Hodan Otu (organik şifa kaynağı)

Ebu Muhammed Eymen

Bir adım öteside, Bin adım öteside toprak..
Frm. Yöneticisi
HODAN OTU ( bugün dağlardan topladım. Sizinlede paylaşmak istedim..)

Halk arasında ıspıt, zılbıt, kaldırık ve odan olarak bilinen hodan otu beyaz, mavi ve pembe çiçekleri ile tarlalarda yol kenarlarında kendiliğinden yetişir.

Suriye başta olmak üzere, Güney Amerika, Kuzey Afrika ve Anadolu'da yetişen hodan ilkbahar aylarında ortaya çıkar. Ekime kadar bulunabilir.

Tohumdan elde edilen yağ genellikle ticari amaçlı kullanılır.

Yaş hali ile mutfaklarda ve tıbbi tedavilerde doğal ilaç olarak tüketilir.

İçerdiği asit maddeleri sayesinde insan sağlığına fayda sağlayan hodan otu kurutularak çay da yapılır.

Ülkemizde Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgesinde sıklıkla bulunur. Mavi, pembe ve beyaz renklerde çiçek açar. Ancak hodan otunun gövdesi ve yaprakları pişirilerek tüketilir.
426D324B-C336-47BE-BD95-BBDD7FF9FD8A.jpeg

ED5501EF-B9AC-41E3-974B-67A842E21F60.jpeg


HODAN OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?
  • Kemik gelişimi için vücuda ortalama gün içerisinde yüzde 70 kalsiyum takviye edilmelidir. Hodan otu bu takviyenin yüzde 20'sini karşılar.
  • Vücuttaki oksijen oranını dengeleyen ve sinirlerin daha sağlıklı iletim sağlaması için potasyuma ihtiyaç var. Vücut bu minerali kendiliğinden üretmediğinden dış takviyeye ihtiyaç duyar aksi halde ciddi kalp damar hastalıkları yaşanabilir. Hodan otu potasyum bakımından da zengin olduğundan tüketilerek bu eksiklik giderilebilir.
  • İçerdiği yüksek asitler sayesinde vücuttaki toksinleri atar. İdrar ile attığı toksinler sindirimdeki bakterileri de temizler. Bunun yanı sıra boğazda biriken balgamı da atmada etkilidir.
  • Kuvvetli bir iltihap söktürücü olan hodan otu vücutta biriken ödemi atarak kilo vermeye de yardımcı olur. Özellikle diyet listelerine eklenmesi gereken otlardan biri olan hodan bölgesel zayıflamada etkilidir. Bir porsiyonu gün boyu vücuda enerji verir.
  • Sindirim sisteminde yaşanan aksaklık aynı zamanda sinir sistemini de olumsuz etkiler. Bu durumlara bağlı sinirlilik, uykusuzluk, dengesizlik ve depresyon gibi ruhsal hastalıklar yaşanır. Hodan otu vücuttaki elektriği dengeleyerek sinir hücrelerinin çalışmasını sağlar.
  • Hodan otunun tohumundan elde edilen yağ ise ciltteki kırışıklığı, yarıkları, sivilcelenmeyi, aknelenmeyi ve selülit gibi hastalıkların giderilmesinde etkilidir.
 

Benzer konular

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt