Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İlim Öğrenmeye Geç Başlayan Kişi Nasıl Bir Yol İzlemelidir?

3 Çevrimdışı

35burak

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm hayırlı geceler herkese forumda malumunuz yeniyim yaşım 37 yaşadığım ortam gerek aile gerekse arkadaş ortamı irtabiyle dinle çok alakalı olamadım dini bilgilerim Temel seviye denilebilecek düzeyde bu yaştan sonra ilim öğrenmek mümkün olur mu sizce formda olanları elimden geldiğince göz gezdirmeye çalışıyorum selefi akidesinin bazı görüşleri bana uyarken bazıları da çok sert geliyor mesala aracısız olarak Allah'a yönelmek çok doğru gelirken mesala okumama rağmen müzik konusunda olan tutum bana çok sert geliyor sizlerden bu konuda nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında fikir vermenizi istiyorum nasıl bir yol izlersem daha doğru ilerlemiş olurum.

M Çevrimdışı

münferit

Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykümselam,

Selefi akidesi dediğiniz akide nihayetinde selef'in yani Peygamberimiz(aleyhiselatüvesselam) e biat edip İslam'ı ilk kaynaktan öğrenenler ve öğrendiği gibi inananlar, anlaşılması gerektiği gibi anlayan insanların akidesidir. Bu akidenin kaynağı başta Allah'ın kelamı Kur'an ve sonrasında Peygamberimizin sünnetleri, sözleri, uygulamalarıdır. Ardından o'na tabi olanların dini nasıl anlayıp yaşadıklarıyla haşır neşir olup dosdoğru İslam yolunda ilerlemektir. Kafirler/gavurlar/gayrimüslimler buna fundamentalizm diyor. Farklı dinlerde ve anlayışlarda da fundamentalist, ilk kaynaklara geri dönme eğiliminde olan anlayışların olduğunu bilmek gerekir. Dinimizde bidat eleştirisi, bidatlardan sakındırma olduğu için fundamentalist yaklaşıma sahip olmak zaruridir. Nitekim temel kaynaklardan beslenmeyi terk eden bazı topluluklar dinde olmayan inançları, anlayışları ve uygulamaları dindenmiş gibi göstererek İslami anlayışı bozucu faaliyetlerde bulunmuşlardır. Kimileri bunu kasten yapmışlardır -ki Allah onlara lanet etsin-, kimileri de kalplerinde hastalık bulunduğu için yapmışlardır. Her ne niyetle olursa olsun dini bozucu faaliyetleri, inanç ve anlayışları yaygınlaştırma faaliyetlerini reddedip saf ve temiz bir şekilde Allah'a yönelmemiz gerekir. Bu gereklilikler dolayısıyladır ki dünyada ve ahirette Allah'ın rızasını uman müslümanlar bu yoldan gitmek gayretinde olmuşlardır ki en doğrusu da budur. Çevremizi ve çevreyle olan ilişkilerimizi dinimize göre şekillendirmemiz gerekir. Nefsimize hoş gelmese de dine uygun olanın bizim için daha hayırlı olacağına inanıp bu doğrultuda yaşamamız gerekir.

Örnek olarak şu ayeti okuyunuz:

Hoşunuza gitmese de size savaş yazıldı (farz kılındı). Bazen hoşlanmadığınız bir şey, hakkınızda iyi olabilir ve hoşlandığınız bir şey de hakkınızda kötü olabilir. Allah bilir, siz bilmezsiniz.

Diğer bilinmesi gereken ise ilmin yaşı yoktur. Nitekim Kur'an'da cehalet eleştirilmiştir:

Bir zamanlar Mûsâ kavmine: “Allah size bir inek kesmenizi emrediyor” demişti. Onlar: “Sen bizimle alay mı ediyorsun?” dediklerinde ise Mûsâ: “Câhillerden olmaktan Allah'a sığınırım” demişti.

(Bakara Suresi / 67.ayet)

Onların yüz çevirmeleri sana ağır geldi ise, yapabilirsen, yeri yarıp inebileceğin bir tünel ya da göğe çıkabileceğin bir merdiven ara ki, onlara bir mûcize getiresin! Allah dileseydi elbette onları hidayet üzerinde toplayıp birleştirirdi. O halde sakın cahillerden olma!

(En'am Suresi / 35.ayet)

Sen af yolunu tut, iyiliği emret, cahillerden yüz çevir.

(Araf Suresi / 199.ayet)

Allah buyurdu ki: “Ey Nûh! O senin ailenden değildir. Çünkü onun yaptığı iyi olmayan bir iştir. Sakın hakkında bilgi sahibi olmadığın bir şeyi benden isteme! Ben cahillerden olmayasın diye sana öğüt veriyorum.”

(Hûd Suresi / 46.ayet)

Yûsuf Allah'a yönelip şöyle yalvardı: “Rabbim! Zindan bana, onların benden yapmamı istedikleri şeyden daha sevimlidir. Eğer sen onların tuzaklarını benden uzaklaştırmazsan, belki onlara meyleder ve câhillerden olurum.

(Yusuf Suresi / 33.ayet)

Rahmân’ın kulları, yeryüzünde vakar ve tevazu ile yürüyen kimselerdir. Cahiller onlara laf attıkları zaman, “selâm!” der (geçer)ler.

(Furkan Suresi / 63.ayet)

Onlar, boş söz işittikleri zaman ondan yüz çevirirler ve “Bizim yaptıklarımız bize, sizin yaptıklarınız da size. Esen kalın. Bizim cahillerle işimiz yok” derler.

(Kasas Suresi/55.ayet)

De ki: “Ey cahiller! Bana Allah’tan başkasına kulluk etmemi mi teklif ediyorsunuz?”

(Zümer Suresi / 64.ayet)

Bu ayetlere baktığımızda cehalet, Allah'a gerektiği gibi inanmayanların, O'nun şanını yüceltmekten uzak, inançlarına şirk ve sapıklık karıştırmış insanların sıfatı olarak görüyoruz. İlmi bunun zıddı olarak değerlendirirsek ilimle amelin kardeş olduğunu unutmadan iman ve akide konularında bilgiyi ilerletmek ve bu bilgiyi temiz tutmaktır.

İlim öğrenmenin farziyeti ve faziletiyle ile ilgili şu hadisi şerifleri okumanızı öneririm:

Enes İbni Malik r.a dan.Rasulullah s.a.v şöyle buyurdular : İlim öğrenmek bütün Müslümanlar üzerine farzdır. }

İbni Mace : 1.c.224.n – Camiu’s Sahih : 3808.n

{ … Ebu’d Derda r.a dan : Rasulullah s.a.v şöyle buyurdular : Ey insanlar ! öğreniniz. İlim ancak öğrenmek ile kazanılır…… }

Buhari Talik : 1.c. 228.s – Camiu’s Sağir : 2.c.1417.n

“Kim ilim öğrenmek için yola çıkarsa, Allah Teâlâ ona cennet yolunu kolaylaştırır. Melekler, ilim öğrenenlerden hoşlandıkları için onlara kanat gererler. Göklerde ve yerde bulunan varlıklar, hatta sudaki balıklar bile âlimlerin bağışlanması için Allah’a yalvarırlar. Bir âlimin sadece ibadetle uğraşan bir kimseye üstünlüğü, on dördüncü gecesinde ayın diğer yıldızlara üstünlüğü gibidir. Âlimler peygamberlerin mirasçılarıdır. Peygamberler altın gümüş değil, sadece ilmi miras bırakmışlardır. İşte bu ilim mirasına konan kimse, çok büyük bir kısmet kazanmış olur” (Ebû Dâvûd 3641, Tirmizî 2682, İbn Mace 223).

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
İlim yolunda yaşanmış hayat hikayeleri
Yazar Abdülfettah ebu gudde

Okumanızı tavsiye ederim
images (2).jpeg

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
ilmin yaşı yok sonuçta.
Temel bilgilerini guclendirecek seylerle basla ama her basladigin sey hayatina da yerlesmis olsun.
Resullahin(sav) hayati, Peygamberlerin hayati ,sahabelerin hayati tam bir rehber niteliginde. Siyeri oturt yani hayatina.
Radikal kararlar almamaya calis, ilk basta radikal kararlara uyar sonra yavas yavas eskiye donersin. Adim adim git yani.

B Çevrimdışı

Boran-Tr

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam bende tıpkı senin durumundayım, 35 yaşındayım 7 ekim 2023 den sonra Gazze'de yaşanan olaylardan sonra bi azmettim arapça dahi öğreneyim dedim biraz ağır geldi, siyer okudum şuan da halifelerimizin hayatlarını okuyorum, hergün bir hadis okumaya ve en az 2 sayfa Kur'an yatsıdan sonra okumaya gayret ediyorum. ancak siyer ve sahabeler veya tevsif vs okuyacağım kaynağı doğru seçiyor muyum bilemiyorum. Allah yaşayıp hakkını verebileceğimiz ilim sahibi yapsın bizi

Üst Ana Sayfa Alt