Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İbn Hazm'ın El-İhkam Fi Usulil Ahkam Eserinde Aradığım Cümleyi Bulmamda Yardım Eder misiniz?

Usuli Çevrimdışı

Usuli

ےے مِلَّةُ إِبْرَاهِيمَ ےے
İslam-TR Üyesi
Bismillahir Rahmanir Rahim

İbn Hazma nisbet edilen bir fetvaya rasladım ama arapçasını ne kadar aradımsa da bulamadım.

Fetva şöyle:

İbn-i Hazm şöyle demektedir:
"Kim Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem)’in Yahudiler arasında neshedilmiş şeriatle hükmettiğini söylerse o kimse mürteddir."
El-İhkam Fi Usulil Ahkam 2/140.

Sözügeden kitabın arapçasına 2ci cilt sayfa 140 baktım böyle bir fetva göremedim. Bu konuda yardımcı olurmusuz lütfen?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kardeşim, İbn Hazm'ın El-İhkam Fi Usulil Ahkam adlı 8 ciltlik eserinde Şamile'den detaylı inceleme ve aratma yapmama rağmen bahsettiğiniz cümleyi göremedim. Ulaşabilirseniz bu fetvayı söyleyenlerden ilgili fetvayı tashih etmelerini isteyiniz.

el-Buveyti Çevrimdışı

el-Buveyti

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim, İbn Hazm'ın El-İhkam Fi Usulil Ahkam adlı 8 ciltlik eserinde Şamile'den detaylı inceleme ve aratma yapmama rağmen bahsettiğiniz cümleyi göremedim. Ulaşabilirseniz bu fetvayı söyleyenlerden ilgili fetvayı tashih etmelerini isteyiniz.

İbn Hazma nisbet edilen görüş Konyalı Murat Gezenlere ait olan
“İrca Saldırılarına Karşı
ŞÜPHELERİN GİDERİLMESİ” isimli eserde de geçiyor.
Daha doğrusu Murat Gezenler bu nakli
“Onuncu Şüphe: Rasulullah'ın Tevrat İle Hükmettiği İddiası” ile alakalı mevzuda nakletmiştir.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Teşekkür ederim kardeşim, verdiğin bilgi üzere kitabdan gösteriyorum. Verdiğin bilgi üzere bu metnin Türkçe olarak nerede geçtiğini öğrenmiş olduk. Fakat bu naklin arabca baskısını kitabına nereden almış sorulması, daha doğrusu görüntü olarak nakletmesi istenmelidir.

Neshedilmiş.jpg
(Murat Gezenler, İrca Saldırılarına Karşı ŞÜPHELERİN GİDERİLMESİ , Sf: 127, Şehadet Yayınları)