Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İftardan Önce mi Sonra mı Hayız Olduğunu Bilemeyen Ne Yapar?

E Çevrimdışı

erczz

Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum. İftardan önce hayız olduğunu zannedip kontrol eden birisi hayız olmadığını görse, iftardan sonra hayız olduğunu anlasa, bu kişi "Allah kimseye gücünün yetmediğini yüklemez" ayeti gereğince , gördüğü an iftardan sonra olduğu için orucum tamamdır mı demelidir ? Yoksa kontrol etmesine rağmen gerçekten iftardan öncede hayız olmuş olabilirim diye o günün orucunu kaza mı etmelidir ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
 
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah;

Bir kadın iftara 5 dakika kadar bile olsa hayız olduğunu anlarsa orucunu bozar. İftardan az önce hayız olmadığına şahid olan bir hanım, yatsı vakti hayız olduğunu görse;
Bu hayızın ilk başlangıcı ise gördüğü vakit hayızın başlangıcı kabul edilir ve orucu kaza etmesine gerek yoktur.

Fakat;
bu görülen hayız ara verilen bir hayız kanı ise, yani Misal hayız süresi kabul edilen (mezheblere göre) 10 - 15 gün süresinin arasında hayız kesilmiş (bir kaç gün sonra hayız kesildiğini, temizlendiğini zan ederek) daha sonra kişi bu arada (adet günleri kabul edilen sürede)
oruca başlamış, bu arada tekrar hayız kanı görülmüş ise, görülen süre devam edegelen kan adet günlerinden kabul edildiğinden orucunu kaza etmesi gerekir.


Eğer kadın, hayızın başlama vaktinin iftardan önce olma durmunda mutereddit kalır ise, Ramadan Ay'ından sonra o günü kaza eder.
 
Üst Ana Sayfa Alt