Hz. Adem'in Boyu 40 Metre Miydi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

SerpentLord

Yeni Üye
Üye
selamın aleyküm öncelikle herkese. hz. adem'in boyu 40 metre midir? eğer öyleyse dünyaya gelince normal insan boyutuna mı gelmiştir? geçmişte dev insanların yaşadığına dair bi kalıntı yok çünkü.

JuNDuLLAH

İyi Bilinen Üye
Üye
Aleykum selam

OkuDüşün

Okumaktan mana ne? Kişi Hakk'ı bilmektir.
Üye

SerpentLord

Yeni Üye
Üye
Merhaba!

Hz. Adem'in boyunun yaklaşık 40 m olduğu kütüb-i sitte'de geçiyormuş.

Ama sizin de dediğiniz gibi bu boyda bir insan olabileceğine dair bir bulgu yok. Bu yüzden İbn Haldun gibi düşünürler bu boyun cennetteki boy olduğuna hükmetmiş.

Saygılarımla.

Kaynak: Sorularla İslamiyet | Cevaplanmadık Soru Kalmasın https://sorularlaislamiyet.com/hz-adem-asin-boyu-ne-kadardir-ve-kac-yil-yasamistir-buna-gosterebilecegimiz-bir-kaynak-var-midir (Erişim Tarihi: 04.01.2017)
ibn haldun u selefiler tekfir ediyor diye biliyorum yanlış mı biliyorum acaba?

OkuDüşün

Üye
ibn haldun u selefiler tekfir ediyor diye biliyorum yanlış mı biliyorum acaba?
Açıkçası kullandığınız argüman konuyu çıkmaza sürüklüyor.

Günümüzde ehl-i beyti bile tekfir eden sapıklar var.

Ben size İbn Haldun'un nasıl 40 metrelik boyun cennetteki boy olduğu çıkarımını yaptığını söyledim.
Sizin de bana İbn Haldun'un neden tekfir edildiğini söylemeniz gerek. Belki de anlamsız bir sebeple tekfir ediliyor.
Yukarıda da belirttiğim gibi ehl-i beyti bile tekfir eden sapıklar var.
Birini tekfir etmeyle küfre girilseydi... :)

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
Üye
niye kafamıza takılanı sormayalım da içimiz içimizi mi yesin?
boydaki ölçü neden bu kadar muhim olsun ki? bencileyin sureti çok daha muhim heleki hepimiz onun suretinde cenette gireceksek ?( inşaallah)

hadislerde 60 arşın deniyor bu da 41 metre civarı demektir , insanı n eksildiği de hadiste ilave edilmekte , yaratılıştaki fiziki farklılıkları allah bilir mesela :

De ki: “Gerçekten siz mi yeri iki günde yaratanı inkâr ediyor ve O’na birtakım eşler kılıyorsunuz? O, alemlerin Rabbidir.” Orda (yerde) onun üstünde sarsılmaz dağlar var etti, onda bereketler yarattı ve isteyip-arayanlar için eşit olmak üzere ordaki rızıkları dört günde takdir etti. Sonra, duman halinde olan göğe yöneldi; böylece ona ve yere dedi ki: “İsteyerek veya istemeyerek gelin.” İkisi de: “İsteyerek (İtaat ederek) geldik” dediler. Böylece onları iki gün içinde yedi gök olarak tamamladı ve her bir göğe emrini vahyetti. Biz dünya göğünü de kandillerle süsleyip-donattık ve bir koruma(altına aldık). İşte bu, üstün ve güçlü olan, bilen (Allah)’ın takdiridir. (Fussilet Suresi, 9-12)

burada ölçü birimi olarak gün verilmiş ama bizim bildiğimiz günün var olması için güneş gerek oysa göğe yerden sonra yöneldiğini anlatmış. 41 metrede 41 metredir nasıllığı tam olarak izah edilmemişse olduğu gibi kurcalamadan kabul etmek gerekir. geçen abdullah yolcudan dinledim adem a.s. insan değildir insanın babasıdır diyordu ?! nr kadar doğru bir tasvir bilemem .hadiste de insanın eksilişinden bahsediliyor adem a.s. 'ın değil . en azından benim ulaştıklarımda allahu alem !

OkuDüşün

Üye
şimdi ben hz. Adem'in boyunu dünyada sıradan bir insan boyu kadar boyu desem dinden çıkar mıyım?
Hz. Adem'in boyunun normal bir insanın boyu kadar olduğuna dair bir delilin yoksa neden böyle bir şey söyleyesin?
Her konuda bir şey söylemek zorunda mıyız? :)

Dinden kimin çıkacağını Allah bilir. Ama emin olmadığımız konularda konuşmamak da en iyisi.

SerpentLord

Yeni Üye
Üye
Hz. Adem'in boyunun normal bir insanın boyu kadar olduğuna dair bir delilin yoksa neden böyle bir şey söyleyesin?
Her konuda bir şey söylemek zorunda mıyız? :)

Dinden kimin çıkacağını Allah bilir. Ama emin olmadığımız konularda konuşmamak da en iyisi.
üstte yazdığınız

Merhaba!

Ama sizin de dediğiniz gibi bu boyda bir insan olabileceğine dair bir bulgu yok. Bu yüzden İbn Haldun gibi düşünürler bu boyun cennetteki boy olduğuna hükmetmiş.

Saygılarımla.

benim dediğimle aynı doğrultuda kopyaladığınız yazı. şimdi de tam tersini demeniz garip geldi.

OkuDüşün

Üye
üstte yazdığınız

Merhaba!

Saygılarımla.

benim dediğimle aynı doğrultuda kopyaladığınız yazı. şimdi de tam tersini demeniz garip geldi.
Bak, ben ne Hz. Adem'in boyu 40 metredir derim ne de 40 metre değildir derim.
Bazı alimlerin dediği gibi 40 metrelik boy cennetteki boy olabilir.
Ama olmayabilir de!

Dolayısıyla Allah bilir der, geçerim :)

IsLaM4eVeR

لا اله الا الله - Lâ ilahe illallah
Admin
selamın aleyküm öncelikle herkese. hz. adem'in boyu 40 metre midir? eğer öyleyse dünyaya gelince normal insan boyutuna mı gelmiştir? geçmişte dev insanların yaşadığına dair bi kalıntı yok çünkü.
aleykum selam kardesim, bu sekilde tartisma kimseye bir faide getirmez zira akil imaninin önüne gecerse hangi delil gelsede bunu akil red eder.

Bir bulgu ya da kalintinin bulunamamasi o seyin olamadigi anlamina gelmez. Misal en basit örnek bugün olaylara akil ile bakarsaniz peygamberimizin mirac olayini da anlayamazsiniz, ayin ikiye yarilmasini da anlamayamazsiniz ve hatta diger peygamberlere verilen mucizelere de inanamazsiniz zira kagit üzerinde hic biri ispatlanamaz. Buradan yola cikarak herhangibi sey icin islam böyle diyor ama böyle birsey bulunmamis o zaman bu kaynak yanlis demek akilcilarin ve ahmaklarin isidir.

islam 1400 sene evvel birbirine karismayan sudan bahsediyordu ve bu son zamanlarda kesfedildi, simdi kesfedilme safhasindan 1 gün önceye kadar yasayan kisiler bakin kuranda bu yaziyor ama dünya üzerindeki sularda böyle biseye rastlanmamis o zaman bu kuran yanlis demesine benziyor ki buna benzer cok örnek var önce yoktu moktu deyip de sonradan bulunabilen cok materyal var.

Bilmiyorum yurtdisina gitme imkaniniz var mi acaba, orada bazi müzelerde bizden 500-1000 sene önce yasadigi iddia edilen insanlar bile bizim suanki cüssemizden 3-5 kat büyükler ve bu durum kuran ve sünnetle de uyusmakda.

Bence bu konulari cok düsünmeyin zira bu soruyu yanitlayim derken bundan cok daha agir 1000 daha soru cikar ve isin icinden cikamayip kaybolursaniz Allah muhafaza dini islami inkar edip kafir olabilirsiniz. Allah korusun.

Konuyu malum sebeplerden ötürü kilitliyorum. Devam sorusu olan olursa özelden beni rahatsiz edebilir.

Sevgiler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt