de çalışır. Fakat âhiret dengesini bozmaz. Allah’a sığınır ve O’na tevekkül eder. Her işinde nefsinin veya başkasının hoşlanmasını değil, Allah’ın hoşlanmasını/rızasını ön planda tutar. Bu kimseler kalbini Allah’a kapatmışlarla asla bir olamaz. Kalbini Allah’a kapatmış kimseler, yine de içlerinde bir şeyin eksik olduğunu hisseder; hürmet edeceği, seveceği ve önünde boyun eğeceği bir şey aramaya koyulurlar. Bunun için de taş, tahta veya nefsinin öne çıkardığı şeylerin önünde boyun eğmeye ve onu yüceltmeye çalışırlar.)

Kur'an tilavetinde/meal okumamda bugün geldiğim yer; ne zaman bu ayete gelsem hep beni duygulandırır.Çünkü tam beni tarif eden ve tanımlayan ayetlerden biri.Geçmişimde çok koyu Türk Milliyetçisi(MHP) de oldum, çok koyu tasavvufçu da oldum, yine en koyu tonundan Risale-i Nur'cu da oldum.Ama Hamdolsun Rabbim benim göğsümü İslam'a açtı; geçmişimdeki bütün sapıklıklarımı nefsime ağır da gelse ayaklarımın altına altım ve ezdim.Rabbime ne kadar hamdetsem azdır.Bana İslam ve Hidayet yolunu açtı; beni Sırat-ı Müstakime ulaştırdı; inşallah bundan sonra ayaklarımızı kaydırmaz.Ne zamanki 2009'un Şubat ayında Mehmet Emin Akın hocayla birebir ve yüzyüze tanıştım, işte ozaman hayatımın dönüm noktası oldu..