Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İnsan Kendisine Nasıl Selam Verir ?

فرقان Çevrimdışı

فرقان

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum ve rahmetullah. İs yerindeki insanların müslüman mı kafir mi arada kalıyorum. Ben bunlara selam verirken icerdeki meleklere niyet ederek selam versem olur mu ? İkincisi onlar selam verdiğinde bende kendine selam versem kendime selam vermenin arapcasını yazarmısınız ? 2.sorum is yerindeki bir kişi baba isin gücün rast gitsin dedi bende ona Allah razı olsun dedim bu kisi namaz kılmıyor kendisi hanefi bende kendisiniz mezhebine göre hüküm verer kafir saymayarak boyle dedim küfre girdim mi?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun aleykum ve rahmetullah.

İs yerindeki insanların müslüman mı kafir mi arada kalıyorum. Ben bunlara selam verirken icerdeki meleklere niyet ederek selam versem olur mu ?

İkincisi onlar selam verdiğinde bende kendine selam versem kendime selam vermenin arapcasını yazarmısınız ?

2.sorum is yerindeki bir kişi baba isin gücün rast gitsin dedi bende ona Allah razı olsun dedim bu kisi namaz kılmıyor kendisi hanefi bende kendisiniz mezhebine göre hüküm verer kafir saymayarak boyle dedim küfre girdim mi?
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Kardeşim asl-i kâfir olan bir ülkede yaşıyorsan veya net, katıksız olarak kâfirliğine emin olduğun kişilerle karşılaşma durumunda önce selam veren sen olma. Onlar sana selam verir ise
وعَلَيْكُمْ 'Ve aleykum' (Buhârî, İsti’zân 22, Murteddîn 4; Muslim, Selâm 6-9) dersin. Fakat böyle bir durum söz konusu değil ise, tanımadığın kimseler hakkında zan ile, şubhe ile insanlara kâfir muamelesi yaparak hareket etmekten sakın. Çünkü;
Abdullah b. Amr'dan -Allah ondan ve babasından râdı olsun- rivâyet olunduğuna göre, o şöyle demiştir:
أَنَّ رَجُلاً سَأَلَ النَّبِيَّ - صلى الله عليه وسلم - أَيُّ الْإِسْلاَمِ خَيْرٌ ؟ قَالَ: تُطْعِمُ الطَّعَامَ، وَتَقْرَأُ السَّلاَمَ عَلَى مَنْ عَرَفْتَ، وَمَنْ لَمْ تَعْرِفْ
[ متفق عليه ]
"Bir adam, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'e: İslâm'ın hangi hasletleri ve amelleri daha hayırlıdır (başkası için çok faydalıdır)? diye sordu.
Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-: Yemek yedirmen ve tanıdığın ve tanımadığın herkese selâm vermendir, buyurdu."
(Buhârî, hadis no: 12. Lafız ona âittir. Muslim, hadis no: 39)

Eğer karşılaştığın kişiler müslüman - kâfir karışık haldeler ise yine selam verebilirsin.
وعن أُسامه رضي الله عنه أن النبي صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم مَرَّ عَلَى مَجْلسٍ فيه أخلاطٌ من المُسلِمِينَ والمُشرِكِين عَبَدةِ الأوثَانِ واليَهُودِ فَسَّلمَ عَلَيْهِمْ النبي صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم . متفق عليه .
Usâme (radıyallahu anh)’den rivayet edildiğine göre, Nebî (sallallahu aleyhi ve sellem), müslümanlar, muşrikler –puta tapanlar- ve yahudilerden oluşan bir topluluğa rastladı ve onlara selâm verdi.
(Buhârî, İsti’zân 20; Muslim, Cihâd 116)

Son soruna gelirsek; bu tür kişi ve iyiliklere karşı Allah radı olsun demek yerine arabların kullandığı orijinal
جَزاَكَ اللهُ خَيْراً 'Allah seni hayırla mukâfatlandırsın, karşılığını versin' mâna - metin ile kullanmak güvenilir yoldur.

İlgili Konu:

Muşriklere, Kafirlere Selam Verilir mi? Selamları Nasıl Alınır?
https://www.islam-tr.org/konu/musriklere-kafirlere-selam-verilir-mi-selamlari-nasil-alinir.22467/

Üst Ana Sayfa Alt