Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hud Suresi 2 ve 3. Ayetlerde Konuşan Kimdir?

M Çevrimdışı

mücadeleicindebiri

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
(Diyanet meali): “Allah'tan başkasına ibadet etmeyin. -Kuşkusuz ben de O’nun tarafından size gönderilmiş bir uyarıcı ve müjdeleyiciyim-” (Hud Suresi, 2. Ayet)

“Rabbinizden mağfiret dileyin, sonra O’na tövbe edin. Allah da sizi belirlemiş bir süreye kadar dünya nimetlerinden güzelce yararlandırsın, fazlasını yapan herkese de iyiliğinin karşılığını versin. Eğer yüz çevirirseniz, ben sizin başınıza gelecek o dehşetli günün azabından korkarım.” (Hud Suresi, 3. Ayet)

Burada konuşan kimdir? Hz. Muhammed gibi duruyor, Kur'an Allah'ın kelamı değil midir? Yoksa meal hatası mı vardır? Detaylı şekilde aydınlatırsanız sevinirim.

A Çevrimdışı

ahmetalper

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla
1,2.
Elif Lâm Râ.(1) Bu Kur'an; âyetleri, hüküm ve hikmet sahibi (bulunan ve her şeyden) hakkıyla haberdar olan Allah tarafından muhkem (eksiksiz, sağlam ve açık) kılınmış, sonra da Allah'tan başkasına kulluk etmeyesiniz diye ayrı ayrı açıklanmış bir kitaptır. ( De ki: ) "Şüphesiz ben size O'nun tarafından gönderilmiş bir uyarıcı ve müjdeleyiciyim."

3.
Rabbinizden bağışlanma dileyin, sonra da O'na tövbe edin ki sizi belirlenmiş bir süreye (ömrünüzün sonuna) kadar güzel bir şekilde yararlandırsın ve her fazilet sahibine faziletinin karşılığını versin. Eğer yüz çevirirseniz, ben sizin adınıza büyük bir günün azabından korkuyorum.

Sanıyorum, Peygamber' in (s.a.v) tebliğ hususunda nasıl bir hitapta bulunması gerektiği ve ilgili ayetlerde birincil muhatap olduğu manasına rahatlıkla ulaşılabilir.