Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İnsanları nasıl vazgeçirebilirsiniz...

A Çevrimdışı

akifturker

Üye
İslam-TR Üyesi
İnsanları nasıl vazgeçirebilirsiniz?

Diyelim ki yapılmasını istemediğiniz bir işi, insanlar sizi çıldırtmak pahasına, sırf zevk için yapmaya devam ediyorlar. Ne yapmalısınız? Hemen kolları sıvamayın, işte akılcı ve etkili bir çözüm örneği:

Yaşlı bir adam emekliye ayrıldıktan sonra, kendisinin hayallerini süsleyen evi satın alır. Eve taşındıktan sonra iki haftasını huzur içinde geçirir.

Ancak ev bir lisenin yakınındadır ve iki hafta sonra ders yılı başlar. Daha okulların açıldığı ilk gün, dersten çıkan öğrenciler, bağırıp çağırarak, yollarının üzerindeki bütün çöp bidonlarını tekmelerler.

Bu çekilmez gürültü ve şamata gün geçtikçe yaşlı adamı daha çok çileden çıkarır ve yaşlı adam önlem almaya karar verir.

Ertesi gün çocuklar gürültüyle dağılırken, adam kapısının önüne çıkar ve onları durdurur ve: "Siz çok tatlı çocuklarsınız, çok da eğleniyorsunuz. Bu neşenizi
artırmak istiyorum. Ben de sizin yaşındayken aynı şekilde gürültü çıkarmaktan hoşlanırdım. Bana gençliğimi hatırlatıyorsunuz. Eğer her gün buradan geçer ve gürültü yaparsanız size her gün 1 dolar vereceğim" der.

Bu teklif çocuklarin cok hosuna gider ve gürültüyü şevkle devam ettirirler. Bir hafta kadar sonra yaşlı adam yine çocukların önüne çıkar ve onlara şöyle der:

"Çocuklar enflasyon beni de etkilemeye başladı. Bundan böyle size
sadece 50 sent verebilirim"

Çocuklar pek hoşlanmazlar bu durumdan ama yine de para paradır diyerek devam ederler gürültüye. Aradan birkaç gün daha geçer ve yaşlıl adam yine karşılar onları:

"Bakın" der, "Henüz maaşımı bile alamadim, enflasyon da belimi büktü. Bu yüzden size günde ancak 25 sent verebilirim, tamam mi?"

"İmkansız amca" der içlerinden biri, "Günde 25 sent icin bu işi yapacağımızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Yorulduğumuza değmez. Biz işi bırakıyoruz."

Yaşlı adam sigorta sektöründen emekli bir personel müdürdür...

L Çevrimdışı

loves

Üye
İslam-TR Üyesi
güzel bir fikir yaptigi baskasi olsa yapmayin diye kizardi heralde

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
uslubu benimde hoşuma gitti :lol: azarlamak yerine kendi rızalarıyla bu eylemi bırakmalarını sağlamak.gerçekten basiret işi. :lol: ben olsam çoktan çocukları kovalamaya başlamıştım :lol:

hayalet Çevrimdışı

hayalet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
deli ' Alıntı:
uslubu benimde hoşuma gitti :lol: azarlamak yerine kendi rızalarıyla bu eylemi bırakmalarını sağlamak.gerçekten basiret işi. :lol: ben olsam çoktan çocukları kovalamaya başlamıştım :lol:
loves ' Alıntı:
güzel bir fikir yaptigi baskasi olsa yapmayin diye kizardi heralde
:hahahaa :hahahaa

iste yine sabir sabir ve akil :helalsana :helalsana

halef Çevrimdışı

halef

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
DeWrİmCi ' Alıntı:
:)))

Bizim bu sene ders verdiğimiz yer bir apatman dairesi idi ve çocukların seslerinden şikayet eden yan komşumuz , 4 yaşında ki oğlunun gürültüden uyuyamadğını şikayet ediyordu sürekli , zil her çaldığında eyvahh yine o abla diyorduk :)

her defasında özür dileyip daha fazla dikkat edeceğimizi söyledik , ama bir süre sonra yine geliyordu .. haklıydı da aslında :)

bende öğrencilerimi yanıma alıp ne yapalım dedim ne yapsak da gönlünü alsak :) her kes bi fikir söyledi bizde uyguladık :) önce kendi ellerimizle şekli bir hayli bozuk kurabiyeler yaptık :) ve kağıttan çicekler .. sonra da güzel bir not yazdık :) bizi görünce çok şaşırdı ama çokda hoşuna gitti :)

sonra her akşam çıkışta bir çocukla birliklte kapısının önüne sırayla çocukların onun için yaptığı resimleri koyduk :) ve hep şöle yazdık kağıdın bir parçasına ..

bize bugünde katlandığın için teşekkür ederis :) Rabbim, Efendimizi size komuşu eylesin :)

aramız şimdi çok iyi :) zaten de okulda bitmek üzere :))
güzelmiş :)
hem sizin isteğiniz olmuş, hem karşı tarafın gönlü hoş olmuş :)

D Çevrimdışı

didar

Üye
İslam-TR Üyesi
DeWrİmCi ' Alıntı:
:)))

Bizim bu sene ders verdiğimiz yer bir apatman dairesi idi ve çocukların seslerinden şikayet eden yan komşumuz , 4 yaşında ki oğlunun gürültüden uyuyamadğını şikayet ediyordu sürekli , zil her çaldığında eyvahh yine o abla diyorduk :)

her defasında özür dileyip daha fazla dikkat edeceğimizi söyledik , ama bir süre sonra yine geliyordu .. haklıydı da aslında :)

bende öğrencilerimi yanıma alıp ne yapalım dedim ne yapsak da gönlünü alsak :) her kes bi fikir söyledi bizde uyguladık :) önce kendi ellerimizle şekli bir hayli bozuk kurabiyeler yaptık :) ve kağıttan çicekler .. sonra da güzel bir not yazdık :) bizi görünce çok şaşırdı ama çokda hoşuna gitti :)

sonra her akşam çıkışta bir çocukla birliklte kapısının önüne sırayla çocukların onun için yaptığı resimleri koyduk :) ve hep şöle yazdık kağıdın bir parçasına ..

bize bugünde katlandığın için teşekkür ederis :) Rabbim, Efendimizi size komuşu eylesin :)

aramız şimdi çok iyi :) zaten de okulda bitmek üzere :))
bu yöntem ahikaten güzel ama bi sorun var bnim komşum yaşlı bir hatun çok sevimli olduğu söylenemez bizimde şeklimize hafiften takık genç yaşta sarmalanmak onagöre değil kurabiye hediye ve notlar işe yaramadı ayrıca bize sadece kendiside kızmıyo sayesinde konya emniyet camiasıyla abi kardeş olduk nasıl çözerim bu sorunu çünkü seneyede evi boşaltamıyorum öğrenciler aklmaya devam edecek hadi bulun çözüm

Üst Ana Sayfa Alt