Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Imam Nevevi (muğni’l-muhtâc) Hakkında ?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Esselamualeykum ve rahmatullah akhiler

RABBİM,nasip ederse (Muğni’l-muhtâc) kitabını almayı düşünüyorum bu kitabı okuyan kardeşlerden fikir almak istiyorum ! veya dört mezhebin fıkıh görüşünü anlatan bir kitap mı alsam acaba ?

muhaciriz Çevrimdışı

muhaciriz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ve Aleykum Selam. Muğni’l-Muhtâc, Nevevi'nin Minhac adlı muhtasar fıkıh kitabının Şirbini tarafından yapılmış şerhidir. Şafii fıkhına aittir. Şafi fıkhı içerisindeki farklı görüşleri verir ve değerlendirir. Dört mezheb üzerine değildir.

muhaciriz Çevrimdışı

muhaciriz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Fıkıh ilmene yeni başlamış isen acizane tavsiyem, bir mehzebin görüşlerini -taassuba kaçmadan- delilleriyle öğrenmen. Sonra diğer mezheblerin görüşleriyle karşılaştırarak ilerlemendir. Eyer daha önceden fıkıh ilmine dair bir eğitmin varsa dört mezheb üzerine okuman sana elbette çok faydalı olacaktır.

muhaciriz Çevrimdışı

muhaciriz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bu noktada yeni başlayıpa ta arapça bilmeyenler için türkçede var olan şu 3 kitabı tavsiye ediyorum:

1. İbn kasım şerhi - Nida yayınları (1 cilt) - Giriş seviyesi için
2. Büyük şafii fıkhı - Huzur yayınları (4 cilt) - Orta seviyesi için
3. Mugnil muhtac - Mirac yayınları (20 cilt olarak tamamlayacaklarmış) - İleri seviyesi için

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
seyyid sabık fıkhus sunne de sahih delillerle desteklenen güzel bir kitap diye duymuştum.
seyit sabık fıkhus sunne kitabını biliyorum müzik konusunda yanlış iştihad yaptığından dolayı pek sıcak bakmıyorum kardeşim

muhaciriz akhi açıklamaların için tşk ederim taassubçuluk değilde fıkıh konusunda şafii mezhebini daha çok seviyorum ya da doğulu olmam hasebi ile de olabilir :) ben normalde Buluğul meram İbni hacer el askalini (r.a) polen yayınlarından tek ciltlik kitabını okuyorum lakin oda fıkıh konusunda beni tatmin etmedi yani şöyle diyeyim sana bir müslümanın bilmesi gereken fıkhı anlatmış

Üst Ana Sayfa Alt