Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Insan iliskilerinde etkili davranislar

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Basari Yolunda 70 Altin Kural, Hedefe Yürürken, Kendime Engel Olmayacagim, Dogru Yönetim Kesin Sonuç, Kapasite Yönetimi isimli kitaplara imza atarak özellikle gençlere hayatta basarili olma yollarini ögreten Recep Sükrü Apuhan, diziye yeni bir kitap ekledi:
"Insan Iliskilerinde Etkili Davranislar"
Bu tür rehber kitaplarin iyi düzenlendigi takdirde bir roman kadar kolay okunabildigini gördüm. Hayret ettim.
"Allah'in birinci yasasi düzendir."
Düzenli yazilmis, konularina göre iyi tanzim edilmis, anafikirleri hikayeler, anekdotlar ve alintilarla desteklenmis bir kitap olan Insan Iliskilerinde Etkili Davranislar, kendini gayet rahat okutuyor.
Recep Sükrü Apuhan artik bu sahada uzman bir isim. Ben ona Türkiye'nin Dale Carnegie'si diyorum. Apuhan kendi alaninda basarili bir isim. Gençlere ve alaninda daha fazla basari elde etmek isteyenlere yardim etmek amaciyla kitaplar hazirliyor.
HERKES BASARILI OLMAK ISTER
Hayatta hepimiz basarili olmak isteriz. Basari insana mutluluk verir. Çesitli sebeplerle basarisiz olan kimselerin, iflas eden isadamlarinin, zayif dolu karne alan ögrencilerin zaman zaman intihara kalkistigini gazete ve televizyon haberleri arasinda sikça görürüz.
Basarili olmak için insan iliskilerinde basarili bir yöntem bulmak zorundayiz.
Insanlara saygi duyabilirsek onlari dinleriz.
Dinleyebilirsek anlariz.
Anlarsak ortak paydalar bulur ve anlasiriz.
Anlasirsak birbirimize güvenir ve birlikte çalisabiliriz.
Dahasi birbirimizi sever ve dost oluruz.
Insanin hayattaki rakibi yine insandir. Her insanin zayif ve güçlü taraflari vardir. Her seyden önce kendimizi iyi tahlil etmeli, zayif taraflarimizi bulup güçlendirmeli, güçlü taraflarimizi tespit edip, verimli bir sekilde çalismaya yönelmeliyiz.

MUTLAKA ORTAK PAYDALAR BULMALI

Rakiplerimizi yenmek istiyorsak onlarla anlasma yollarini bulmaliyiz. Arastirirsak en fazla zitlastigimiz insanlarla bile ortak bir yönümüz oldugunu kesfedebiliriz. Oradan hareketle birlikte olabilecegimiz alanlari konusmaya baslayabiliriz:
"Her gün hayatimiza yeni insanlar karisiyor. Yasadigimiz sürece hep baska insanlarla yüz yüze olacagiz. Bütün bu iliskileri gerilim altinda sürdüremeyiz. Bu çok yorucu ve yipratici olur. Yüz yüze her iliskiyi yukaridaki sebeplerden dolayi madem sürdürmek zorundayiz, ortak noktalari bulabilmeli ve bu noktalari irtibat yolu olarak kullanabilmeliyiz." (s.25)
Hiçbir düsünce bütünüyle yanlis degildir. Karsi oldugumuz düsüncenin zayif yanlari kadar güçlü taraflari da vardir. Önce güçlü taraflarini bulup vurgulamali. Karsi düsüncenin güçlü ve dogru yanlarini takdir etmek, kendi düsüncemizin belirginlesmesine sebep olur.
Sonra söze baslarken mutlaka karsimizdaki insanin onaylayacagi fikirleri ortaya koymak gerekir. Karsimizdaki insan ilk söylediklerimize hayir derse tartisma inatlasmaya dönebilir.
Kazanilmayacak tartismalari ya terk etmeli veya ertelemeli. Bir ortak payda bulunmussa onun alti çizilmeli ve orada durmali. Tartismayi gereginden fazla uzatmak karsimizdakine "Bu adam da çok konusuyor" dedirtebilir.
"Sonra bir fikri gerçekten yenmenin yolu, sahibini ayakta tutmaktan geçer. Yanlis fikri öldürdükçe sahibini ayakta tutabiliyorsaniz iletisim alaninda uzmanlasmissiniz demektir."
Insanlara degil, yanlislara karsi çikmak gerekir. Düsünce sahiplerini mutlaka kazanabilmeliyiz veya kazanmak için çaba harcamaliyiz.
Hedefi olan gemiye bütün canlilar yardim eder, diyor kitap.
Hayatta mutlaka bir hedefimiz olmali, bu hedefe dogru yollardan, dogru metodlar kullanarak yürümeliyiz.
 
awesome Çevrimdışı

awesome

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun deli ne güsel bi konu bu :helalsana
 
hayalet Çevrimdışı

hayalet

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
evet insanlari tanimak cok onemli hem simdi hem de gelecegimiz icin ve insanlari on yargida bulunmadan onlari taniyip ona gore hareket etmek.:ahim Allah razi olsun Rabbim bizleri iyi insanlarla karsilastirsin InsALlah
 
Üst Ana Sayfa Alt