Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İhmalimden veya Unutkanlığımdan Dolayı Gecikme (faiz) Cezası?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Soru :
Ebu Mervah :
Abdulmuizz Fida ahi (abi) selamün aleyküm. Arabanın bu yılki vergisinin 2.taksidi olan 59,00 TL'yi ihmalden veya unutkanlıktan dolayı yatıramamışım, 2,20 TL gecikme zammı(faizi) binmiş. Verginin son yatırma günü de 31 temmuzdu, muhtemelen 15 temmuz olaylarının yoğunluğundan olsa gerek yatırmayı unutmuşum. Hayatımda bugüne kadar hiç bir faturayı bir gün bile geçirmemiştim, dolayısıyla hiç gecikme faizine bulaşmamıştım, çoluğumun çocuğumun boğazından hiç faiz lokması geçirmemiştim, ilk defa başıma böyle bir hadise geldi. Ne yapmalıyım sence? Ana parası olan 59,00 TL'yi tamam verecem, ama faiz olan 2,20 TL'yi vermek istemiyorum. Hükümet bazen faizlere ve cezalara af çıkarıyor, onu mu beklemeliyim? Ya da bu cezayı(faizi) yatırmalı mıyım? Ya da bankadan faizle para çeken insanlarla aynı kategoriye girer miyim? Şuan bu konuda bi çıkmazın içindeyim, olayın daha bugün farkına vardım. Bu konuda kalbimi ve vicdanımı tatmin edici cevabını bekliyorum. Allah razı olsun abi.

Aleykumu's selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim;
Geçmiş olsun evvela;

İhmal veya unutkanlık birbirinden farklı kavramlar olduğundan farklı hükümlere muhatab olur.
Durumunuz unutkanlık olması sebebiyle inşeAllah Rabbim bağışlayacaktır.
İhmal ise, sigortanızın son gününü bildiğiniz halde bugün yarın öderim diye savsaklayarak bile bile son günü geçirmeniz ise size vebali olur.

Cezayı kesin bilginiz veya haber alıyorsanız avf çıkacak ve ödemezseniz sorun çıkmayacak o zaman yatırmayın. Fakat böyle bir garantiniz yoksa buğz ederek ödeyin, ilerde ne çıkar ne çıkmaz gaybı avf vs zannıyla iyice faiz batağına bilerek batmayınız inşeAllah. Bundan da kendinize bir ders çıkarın ve daha dikkatli olun. Allahtan avf dileyin.
Birde bu durumda faizi yiyen devlet; siz, çoluk çocuğunuz değildir inşeAllah.

Silinen Konu

İlgili Konular:

Faiz Yemediği Halde Tozunun Bulaşmasından Dolayı Sorumluluk Var mıdır?
https://www.islam-tr.org/konu/...asmasindan-dolayi-sorumluluk-var-midir.28735/

Gecikme Cezası, Faizi Gerçek Faiz midir?
https://www.islam-tr.org/konu/gecikme-cezasi-faizi-gercek-faiz-midir.40318/

Üst Ana Sayfa Alt