Çözüldü Hörgüç Kafalı Tesettürlülerin Hükmü Nedir?

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
bir hadise göre cennetin kokusunu duyamayacaklarmış. sadece gayrimuslimler cennete giremeyeceğine göre açık saçık giyinen ve başörtülü olup da deve hörgücü gibi takanlar muslim değil midirler ? bunlar kafir midir, munafık mıdır yoksa muşrik midirler ?
 
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Peygamberimiz (s.a.v.)’in giyinik olduğu halde çıplak gibi görünen kadınları, Cehennem ehlindensaymasının (Muslim, Libâs 125, hadis no: 2128) sebebi üzerinde düşünülüyor mu dersiniz?


Ebu Hurayra (r.anh)'dan naklen, Rasulullah şöyle buyurmuştur:

صِنْفَانِ مِنْ أَهْلِ النَّارِ لَمْ أَرَهُمَا، قَوْمٌ مَعَهُمْ سِيَاطٌ كَأَذْنَابِ الْبَقَرِ يَضْرِبُونَ بِهَا النَّاسَ، وَنِسَاءٌ كَاسِيَاتٌ عَارِيَاتٌ مُمِيلَاتٌ مَائِلَاتٌ، رُءُوسُهُنَّ كَأَسْنِمَةِ الْبُخْتِ الْمَائِلَةِ، لَا يَدْخُلْنَ الْجَنَّةَ، وَلَا يَجِدْنَ رِيحَهَا، وَإِنَّ رِيحَهَا لَيُوجَدُ مِنْ مَسِيرَةِ كَذَا وَكَذَا
"Cehennemliklerden kendilerini dünyada henüz görmediğim iki grup vardır: Biri, sığır kuyrukları gibi kırbaçlarla(coplarla) insanları döven bir topluluk. Diğeri, giyinmiş oldukları halde çıplak görünen(örtülü çıplak) ve öteki kadınları kendileri gibi giyinmeye zorlayan ve başları deve hörgücüne benzeyen kadınlardır. İşte bu kadınlar cennete giremedikleri gibi, şu kadar uzak mesâfeden hissedilen kokusunu bile alamazlar."
(Muslim, Cennet 52, 53, Hadis no: 2857, Libâs 125, hadis no: 2128)
Malik, Libas,7; Ahmed, 2/355, 440; Deylemi (3783) Beyhaki (2/234) Şuabu’l-İman (7801) İbn Hibban (16/500) Taberani Evsat (2/224) Darimi (isti'zan,15) İbn Teymiye Mecmu (4/402) İbnu Katan Kitabu’n-Nazar (s177) İbn Habib El-Gaye ve’n-Nihaye (sf:213)Abdullah b. Amr (radıyallahu anhuma)’dan naklen, Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmaktadır:
سيكون في آخر أمتي رجال يركبون على السروج كأشباه الرجال ينزلون على أبواب المسجد نساؤهم كاسيات عاريات على رؤوسهم كأسنمة البخت العجاف العنوهن فإنهن ملعونات لو كانت ورائكم أمة من الأمم لخدمن نساؤكم نساءهم كما يخدمنكم نساء الأمم قبلكم
Ahir zamanda ummetimden, deve semerine benzer bineklere binen adamlar olacak, mescid kapılarında inecekler. Onların kadınları örtülü çıplaktırlar. Saçları deve hörgücü gibi kabarıktır. Onlara lânet edin, çünkü onlar lânetlidir. Eğer sizden sonra başka ummetler gelmiş olsaydı sizin kadınlarınız onların kadınlarına hizmetçi olurdu, aynı sizden önceki ummetlerin kadınlarının size hizmet ettiği gibi.”
(Sahih li gayrihi.
Ahmed bin Hanbel, Musned, 2/223, Hadis no: 7083; İbn Hibban, 13/64; Hakim, 4/483; Taberani, Mûcemu’s-Sağîr, 13/63)

İlgili rivâyetin isnadında Abdullah b. Ayyaş b. Abbas saduk bir râvi olup, Ebu Davud ve Nesai onu zayıflıkla nitelemişlerdir. Hadiste “Onlara lânet edin” kısmı munkerdir. Kalan lafzı, Muslim’in rivayetine uygundur.


İslama Göre TESETTUR

https://www.islam-tr.org/konu/islama-gore-tesettur.19487/
 
Geri
Üst