Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Irtica Ne Demek?

V Çevrimdışı

vuslatım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
terakkinin zıddı olan "irtica" kelimesi, arapça "ricat" kökünden türetilmiştir.
"istif'al" babından "irtica" olarak dilimize girmiştir. lügatte "geri dönmek" demek olan bu kelime türkçe'de;
yeniliklere değer vermeyip, her yönüyle eskiyi özlemek veya eski düzeni getirmeye çalışmak anlamını ifade eder.
batı dillerinde, "etkiye karşı, tepki göstermek" manasına gelen bu kavram, ingilizce'de "reaction", fransızca'da "réactione" ve almanca'da "reaction" kelimeleriyle karşılanmaktadır.

irtica kavramı dinî alanda da farklı biçimlerde algılanmaktadır. bir yönüyle, dinden sapmak, tekrar cehalet ve şirk hayatına dönmektir. örneğin, yemen ve necd araplarından bir kısmının daha önce islam'a girdikleri halde cahiliyye dönemindeki örf, adet ve batıl inançlarına geri dönmeye teşebbüs etmeleri, özellikle zekat vermemeleri ve savaşlarda görev almaktan kaçınmaları halife hz. ebu bekir tarafından, mücadele edilmesi gereken "irticaî" bir hareket olarak görülmüştür.

gerçek anlamda "irtica", dinin özünden uzaklaşmak ve dini, temel ilkelerine aykırı olarak algılamak ve yorumlamaktır.[/vrg] buna göre "irtica", kendini dindar sanan kimselerin, bilerek veya bilm.şu halde, irtica dinden geriye dönüş ve haktan ayrılmadır.dinin irtica ile alakası, dinin yanlış anlaşılmasından ibarettir. din, irticayı reddeder. her iki kavram, birbirinden farklıdır. ancak, günümüzde dini bilmeyen aydınlar irticayı din ile karıştırmaktadırlar. esas itibarıyla irticanın göz önünde bulundurulması gereken yönü, sosyal boyutudur. din alanındaki irtica kavramı da, sosyal alandaki tanımının dine uygulanması şeklindedir...(
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt