Ilmibir Cevap Verecek Olan Varmı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Muvahhid Faruk

* لا أمثل إلا نفسي *
İslam-TR Üyesi
Bir kimse böyle derse "İslam ve Hırıstiyanlık arasında itikadi bir ihtilaf yoktur." hükmü ne olur acaba? İlmi bir cevap verecek olan varmı?
 

Elyesa Abdurrahman

"Hüküm ancak Allah'ındır..." En'am 57
İslam-TR Üyesi
Kardeş sizden ilmi cevap istemiş! Delilini vs zikrederek cevap verin! Müçtehid kesilmeyin, Allah'tan korkun! Yapamayacaksanız işi ehline bırakın! 'Ben bilmiyorum' deyip uzaktan izlemek çok zor değil!
Ben bu soru ile ilgili birşi demedim sadece bu sözü bildigim kadarıyla mursi demişti bende dedm heralde bir kişiyle konuşuyor dedm bu videoyu atayım .
 

Ebu Selman et-Turkî

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bir Müslüman böyle bir sözü ancak ikrah altında söyler. Kemalistlerin 9 yaşındaki çocukları bile Hıristiyanların kafir olduğunu bilirken hele.

Andolsun ki, Allah; ancak Meryem oğlu Mesih'tir, diyenler kafir olmuşlardır. De ki: Eğer, Meryem oğlu Mesih'i anasını ve yeryüzünde olanların hepsini helak etmek isterse; kim, Allah'a karşı koyabilir? Göklerin, yerin ve arasındakilerin mülkü Allah'ındır. Dilediğini yaratır. Ve Allah, her şeye Kadir'dir.
(Maide/17)

Yahudiler dediler ki: Uzeyr Allah'ın oğludur. Hristiyanlar da dediler ki: Mesih Allah'ın oğludur. Bu, onların ağızlarında dolaşan sözlerdir ki, daha önce küfretmiş olanların sözüne benzetiyorlar. Allah onları yok etsin, nasıl da uyduruyorlar.
(Tevbe/30)

Şüphesiz ki kitab ehlinden ve müşriklerden küfredenler, cehennem ateşindedirler. Onlar, orada temelli kalacaklardır. Yaratıkların en kötüsü de işte bunlardır. (Beyyine/6)

Kur'anda bununla ilgili sadece bir ayet yok, sadece üstte yazdığım ayetler de yok. Birçok sarih ve muhkem olan ayet var bu konuyla ilgili. Kur'an ayetlerinin birini bile inkar etmenin açık küfür olduğunu bilmeyen yoktur herhalde.

https://www.islam-tr.org/konu/hiristiyan-ve-yahudiler-cennete-girebilir-mi.3451/
 

Muzammil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Soruyu daha iyi cevaplamak icin önce anlamak gerekir dolayisiyla öncelikle itikad nedir ona deginelim.
İtikad, Sözlük anlamı gitmek, izlemek, gidilen yol demektir. Diğer bir anlamı ise bir şeye düğüm atmışçasına bağlanmak, gönülden inanmak ve aksine ihtimal vermeyecek şekilde bir şeyi kabullenmek demektir ya hani, peki bundan da dini terim olarak konuşacak olursam "inancin temel esası"olarak ortaya çıkıyor.
Hristiyanların itikadında teslis vardır. Yani "baba, oğul,kutsal ruh"
Islam ise tevhiddir. Vahid tek olana iman eder.
Şirksiz üçsüz, ikisiz, beşsiz.
Tek olana. Nihayetinde burdan batıl bir söz olduğunu anladık değil mi?2:116 - O zalimler, "Allah kendisine çocuk edindi." dediler. Hâşâ, O sübhândır. Doğrusu, göklerde ve yerde ne varsa O'nundur. Hepsi O'na boyun eğmiştir.

Ayetini göz önüne alirsak söylenen söz batıllığıyla beraber iftiradır.
Kuran'ın bir harfini bile inkar ise kufürdür.
Dolayısıyla o söz küfre götürür.
الله اعلم
 

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hristiyanlar teslis yani 3 birlik baba\ogul\ kutsal ruh 3 tanri inancina sahip olduklarindan Allah swt vahdaniyet sifatini yok saymislardir.


Ayni sekilde Baba ve oglu cevher\mahluk olarak gorurler ki Allah swt cevher sifatindan munezzehtir

2:62 - Şüphe yok ki, iman edenler, yahudiler, hıristiyanlar ve sabiîler, bunlardan her kim Allah'a ve ahiret gününe gerçekten iman eder ve salih amel işlerse elbette Rabbleri katında bunların ecirleri vardır, bunlara bir korku yoktur, bunlar mahzun da olacak değillerdir.

Yine Allahin kelami olarak gordukleri Isa as peygamber \bir kisim hristiyanlarm degil Allah oglu Allahla ayni cevherden birer ilah olarak gorurler.

2:116 - O zalimler, "Allah kendisine çocuk edindi." dediler. Hâşâ, O sübhândır. Doğrusu, göklerde ve yerde ne varsa O'nundur. Hepsi O'na boyun eğmiştir.

5:17 - Muhakkak ki, "Allah, ancak Meryemoğlu İsa Mesih'tir" diyenler kâfir olmuşlardır. (Onlara) de ki: " Allah, Meryemoğlu İsa Mesih'i, anasını ve bütün yeryüzündekileri helak etmek istese O'na kim engel olabilir? " Göklerin, yerin ve ikisi arasındakilerin mülkiyeti sadece Allah'a aittir. O, dilediğini yaratır. Allah, her şeye kadirdir

Yine hristiyanlar Allah swt has olan sifatlari rab\ ilah bir baskasina ogul\kutsal ruha atfederler.

3:67 - İbrahim, ne yahudi, ne de hıristiyandı; fakat o, Allah'ı bir tanıyan dosdoğru bir müslümandı, müşriklerden de değildi.

Carmik\kefaret\Atonement inanci

Hristiyanlar Insanlarin gunahlarina kefaret olarak isa as carmiya gerildigini soylerler.Bu ilkede islamin kimsenin bir baskasinin gunahini tasiyamayacgi ilkesine aykiridir.

5:18
- Yahudiler ve hıristiyanlar, "Biz Allah'ın oğulları ve sevgilileriyiz" dediler. De ki: " O halde niçin günahlarınızdan ötürü (Allah ) size azab ediyor?" Hayır, siz de O'nun yaratıklarından birer insansınız. O dilediğini bağışlar, dilediğine azab eder. Göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunan her şeyin mülkü Allah'ındır. Nihayet dönüş de O'nadır.

Enkarnasyon inanci

Allah ete kemige burundu isa diye gorundu.

5:72 - Andolsun, "Allah, Meryem'in oğlu Mesih'tir" diyenler elbette kâfir olmuşlardır. Oysa Mesih onlara: "Ey İsrailoğulları, hem benim, hem de sizin Rabbiniz olan Allah'a ibadet edin. Kim Allah'a ortak koşarsa, şüphesiz Allah ona cenneti haram kılmıştır ve onun varacağı yer cehenemdir. Zalimlerin yardımcıları da yoktur" demişti.

Kutsal Ruh

Peygamberler aracigiyla konusan unsur.

Baba ve ogul arasindaki diyalogu saglayan 3. Zati
Rab olarak gorurler

22:17 - Şüphesiz o iman edenler, yahudi olanlar, sabiîler (yıldıza tapanlar), hıristiyanlar, ateşe tapanlar ve (Allah'a) eş koşanlar (yok mu?) Allah, kıyamet günü bunların arasını şüphesiz ayıracaktır. Çünkü Allah her şeyi hakkıyla görüp bilendir.
 

TUVEYLİB

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeş sana ilmi bir cevap: İhlas suresi...


1- De ki; O Allah bir tektir.
2- Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir).
3- Doğurmadı ve doğurulmadı
4- O 'na bir denk de olmadı.

 

TUVEYLİB

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
MÜRSİ: BİR MÜSLÜMANIN DİNİNDEN İRTİDAT ETME HAKKI VARDIR...DİYOR..:)

 

IsLaM4eVeR

لا اله الا الله - Lâ ilahe illallah
Admin
Elyesa Abdurrahman ve Muvahhid Faruk sizlere son uyarim akabinde süresiz ban verecegim bilmenizi isterim.

Forumda imaninizi arttiracak konu acin ya da konulara yanit yazin. Fitne cikaracak konulari yazmak ya da o sekilde yanitlamak dogru degildir.

Elyesa Abdurrahman özellikle ikazim sana.

Konu kilitlenmistir.

Sitedeki gecmisinizden ötürü suan icin herhangibi yaptirim vermiyorum. Ama tekrarinda süresiz ban olacak.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt