Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İsa (a.s.) Gelecek mi?

B Çevrimdışı

Bekirr

Üyeliği İptal Edildi
Banned

Kardesim beni çok sinir ettin. Kardesim cizyeyi mi inkar ettim ben? YAZILARIMI BIR OKUSANA! Öyle saçma sapan seyleri konusma! Farkina varmadan bana kafir diyorsun? Cizye'nin ehli kitaptan alinmayacagini söyleyen kafirdir! Cizye Kuranla sabit olan bir mesele!

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
Bekir sakin ol,
Kim sana kafir dedi , Konuyu izah ediyor .
Görmediğimiz bir hitap var ise alıntı yap , uyaralım

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
Hz. İsa'nın Göğe Yükseltilmesi

Soru:
İki kişi Hz. İsâ hakkında tartışmışlar.
Birisi, Hz. İsa'nın öldüğünü ve daha sonra Allah tarafından göğe kaldırdığını söylemiş, diğeri de Allah'ın onu diri olarak kaldırdığını ifâde etmiştir. Acaba Hz. İsa'nın ruhunu mu kaldırmış, yoksa cesedini mi?
Her ikisinin de delili nedir?
"Seni eceline yetireceğim, seni kendime yükselteceğim" (3 Âl-i İmrân 55) âyetinin anlamı nedir?

Cevap:

Allah'a hamdolsun.

Hz. İsâ diridir.
Sahih hadîsde Rasûlullah'ın şöyle buyurduğu ifâde edilmektedir:

"Meryem oğlu İsâ âdil bir hakem ve adaletli bir imam olarak inecektir. Haçı kıracak, domuzu öldürecek ve cizyeyi kaldıracaktır"
(Buhârî, Mezâlim, 31; Büyü, 103; Enbiyâ,. 49; Muslim, İmân, 242, 343; Ebû Dâvud, Melâhîm, 14)

Yine sahih bir hadîste şöyle buyurduğu sabit olmuştur:
"Şam'ın doğusunda beyaz minareye inecek ve Deccâl'i öldürecektir"
(Ebû Dâvud, Melâhîm, 14)

Ruhu cesedinden ayrılmış olan kimsenin cesedi gökten inmez, ancak dirildiğinde kabrinden kalkar.
"Ben seni eceline yetireceğim, seni kendime yükselteceğim, inkâr edenlerden seni tertemiz ayıracağım" (3 Âl-i İmrân 55) sözleri de Allah'ın ölümü kasdetmediğine delildir.
Çünkü bununla ölümü kasdetseydi, Hz. İsâ bütün mü'minler gibi olurdu. Allah mü'minlerin ruhlarını alır ve göğe yükseltir. Böylece bunda bir hususîliğin olmadığı anlaşılmış olmaktadır. (Yâni Hz. İsa'yı özel olarak bu şekilde zikretmesinin anlamı olmazdı).

"İnkâr edenlerden seni tertemiz ayıracağım" sözü de bu şekildedir.

Ruhu vücudundan ayrılmış olsaydı, onun vücudu da diğer peygamberlerin vücutları gibi yerde olurdu.
Başka bir âyette Yüce Allah şöyle buyurmuştur:

"Oysa onu öldürmediler ve asmadılar, fakat onlara öyle gösterildi. Ayrılığa düştükleri şeyde doğrusu şüphededirler. Bu husustaki bilgileri ancak zanna uymaktan ibarettir. Kesinlikle onu öldürmediler, aksine Allah onu kendi katına yükseltti" (4 Nisa 157-158)

Buradaki "aksine Allah onu kendi katına yükseltti" sözü, Hz. İsa'nın ruhu ve vücuduyla yükseltildiğini açıklamaktadır.

Nitekim sahîh hadîste ruhu ve vücuduyla ineceği ifâde edilmiştir. Çünkü ölümü kastedilseydi, "öldürmediler ve asmadılar, belki ölmüştür" derdi. "Bilâkis Allah onu kendi katına yükseltti" sözü, ruhu ve vücuduyla yükseltildiğini göstermektedir.
Onun için bir kısım alim, "Seni eceline yedireceğim" sözünün, "ruhunu ve bedenini kabzedeceğim", anlamına geldiğini söylemişlerdir:

توفيت الحساب واستوفيته denir. (Hesabı gördüm, demektir.)

Eceline yetirmek mânâsındaki: التوفى sözü, beden olmaksızın sadece ruhun veya her ikisinin ölümünü ancak başka bir karine ile gerektirir.
Bundan maksat, uyku ölümü de olabilir.
Meselâ:
"Allah, öleceklerin ölümleri anında, ölmeyeceklerin de uykuları esnasında ruhlarını alır" (39 Zumer 42) âyetinde olduğu gibi.

"Geceleyin sizi ölü gibi uyutan,, gündüzün yaptıklarınızı bilen... O'dur"(6 En'âm 60)

"Artık birinize ölüm gelince elçilerimiz, bir eksiklik yapmaksızın onun canını alırlar" (6 En'âm 61)

Hz. İsa'nın yükseltiliş şekli hakkında yerinde söylenmiş şeyleri belirtmişlerdir. Allahu alem

Şeyhul İslam İbn Teymiyye; mecmu'ul feteva 4. Cilt PEYGAMBERLERLE İLGİLİ BAZI MES'ELELER

Cennette Yeme-İçme ve Hz. İsa

Soru:
Cennet ehli yer, içer ve evlenirken dünya ehli gibi, lezzet duyarlar mı?
Bu vücutlar tam bu şekilde mi diriliyor?
Hz. İsâ diri mi, ölü mü?
İnecek olursa, Muhammed'in şeriatıyla mı, daha önceki kendi şeriatıyla mı hükmedecektir?
Yoksa ona yeni bir şeriat mı verilir?

Cevap:
Cennet ehli Kur'ân ve Sünnet'in ifâdesi ve müslümanların icmâıyla yer, içer ve nimet içinde nikahlanırlar. Bunu inkarcı yahûdî ve hristiyanlar inkâr ediyor. Kur'ân ve Sünnet'in ifadesiyle dirilecek olan, bizzat bu vücutlardır.
Hz. İsâ gökte diridir ve henüz ölmemiştir. Gökten inecek olursa ancak Kur'ân ve Sünnetle hükmeder, yoksa bunlara muhalif şeyle hükmetmez. Allahu a'lem.
Hz. Muhammed'den sonra peygamberlerin en faziletlisi Hz. İbrahim'dir.
Sahîh-i Muslim'de ifâde edildiği gibi;

"O insanların en hayırlısıdır".
Âlimlerin sözleri bu doğrultudadır. Râbî İbn Haysem şöyle demiştir:
"Peygamberimiz'den kimseyi üstün tutmuyorum ve Peygamberimiz'den kimseyi üstün tutmuyorum ve Peygamberimiz'den sona İbrahim'den de kimseyi üstün tutmuyorum".
Şeyhul İslam İbn Teymiyye; mecmu'ul feteva 4. Cilt İNSANIN ANA KARNINDA YARATILIŞI VE KADERİ

B Çevrimdışı

Bekirr

Üyeliği İptal Edildi
Banned
s.a , bekir nickli arkadasin yazdigi , cizye hakkindaki bikac söze hitaben biseyler söylemek isterim ...

Su sözler ile baslayip bana -güya- cizyenin ne oldugunu anlatmaya çalisiyor. Cizye hakkinda ne dedim de bunlari söylüyor bu adam?

Benim söyledigim sudur: Isa a.s. nüzülü ile ilgili hadiste geçen sudur: Isa a.s. yeryüzüne inecek ve Muhammed s.a.v. indirilen ile hükmedecek (peygamber olarak gelmeyecek) ve cizyeyi kaldiracak. Cizyeyi nasil kaldirsin ki? Cizye Kuranla sabit bir meseledir. Onu ancak Allah nesh edebilir. Bunun içinde Allah'tan vahiy alan bir elçi gönderilmesi lazim ve ona kitap indirilmesi lazim. Kuran-i kerim Muhammed s.a.v. son peygamber oldugunu belirtigine göre bunu sonradan kimse kaldiramaz ve mümkün degildir. Dolayisiyla bu hadis'in bu kismi Kurana zit.

Abdulhak beyfendi saolsun birçok görüs aktardi bu konu ile ilgili ancak ne kadar görüs aktarirsa aktarsin bu hadis bu yönü ile çok açik ve zorba te'vil ile biryere varilamaz. Ve eger ki hadisleri böyle te'vil edeceksek eger ozaman hiç bir hadisi anlayamayiz.

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
Halil İbrahim arkadaş cizye hakkında alimlerin görüşlerini aktardı. Bunu büyütme , farklı yönlere çekme.

Konu ise Hadislerin tevil edilmesi değildir. Hadisler gayet sarihtir.
Ehli sünnet itikadı sahih hadisleri kabul eder. İlim ehli alimlerimiz de sahih hadislere ukalaca yaklaşmamışlardır. Hiçbir sahih hadis ayetle çelişmez , aksine ayeti açıklayıcıdır.
Hadis inkarcıları işine gelen konuda hadisleri sorgulamadan kabul edip amel ederken, işine gelmediği, aklının almadığı meselelerde sahih hadislere savaş açmaktadırlar.

A Çevrimdışı

abdulwahid-musab

Üye
İslam-TR Üyesi
hazreti isanın gelip gelmemesi itikat değildir ama ordan yola çıkarak insanlara saldırmak ahlak zaafiyetidir

elbette insanlar masum değil eleştirilir

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
Laik demokrat düzenin Hadis inkarcılarından biri de Hayri Kırbaşoğlu , sakalı dahi küçümsüyor ve inkara kalkışan bir cahildir.
Aktardığın linkteki açıklamalarına bakarsan akli yorumlarla sahih hadisi reddetmeye çalışmasını görürsün.
Linkte başka mevzularda da daha pek çok sahih hadisi de inkar ettikleri ortadadır.

Buraya bu hadis düşmanlarının kabul ettiği hadis var mıdır . Varsa onları hangi kıstaslardan geçirerek sahihlemiştir onları aktarırsan daha yararlı iş yapmış olursun.

1_ Deccal gelecek midir ?

2_ Deccal var (gelecek) ise onu kim öldürecektir?

3_ Mehdi Gelecek midir ?

Sen soruma hala cevap vermek yerine hala aynı minval üzere daha ne bulup konuyu karambole getiririm düşüncesinde misin _?

En son deccali de inkar et bu alimlerine dayanarak ta olsun bitsin ?

Sen kabir azabını kabul ettiğini yazmıştın ? Fikrinde bir değişiklik oldu mu ?
Bu aktardığın belamlar aynı söylemlerle kabir azabını da inkar ederken, sen nasıl olurda işine gelen hadislerde onlara uymaz , ehli sünnete itibar edersin?

B Çevrimdışı

Bekirr

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sen kabir azabını kabul ettiğini yazmıştın ? Fikrinde bir değişiklik oldu mu ?
Bu aktardığın belamlar aynı söylemlerle kabir azabını da inkar ederken, sen nasıl olurda işine gelen hadislerde onlara uymaz , ehli sünnete itibar edersin?

Kardesim Kuran, kabir azabinin varligindan bahsediyor! Ben nasil bu konuda fikir degistirebilirim veya yürütebilirim? Bu düsüncen ile bir çok insalari yargisiz infaz ediyorsun farkinda degilsin. Allahtan korkmayi tavsiye ederim. Onun bunun imanina yönelik söz söyleyecegine, yazilarini veya eylemlerini elestir. Ayrica Abdulaziz Bayindir kabir azabini kabul etmedigini söyleyerek adama iftira atiyorsun. Abdulaziz hoca kabir azabina inanan biri. Daha önce inanip-inanmasi önemli degil. Tevbe etmesi önemlidir. Bu sekilde haraket etmek ile Abdulhak kardes fazla birsey elde edemezsin. Eger gerçekten saglam bir dayanagin olmasini istiyorsun buna Kurandan delil getirirsin ve Kuran'i oldugu gibi anlatirsin. Sahih olmayan hadis'te geçtigi için veya Ehli sünnet kabul ediyor diye, ayetlerin manalarini yanlis yerlere çekme. Bunun vebali büyüktür.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Bekirr merak ettim delillerde sadece kurandan örnek vermissiniz. Acaba siz sadece kuranlamı amel ediyorsunuz ?

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
Kardesim Kuran, kabir azabinin varligindan bahsediyor! Ben nasil bu konuda fikir degistirebilirim veya yürütebilirim? Bu düsüncen ile bir çok insalari yargisiz infaz ediyorsun farkinda degilsin. Allahtan korkmayi tavsiye ederim. Onun bunun imanina yönelik söz söyleyecegine, yazilarini veya eylemlerini elestir. Ayrica Abdulaziz Bayindir kabir azabini kabul etmedigini söyleyerek adama iftira atiyorsun. Abdulaziz hoca kabir azabina inanan biri. Daha önce inanip-inanmasi önemli degil. Tevbe etmesi önemlidir. Bu sekilde haraket etmek ile Abdulhak kardes fazla birsey elde edemezsin. Eger gerçekten saglam bir dayanagin olmasini istiyorsun buna Kurandan delil getirirsin ve Kuran'i oldugu gibi anlatirsin. Sahih olmayan hadis'te geçtigi için veya Ehli sünnet kabul ediyor diye, ayetlerin manalarini yanlis yerlere çekme. Bunun vebali büyüktür.

Şu kabir azabına Kurandan var dediğin delili bir göster bakalım. Görelim Hadissiz, tevilsiz nasıl açıklayacaksın.

Kabir azabını "Allah ölümü uykuya benzettiğine göre kabir azabı da uykuda rüya (kabus) görme gibidir"(abdulaziz Bayındır) diye inanmak Kabir azabına iman etmek mi oluyor ?

B Çevrimdışı

Bekirr

Üyeliği İptal Edildi
Banned
99. Nihayet onlardan birine ölüm gelince, "Rabbim! Beni dünyaya geri gönderiniz ki, terk ettiğim dünyada salih bir amel yapayım" der. 100. Hayır! Bu sadece onun söylediği bir sözden ibarettir. Onların arkasında, tekrar dirilecekleri güne kadar (devam edecek, dönmelerine engel) bir perde (berzah) vardır.
101.Sûr'a üfürüldüğü zaman, o gün ne aralarında soy-sop yakınlığı kalacak, ne de birbirlerini arayıp soracaklardır.
(Muminun 23. Sure)

46.(Öyle bir) ateş ki, onlar sabah-akşam ona sunulurlar. Kıyametin kopacağı günde de, "Firavun ailesini azabın en şiddetlisine sokun" denilecektir.
(Mumin 40. Sure)

Daha baska ayetlerde var. Ancak onlar suanda aklimda degil.

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
Bekirr;124662' Alıntı:
99. Nihayet onlardan birine ölüm gelince, "Rabbim! Beni dünyaya geri gönderiniz ki, terk ettiğim dünyada salih bir amel yapayım" der. 100. Hayır! Bu sadece onun söylediği bir sözden ibarettir. Onların arkasında, tekrar dirilecekleri güne kadar (devam edecek, dönmelerine engel) bir perde (berzah) vardır.
101.Sûr'a üfürüldüğü zaman, o gün ne aralarında soy-sop yakınlığı kalacak, ne de birbirlerini arayıp soracaklardır.
(Muminun 23. Sure)

Kabir azabı burada yok. Sadece ölen kişinin dünyaya dönme isteği vardır.

46.(Öyle bir) ateş ki, onlar sabah-akşam ona sunulurlar. Kıyametin kopacağı günde de, "Firavun ailesini azabın en şiddetlisine sokun" denilecektir.
(Mumin 40. Sure)

Bu ayette de "tüm Kafirler kabirde azab görecek denmemiş" Firavun ailesi zikredilmektedir. Yani Firavuna özel bir durum söz konusu denilebilir.
Ne kadar bakarsan bak ayetleri hadislere dayandırmak, hadislerle açıklamak, tevil etmek zorundasındır. Bahsettiğin 40. ayet zaten İmam-ı azamın kabir azabına delil aldığı ayettir. Tabi bunlar hep yorumladır. Öyle olsa kabir azabını inkar edenlerin tamamını tekfir etmek zorunda kalırdık. Eğer hala iddia ediyorsan nettir bu ayet diye , o zaman kabir azabını inkar edenlere hükmünü söyle:

Daha baska ayetlerde var. Ancak onlar suanda aklimda degil.

Kırmızı yazılar cevabımdır

B Çevrimdışı

Bekirr

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Abdulhak saygi duyuyorum sana ama birdaha seninle ilm-i konularda tartismak istemiyorum

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
Abdulhak saygi duyuyorum sana ama birdaha seninle ilm-i konularda tartismak istemiyorum
Bekir , ben sendeki tutarsızlığı göstermek için dedim. Kabir azabı konusunda tabi ki var. Fakat kuranda kesin delil yok, yan delillerle var . Bu konuda hadislerle ehli sünnete göre kesinlikle vardır.

Aynı mevzuda İsa. as. gelmesi vs diğer meselelerde çok kolaylıkla Buhari Muslim hadisleri ve yüzlerce yıllık İslam alimlerinin delilleri, görüşleri reddedilebiliyor. Dikkat ediyormusun çoğu bu devrin adamları ve mutezile mantığıyla hareket edip akılcılıkla hareket etmektedirler.
Sen şu soruların cevabını öğrenmeyip , veremediğin sürece zanda kalacaksındır.

Hz. İsa a.s. gelmeyecek diyerek sahih hadisleri inkar ederek ehl-i sünnete muhalif inanca sahip olanların cevap vermesi gereken sorular

1_ Deccal gelecek midir ?

2_ Deccal var (gelecek) ise onu kim öldürecektir?

3_ Mehdi Gelecek midir ?

Konu anlaşılmıştır. Bundan sonra konuşmanın bir gereği yoktur.

Ayrıca Detaylı Bilgi için :

NUZUL-U İSA (a.s.)

https://www.islam-tr.org/konu/nuzul-u-isa-a-s.9024/

kanepe21 Çevrimdışı

kanepe21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
hepsini okudum ve çok faydalı oldu...teşekkür ediyorum..ve Kuran ve sünneti ayırmayanlar nuzulu isa ya inanmak zorundalar

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Nuzul'u İsa'yı (a.s.) İnkar Eden Sapıklar

Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır
eG1qZDl6MTI=_l.jpg

Prof. Dr. Mustafa Karataş
m-zik-karata-hoca-8217-y-b-yle-d-n-t-rd.jpg

Mustafa İslamoğlu
670.jpg
mustafa-islamo%C4%9Flu-kader-risalesi-300x160.jpg