Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Insanı Şeytana Tutsak Eden Nefsî Hastalıklar

E Çevrimdışı

ebuhasanelmakdisi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İman ve amel yönünden zayıflık, Allah'ın affı ve merhameti nden ümitsizlik, emelsizlik, şımarıklık, aşırı sevinç, kendini beğenmişlik, yerli yersiz övünme, zulüm, azgınlık, inkâr, nankörlük, acelecilik, başıboşluk, serserilik, cimrilik, açgözlülük, hırs, münakaşa, gösteriş, şüphe, kararsızlık, cehalet, gaflet, düşmanlara haddinden fazla katılık, aldatma, yalan iddia, sabırsızlık, şikâyet ve yakınma, infak etmeme, isyankârlık, inatçılık, tahakküm, haddi aşma, mala düşkünlük ve dünyaya dört elle sarılma... Nefis bu hastalıklardan kurtulup mutmain olunca, içini Allah'ın zikri, şeytandan sakınma, güç ve gayretin Allah ile mümkün olduğunu itiraf etme, Allah'a yönelme gibi insanın mâneviyatını güçlendiren ve rûhî kalitesini yükselten faziletlerle dolar. Bu duruma yükselen insandan şeytan artık çekinmeye başlar ve onunla karşılaştığı yolunu değiştirir. Nitekim Ömer bunun en güzel örneğidir.

Peygamber ona hitaben şöyle demiştir:

"Ey Hattâb oğlu Ömer, şeytan asla seninle karşılaşmaz. Sen bir yoldan giderken, o muhakkak senin yolundan başka bir yola yönelir gider." (Buhârî, Fedâilü'l-ashâb 6; Müslim, Fedâilü's-sahabe 2; Ahmed bin Hanbel, I/171, 182)
 
H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ALLAH celle celaluhu razi olsun akhi ...iki gun evvel bir konuda tevbe etmeyi gecirmek ile ilgili yazi nin dogal ir sonucudur aslinda seytana uymak yada kolayca seytana teslim olmak Yaniinsan yaptigi haramlardan ,pisliklerden,vs. gibi seyler icin tevbe etmeyi geciktirdikce dinden uzaklasiyorsun bu hikmeti ilahidir ayni nasil SELAM insanlari birbirine manevi olarak sevdirip kardes olarak goruyorlarsa birbirlerini buda ayni oyle..ALLAH celle celaluhu bizleri seytandan beri onuda bizlerden beri eylesin...
 
Üst Ana Sayfa Alt