Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ibretlik Bir Hikaye--

S Çevrimdışı

sena__19

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bayezid-i Bistami ALLAH aşkında o kadar ileri ve ibadette o derece yüksekti ki,namaz kılarken ALLAH korkusundan göğüs kemikleri gıcırdar,yanında bulunanlar bunu duyardı.

Bayezid-i Bistami,bir gece çok uykusuz ve yorgundu.Bu yüzden uykusu çok ağırlaşmış,sabah namazına uyanamamıştı.Namazını kaza edip ağlayıp inledi,sel gibi göz yaşı döktü.O kadar çok tövbe istiğfar etti ki,üzüntü ve acıdan yanan kalbini sevince boğacak şöyle bir ses işitti:

-Ey Bayezid,bu günahını affettim.Pişmanlık ve ağlamanada,yetmiş bin namaz sevabı ihsan ettim.

Aradan birkaç ay geçtikden sonra yine uykusu bastırdı.Şeytan gelip,Bayezid-i Bistami'nin mübarek ayağından tutarak uyandırdı:

Kalk namazın geçmek üzere,dedi.Bayezid-i Bistami karşısında şeytanı görümce şaşırdı:

-Ey mel'un!Sen hiç böyle yapmazdın.Herkesin namazının geçikmesini,kazaya kalmasını isterdin.Şimdi nasıl olduda beni uyandırdın?

Şeytan şu cevabı verdi:

-Birkaç ay önce sabah namazını kaçırdığında,pişmanlığın ve üzüntün sebebiyle çok ağlayıp inlediğin için affedilmiş,ayrıca yetmiş bin namaz sevabı almıştın.Bugün okadar sevaba kavuşmayasın diye seni uyandırdım!

not: sadece ibret alınması için yazılmıştır gerçeklik ile alakası yoktur.
 
!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
kardeş şeytanın insan ile alakalı durumlarını biz Resulullah sav'den öğreniyoruz.Nitekim ibn arabinin şeytanin hileleri adlı küçük bir eserinde bu yazılmıştır ve oradaki cümleler hadislerde mevcuttur yani demem o ki buraya aktardığınız bilgiye inanmamız için bunun kitab ve sünnet destekli olması lazım..
 
!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Beyazıd bestaminin buna benzer güzel ibretlik hikayaleri vardır ben konuyu düzenliyeyim inşallah ibred alanlardan oluruz.
 
X Çevrimdışı

xx_laz_müslüman_xx

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
inşallah biz de o ibret alanlardan oluruz.ALLAH bizlere Beyazıt bestaminin kalbi gibi imanlı bir kalp nasip etsin inşallah biz de namazımızı bu şekilde kılarız RABBİM bütün inananlara böyle bir kalp nasip etsin :agliyorum
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt