Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hz.ali (a.s) Mı Yoksa Muaviye (a.s) Mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
I Çevrimdışı

ibrahim eldrr

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bismihi Teala

Selamun Aleykum

Ben Kulumazim malesef banned aldığım için yeni bir üyelik açmak zorunda kaldım Size söz verdiğim delilimi öncelikle bu mesaj ile gödermek istedim. Elbette ki amacım kabul ettirmek değil sadece olaylara tek taraflı değil karşı tarafında sözlerini ve delillerini dinlemeniz ve öyle hüküm vermeniz Allah ve Resulu'nun (s.a.a) nezdinde daha doğrudur. Gelelim meselemizin özüne ki Şia inancına göre sahabeler konusu çok büyük bir önem taşımaktadır. Nitekim onlar Kuran’ın tefsirinde İslam-i hükümler ve ilimlerde Peygamberin hadislerini ve siresini nakleden, açıklayan şahsiyetlerdir.

İşte bu sebeplerden dolayı, her Müslüman’ın İslam’ı sahih ve doğur bir şekilde öğrenmede köprü konumunda olan sahabeleri iyi tanıması ve bilmesi gerekir.

Peygamber Efendimizin sahabeleri, onların adaletlerinin mizan ve ölçüleri Şia ve Ehl-i Sünnet arasındaki ihtilafların en büyük ve önemlilerinden bir tanesidir. Zira Ehl-i Sünnet sahabenin tamamını adil bilmekte ve onlara karşı yapılan herhangi bir eleştiriyi kabul etmemektedirler.

Ehl-i Sünnete göre sahabe, Nevevi’nin de Müslim’in şerhinin mukaddimesin de zikrettiği gibi şöyledir; ‘Peygamberi bir an bile gören her Müslüman sahabedir. Ve bu kendi konumunda sahihtir. Buhari Ahmed b. Hanbel ve bütün hadisçiler bu g örüşe sahiptirler.’ Sahih-i Müslim, Şerhi Nevevi, c.1, s.28

Şia inancına göre, sahabelerin tamamı bir makam ve derecede olmayıp, hepsi adil değillerdir. Onlara itiraz etmek ve onları eleştirmek caizdir. Şianın bu inancına Kuran ve sünnetten deliller vardır.

Ama, bazı şahıslar bilerek veya bilmeyerek bir takım hedef ve gayeler doğrultusunda Şiaya saldırarak, onların sahabeye hakaret ettiklerini, sahabeyi tekfir ettiklerini ve sahabeye lanet ettiklerini söylemiş ve Şiaya iftirada bulunmuşlardır.

Bu yalan ve iftiradan başka bir şey değildir. Zira herhangi bir sahabeyi eleştirmek onu tekfir etmek anlamına gelmez. Eğer eleştiri sağlam ve inandırıcı delillere dayalı ise, peki öyleyse bu öfke ve iftira nedir?

Sahabenin içerisinde mümin olanlar vardır ki ALLAH’u Teala, Kuran’ı Kerimde onları övmüş ve şöyle buyurmuştur; ‘Andolsun ki; o ağacın altında sana biat ederlerken ALLAH, o müminlerden razı olmuştur.’ Feth, 18

Allame Lütfullah Safi bu ayet hakkında şöyle diyor; ALLAH’u Teala övgüsü o ağacın altında Peygambere biat eden müminlere mahsustur. Ama (bu övgü) orada hazır bulunan Abdullah b. Übeyy, Avs .b Huli gibi münafıklara asla şamil olmamıştır.

Bu ayet biat etmeyenlerin tamamına şamil olmadığı gibi aynı şekilde, biat edenleri de akıbetlerinin hayırlı olacağına asla delalet etmez. Zira ayet sadece biat edenlerin biatine razılığa delalet etmektedir. Yani ALLAH bu biatı onlardan kabul etti ve onların da bu biatine mükafat verecektir anlamındadır. Ama onların bu biatı, ALLAH’ın onlardan ebedi olarak razı olması anlamına gelmez. Bu sözün delili ALLAH’ın Kuran’ı Kerimdeki şu buyruğudur. ‘Muhakkak ki; sana biat edenler ancak ALLAH’a biat etmektedirler. ALLAH’ın eli onların ellerinin üzerindedir. Kim ahdini bozarsa ancak kendi aleyhine şahitlik bozmuş olur. Kimde ALLAH ile olan ahdine vefa gösterirse ALLAH ona büyük bir mükafat verecektir.’ Feth, 10

Eğer ALLAH’ın biat edenlerden razılığı ebedi ve daimi olmuş olsaydı, hakka biat edenlerden hiç kimse biatini bozmazdı. Aksi takdirde ayette geçen ‘Kim ahdini bozarsa ancak kendi aleyhine bozmuş olur’ cümlesinin bir anlamı kalmazdı.

Sahabeler içerisinde öyleleri vardı ki; Peygamber onların kendi vefatından sonra murted olacaklarından ve kıyamette helak olacaklarından haber vermiştir.

Buhari kendi sahihinde Sehl b. Saad’dan şöyle nakleder; Peygamberin şöyle buyurduğunu duydum. ‘Ben sizden önce havuzun (Kevser) kenarında olacağım. Gelen herkes ondan içecek ve ondan içenler asla susamayacaklar. Doğrusu bana gelen bölükler olacaktır ki; ben onları tanıyorum onlarda beni tanıyorlar. Daha sonra ben ve onlar arasında ayrılık düşecektir. Ben onların benden olduğunu söyleyeceğim. Bana denilecek ki; Sen bunların vefatından sonra dinde ne gibi değişiklikler yaptığını bilmiyorsun. Bunun üzerine ben diyeceğim ki; benden sonra dinde değişiklik yapıp da murted olanlar ALLAH’ın rahmetinden uzak olsun. Sahih-i Buhari, c.9, s.144, Kitab-ul fiten

Peygamberin birgün sahabesine şöyle dediği naklolunmuştur; Ben sizden önce havuza gideceğim. Bazılarını benim yanıma getirecekler. Onların yanına yaklaşmak istediğimde onlar benden uzaklaştırılacaklardır. Ben diyeceğim ki; Ya Rabb’i ashabım! Bana buyuracak ki; sen bilmiyorsun (bunlar) senden sonra ne işler yaptılar!’ Sahih-i Buhari,c.9, s.144, Kitab-ul fiten

Peygamber Efendimiz kendisinden sonra murted olanları, dini hükümleri değiştirenleri ve ALLAH’ın kelamını tahrif eden Yahudi ve Nasranilere benzetmiştir.

Ebu Said Hurdi Peygamber Efendimizin şöyle buyurduğunu nakletmiştir; Doğrusu sizler (adım-adım) karış-karış geçmiş ümmetlerin sünnetlerine uyacaksınız. Onlar kertenkelenin oyuğundan (yuvasından) girseler bile, sizlerde onlara tabi olacaksınız. Dedik ki; ey ALLAH’ın Resûlü Yahudi ve Nasranileri mi diyorsun? Evet, kimler olacak diye buyurdular. Sahih-i Buhari, c.9, s.315, Kitab-ul İtisam bil kitab ve-s sünnet

Sahabelerin içerisinde öyleleri vardır ki; ALLAH onlar hakkında şöyle buyurmuştur. ‘Onlar bir ticaret ve eğlence gördükleri zaman dağılıp ona giderler ve seni ayakta bırakırlar.’ Cuma,11

Çok fazlada uzatmak istemiyorum ve Muaviye'nin Hz. İmam Ali (a.s) olan düşmanlığını gösterelim;

jlnkp.jpg

jlnth.jpg

İbn esir tarihi'nin 3. cildine bakcak olursak ;

jlnxu.jpg

jlp24.jpg

jlp55.jpg

jlp7b.jpg

İbn esir'in tarihi'nin 3. cildine baktığızda ;

jlpdc.jpg

Zeyd bin Erkam (Radiyallahü anh)'den rivayet edildiğine göre Resûlullah s.a.v Ali, Fâtime, Hasan ve Hüseyin (Radiyallahü anhüm)'e hitaben şöyle buyurdu: «Sizler, barış halinde bulunduğunuz kimse ile bende barış halinde olurum ve harp halinde bulunduğunuz kimse ile ben de harp halinde olurum.»

Süneni ibni Mace, Mukaddime, hadis 145

İbn Esir'in tarihine baktığımızda 4. cildine;

jlqhv.jpg

jlqpl.jpg

1. Muaviye neye emr ediyordu?
2. Muaviye emr edince Sad neden Alinin a.s faziletlerini saymaya başladı?
3. imam Hasan a.s Muaviye l.a ile antlaşma yaparken neden imam Alinin a.s sövülmemesini şart koştu?
4. Ömer b. Abdulaziz neyi yasaklıyordu?

5. Valiler kaç yıl Hz. İmam Ali (a.s) söverken ve teşvik ederken neden böyle faziletli birisine düşmanlık nerede sahabe'nin fazileti nerede hürmet?

Hz. Ali’ye Lanet Edip Lanet etmeye Emir Vermesi:

Muaviye
Hz. Ali’ye lanet etti.

(İkd’ül Ferid İbn-i Abdu
Rabbih’in c.4, s.366 / İbni Ebil Hadit' in "Şerhu Nehc'ül Belağa"c.1, s.356;
c.3, s.258 – 1.Baskı-Mısır)

Muaviye Hz.Ali’ye
sövdü.

(İbn' ül Esir' in "Üsd' ül Gabe" c.1, s.134
/ el-İsabe c.1, s.77 / El-Kamil İbn’ül
Esir c.3, s.302 / el-Suyuti' nin
"Tarih'ül Hulefa" s.190 / İbn-i Abdurabbih’in
“el-İkd’ül Ferid” c.2, s.144 /
İbni Hacer el-Heytemi' nin "Sevaik' ul Muhrika"
s.33 / Nehc'ül Hak ve Keşf'üs
Sıdk s.310)

• Muaviye namaz kıldığında (Allah
kabul etmesin) Ali'ye, Hasan’a, Hüseyin’e, İbn-i Abbas’a Kays bin Sa’d bin
İbadet ve Eşter’e lanet etti.

(Şeyhülislam
Süleyman el-Kunduzi el-Hanefi el-Belhi'nin "Yenabi'ul Mevedde"
s.162)

Muaviye Hz. Ali’ye sövmeleri için emir
verdi.

(Sahih-i Müslim c.2, s.360 /
Sahih-i Tirmizi c.5, s.301, Hadis No: 3808 /el-Hakim Nişaburi'nin "Müstedrek alas-Sahihayn" c.3, s.109 /Hasais en-Nisai s.48, 81 Haydariye Bas. /el-Künci eş-Şafii'nin "Kifayet'üt Talib" s.84,86 Haydariye Bas./İbn-i Asakir'in "Tarih-i Dimaşk" c.1, s.206, Hadis No: 271,272 / ez-Zerendi el Hanefi'nin "Nazım Dürer es-Simtayn" s.107 /Menakib-i Hüvarezmi s.59 /İbn-i Esir'in "Üsd'ül Gabe" c.1, s.134; c.4, s.25-26 /el-Askalani eş-Şafii’nin “el-İsabe fi Temyiz es-Sahabe” c.2, s.509 /
İbn-i Mezahim’in
“Vak’it Siffiyn” s.82, 92 /
İbn-i Abdu Rabbih’in “İkd’ül Ferid” c.4, s.29
/
İbn-i Ebil Hadit'in "Şerhu Nehc'ül Belağa" c.1, s.256, 361, Mısır 1. Bas. /
Sıbt İbn-i Cevzi’nin “Tezkiret’ül Havas” s.63 /
el-Emini’nin “el-Gadir” c.1,
s.257; c.3, s.200)

Muaviye mimberde Hz.Ali'ye
lanet okudu ve bütün valilerine de ona lanet okumalarını emretti.
Peygamberin zevcesi Ümmü Seleme, Muaviye'ye mektup yazarak şöyle dedi :
Siz mimberde Hz. Ali'ye ve onu seven herkese lanet ettiğiniz
için Allah ve resulüne küfrediyorsu-nuz. Ben, Allah ve Resulünün Hz.Ali'yi
sevdiğine şehadet ediyorum. Ama Muaviye onun sözlerini
dinlemedi.

(Bkz. İbn-i Abdurabbih'in "İkd'ül
Ferid" kitabı c.4, s.366)

İslam ülkelerinde
minberlerde Ali'ye (a.s) küfür edilmesine emir verdi. (Bu emir Emevi
halifelerinden Ömer b. Abdulaziz'in (99-101) dönemine kadar icra edildi).
Muaviye mümessillerinin ve içlerinde sahabelerin de bulunduğu idarecilerinin
yardımıyla, has ve seçkin Ali taraftarlarını öldürdü ve bazılarının başını
mızraklara takıp şehirlerde gezdirdi. Rastladıkları Şiilere, Ali'den (a.s) uzak
olduklarını ve ona sebbetmelerini teklif ediyorlardı. Bu tekliften çekinenler
derhal katlediliyordu.
(en-Nesaih’ül Kafiye S.58,63, 77-78) Aziz kardeşim bunları inkar edemeyeceğin gibi kabul etmeye bilirsin sadece tektraflı hüküm vermeni istemem Biz şia'larıda söz ver ve dinle ve Adaletli hükümver diğer merak ettiğin konularıda bu şekilde kanıtlamaya ve elimden gelen yardımı yaparım Allah hayırlara vesile olmasını dua ederim

M Çevrimdışı

Musluman.

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim Açıkcası Yazını Okumadım Belli ki Copy Paste.
Bu forumda neyse kendi adıma konuşayım ben burada mezhebcilik yapmıyorum.
İnancın olsun senden daha fazla Hz. Ali yi seviyorum.O zamanda birçokları Hz. Aliyi desteklemekle Şia yı desteklemeyi karıştırmış durumdaydılar.Günümüz için de geçerli.Artık Şia nın elle tutulur hiç bir yanının olmadığına Tam olarak kanaat getirdim.Şu bir gerçektir ki Allah u Teala Adil olmamızı istiyor.Muaviye ve Hz. Ali arasında cereyan eden olaylara bana ulaşan bilgiler Hz. Alinin haklı olduğu yönünde.Muvaiye tabiri caiz ise İktidar sevdası ile Halifeliği gasbetiyor.

Ancak şu bir gerçek ki o dönemler Fitne dönemleriydi.Ve günümüze ulaşan bilgiler Ya Şia Partizanları Ya da Muaviye Partizanları tarafından ulaştığı için sağlıklı bilgiye ulaşmak pek mümkün olmuyor.

Gel sen sen ol 3. hesabını da banlatma.Allah ın İzni ile Allah Bana Müslüman ismini layık görmüş ben ikinci bir ismi almayı red ediyorum.

Bu tür meseleleri tartışma ortamı oluşturmak için açma.Allah'ın izni ile bizde Zulme Rıza göstermeyiz.Ama bir kişinin Açtığı 5 konuda Hz. Ali olunca Demezler mi Hz. Ömeri de şehit ettiler neden o konuyu da açmıyorsun...

Vesselam

I Çevrimdışı

ibrahim eldrr

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Kardeşim Açıkcası Yazını Okumadım Belli ki Copy Paste.
Bu forumda neyse kendi adıma konuşayım ben burada mezhebcilik yapmıyorum.
İnancın olsun senden daha fazla Hz. Ali yi seviyorum.O zamanda birçokları Hz. Aliyi desteklemekle Şia yı desteklemeyi karıştırmış durumdaydılar.Günümüz için de geçerli.Artık Şia nın elle tutulur hiç bir yanının olmadığına Tam olarak kanaat getirdim.Şu bir gerçektir ki Allah u Teala Adil olmamızı istiyor.Muaviye ve Hz. Ali arasında cereyan eden olaylara bana ulaşan bilgiler Hz. Alinin haklı olduğu yönünde.Muvaiye tabiri caiz ise İktidar sevdası ile Halifeliği gasbetiyor.

Ancak şu bir gerçek ki o dönemler Fitne dönemleriydi.Ve günümüze ulaşan bilgiler Ya Şia Partizanları Ya da Muaviye Partizanları tarafından ulaştığı için sağlıklı bilgiye ulaşmak pek mümkün olmuyor.

Gel sen sen ol 3. hesabını da banlatma.Allah ın İzni ile Allah Bana Müslüman ismini layık görmüş ben ikinci bir ismi almayı red ediyorum.

Bu tür meseleleri tartışma ortamı oluşturmak için açma.Allah'ın izni ile bizde Zulme Rıza göstermeyiz.Ama bir kişinin Açtığı 5 konuda Hz. Ali olunca Demezler mi Hz. Ömeri de şehit ettiler neden o konuyu da açmıyorsun...

Vesselam

Copy paste diyorsun ama araştırma ve düşünme gibi nim etleri kullanmıyorsun eğer gerçekten Hakkın açığa çıkıp batılın yok olması arzu etseniz hakaret etmeden ve beni banned etme tehdidi ile ve eylemleri ile aranızdan atmasanız sizlerle konuşurum ama alışmışsınız bir kere taasupça hareket edenleriniz var hiç dinlemeye gelemiyorsunuz nasıl yakininiz ve bilginiz var ki size verilen sorulara cevap veremek yerine banned veya hakaret ediyorsunuz? Bir Hz. İmam Hüseyin (a.s) seviyoruz ehl-i Beyt (a.s) diyorsunuz ama Yezide babası Muaviye'ye rahmet yağdırıyorsunuz? bu nasıl çelişki hesap günü Hz. Resulullah'ın (s.a.a) durumu nasıl olur sizce?

Yeter ki hakaret etmeden konuşmaya davet edelim birbirimizi Sonuçta herkes düşünebiliyor araştırabiliyor ! Burada mesele şia'nın yöneltilen sorularına cevaplamaktır.

Eğer bilsem kaldırabileceğinizi Ömer b. Hattab hakkında da size delilleri aşikar ederdim ki sonra imanınızdan şüpheye düşerdiniz.

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
L.a ne demek ey Allahın kalbini mühürlediği şahıs? Gözleriniz de mi kör? Ne lanet makamısınız,ne övgü makamısınız.hz muaviye ye de r.a diyeceksin hz ali ye de r.a diyeceksin .mezhebinizin dahi tutarsızlıklarını sayfalarca yazarım da mobildeyim ,kaynaksız yaşan söylemekden yerin,göğün rabbine sığınırım.

I Çevrimdışı

ibrahim eldrr

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ayrıca, Buharî ve Müslim de dahil bir çok Sünni kaynakta nakledilen bazı hadisler de taassuptan uzak basiret sahibi kimselere bu olayları tahlil etmelerine yardımcı olacak niteliktedir. Biz son olarak bu hadislerden de birkaç örneği yorumsuz nakledip kararı okuyucularımızın kendi hür vicdanlarına bırakıyoruz:
"Kıyamet günü ashâbımın önde gelenlerinden bazısını getirip amel defteri siyah olanlarla birlikte haşredecekler. Ben "Allah'ım! Onlar benim Ashâbım!" dediğimde, şu cevabı duyacağım: "Senden sonra bu Ashâbının neler yaptıklarını bilmiyorsun!" O zaman ben de o salih kulun sözlerini (Mâide, 117'de Hz. İsa'nın (s.a) sözü kastediliyor) tekrarlayacak "..Ve ben aralarında bulunduğum sürece amellerine şahittim onların, beni aralarından aldıktan sonra de kendin şahid oldun" diyeceğim. Bunun üzerine bana şöyle denilecek: "Sen aralarından ayrılır ayrılmaz bunlar mürted olup dinden çıktılar ve eski hallerine döndüler"[Sahihi Buhâri, Maide Suresi tefsirinde "... ve konto eleyhim şehiydâ..." babında
ve Kitab'ul Enbiya "... ve ittehazallahi..." babında ve Sahihi Tirmizi
"Saffet-ul Kıyame" ve "...Macâe fî şa'nul Heşr..." babları ve Tâhâ Suresi
tefsiri kısmında.]
Bir diğer rivâyette de şöyle geçer:
"Kevser havuzu kenarında Ashâbımdan bazılarını bana getirirler. Ben onları tanıyınca -kim olduklarını onaylayınca- onları benden ayırıp götürürler. O zaman ben "Ya Rabbim! Ashâbımdı onlar..." dediğimde "Senden sonra onların neler ettiğini bilmiyorsun..." denilir bana"[Sahihi Buhari, Kitab'ul Rıkâk, Fi'l Howz bâbı C.4, S.95 ve kitab'ul Fiten "macâe
fi kavlillah-i Teala" babı ve Sünen-i İbni Mâce, kitab-ı Menâsık, "hutbe't-i
yevminnehar" babı 5830. hadis ve: Müsned-i Ahmed, C.1, S.453 ve C.3, S.28 ve
C.5, S.48]

Sahih-i Müslim'de de Hz. Resulullah'ın (s.a.a) şöyle buyurduğu kayıtlıdır:
"Kevser havuzu kıyısında, ashâbım ve arkadaşlarımdan bazısını bana getirip gösterirler; ben hepsini birer birer tanıdıktan sonra onları alıp götürürler. O zaman ben "Allah'ım! Onlar benim ashâbımdı" derim ve şu cevabı duyarım: "Bunların senden sonra neler ettiğini bilmezsin!.."[Sahihi Müslim, kitab-ül Fezâil, "İsbât-ı harz-ı nebiyyina" babı C.4, S.1800, 40.
hadis]

I Çevrimdışı

ibrahim eldrr

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ayrıca, Buharî ve Müslim de dahil bir çok Sünni kaynakta nakledilen bazı hadisler de taassuptan uzak basiret sahibi kimselere bu olayları tahlil etmelerine yardımcı olacak niteliktedir. Biz son olarak bu hadislerden de birkaç örneği yorumsuz nakledip kararı okuyucularımızın kendi hür vicdanlarına bırakıyoruz:

"Kıyamet günü ashâbımın önde gelenlerinden bazısını getirip amel defteri siyah olanlarla birlikte haşredecekler. Ben "Allah'ım! Onlar benim Ashâbım!" dediğimde, şu cevabı duyacağım: "Senden sonra bu Ashâbının neler yaptıklarını bilmiyorsun!" O zaman ben de o salih kulun sözlerini (Mâide, 117'de Hz. İsa'nın (s.a) sözü kastediliyor) tekrarlayacak "..Ve ben aralarında bulunduğum sürece amellerine şahittim onların, beni aralarından aldıktan sonra de kendin şahid oldun" diyeceğim. Bunun üzerine bana şöyle denilecek: "Sen aralarından ayrılır ayrılmaz bunlar mürted olup dinden çıktılar ve eski hallerine döndüler"[Sahihi Buhâri, Maide Suresi tefsirinde "... ve konto eleyhim şehiydâ..." babında ve Kitab'ul Enbiya "... ve ittehazallahi..." babında ve Sahihi Tirmizi
"Saffet-ul Kıyame" ve "...Macâe fî şa'nul Heşr..." babları ve Tâhâ Suresi
tefsiri kısmında.]

Bir diğer rivâyette de şöyle geçer:
"Kevser havuzu kenarında Ashâbımdan bazılarını bana getirirler. Ben onları tanıyınca -kim olduklarını onaylayınca- onları benden ayırıp götürürler. O zaman ben "Ya Rabbim! Ashâbımdı onlar..." dediğimde "Senden sonra onların neler ettiğini bilmiyorsun..." denilir bana"[Sahihi Buhari, Kitab'ul Rıkâk, Fi'l Howz bâbı C.4, S.95 ve kitab'ul Fiten "macâe
fi kavlillah-i Teala" babı ve Sünen-i İbni Mâce, kitab-ı Menâsık, "hutbe't-i
yevminnehar" babı 5830. hadis ve: Müsned-i Ahmed, C.1, S.453 ve C.3, S.28 ve
C.5, S.48]

Sahih-i Müslim'de de Hz. Resulullah'ın (s.a.a) şöyle buyurduğu kayıtlıdır:
"Kevser havuzu kıyısında, ashâbım ve arkadaşlarımdan bazısını bana getirip gösterirler; ben hepsini birer birer tanıdıktan sonra onları alıp götürürler. O zaman ben "Allah'ım! Onlar benim ashâbımdı" derim ve şu cevabı duyarım: "Bunların senden sonra neler ettiğini bilmezsin!.."[Sahihi Müslim, kitab-ül Fezâil, "İsbât-ı harz-ı nebiyyina" babı C.4, S.1800, 40.
hadis]

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Nerde bu forumun yöneticileri ,hz muaviye başlığında lanet okuyo banlamayın tartışalım da ,bitmiyorlarki arkadaş,yavuz kese kese bitiremedi ,sırf osmanlıda bunların yaptığını yazıya döksem kitap olur.bir de mazlum rolüne yatıyorlar bin senedir.kendilerini kırbaçlıyorlar.fakir müslüman köylerine gidin ,öküz yerine çit sürün desek gitmezler

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Birde kevser havuzu etrafında ,geri döndürülecek ashabın hz muaviyeyi kapsadığını masum imamlarınızmı söyledi?

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Birde kevser havuzu etrafında ,geri döndürülecek ashabın hz muaviyeyi kapsadığını masum imamlarınızmı söyledi?

delilleri işlerine göre alıp kullanıyorlar işte, tarih kitaplarındaki her rivayet kabul edilebilir şeyler midir, soruyorum çünkü içlerinde katıksız uydurma şeylerin geçtiği de söylenmişti bu tip kitaplarda.

I Çevrimdışı

ibrahim eldrr

Üyeliği İptal Edildi
Banned

Bunun içinde cevap hazırlayayım mı Alimlerin ve tarih herşeyden öncelikle Kur'an ve Hz. Resulullah'ın (s.a.a) ne dediğini? Kaldırabilecek mi imanın? Hazırmısın buna? Öyle bir cevap ki ne kalbin neden aklın bunu inkar edebilir?

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abi suriye de yaptıkları belli,israile karşı kardeş oldukları belli,en iyisini yavuz yapmış bunlara karşı,tahtlarını başlarına geçirmiş.mücahidler de buldukları yerde temizliyorlar elhamdülillah işte.

şu 1500 senede ümmete 1 tane faydalı işlerini gösterin,kendilerini kırbaçlayıp,Allahın azabını bu dünyada tatmalarından bAşka?

M Çevrimdışı

Musluman.

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
portalkal Hocam Hakarete girmesek?

İyi Niyetli biri olabilir.Yorum yapamıyorum arkadaş arada beni de uçuracaksınız diye :) AntiŞia Taassubuyla da yaklaşılmaz olaylara.Kuru bir Şia Fanatiğinin Karşısında Sunni fanatikliğini de kabul edemem. yukarı da yaptığım yorumun üzerine ekleyeceğim bir şey yok

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim neyin taassubu? Hz Ali ve hz muaviyenin arasında cereyan eden meseleler haddimizemi?

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu konuda bilgisi olan kişiler münazara etsinler bence, bizim diyeceğimiz şeyler değersiz zandan ileri gidemeyecektir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt