Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İslam Atalar Dini Olabilir mi ?

K Çevrimdışı

Kozzsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Soru çok ters ama vaziyet şu , içeriği bilmeden atalar dini üzerine hareket etme mevzuu bahisse ve bu dinde islamsa bunu nasıl adlandıracağız bu kişilere ne gözle bakmamız gerekir ? Yani bunun neticesi olan bir örnek vereyim : Çoğumuzun bildiği "Ben Atatürk'ü sevmem Humeyni'yi severim" vakası . Söyleyen kızın şii olduğu hususunda bir bilgi geçmedi elime ama söylerken de ne maksatla söylediğini de biliyoruz o dönemin koşullarını falanda ve lakin sözün yamukluğu da aynı soru başlığının çarpıklığı gibi ortada,, hal böyle olunca atalar dini gibi bir durum söz konusu oluyor bu durumun açıklaması nedir bu kişileri nasıl nitelendirmeliyiz ?
 
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
İslam; Adem (a.s.)'dan son peygambere kadar gelen ve kıyâmete kadar hüküm sürecek olan tüm peygamberlerin tevhid dininin genel adıdır.

Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
"Ben atam İbrahim'in duası, İsa'nın müjdesi ve annemin gördüğü rüyayım. Annem rüyasında içinden çıkan bir aydınlığın Şam diyarı saraylarını aydınlattığını belirtmişti. Peygamber anneleri hep böyle rüyalar görürler."
(Ahmed b. Hanbel, Musned, IV, 127, 128)

Ebu Hurayra (r.anh), Rasulullah (s.a.v.)'dan şöyle buyurmuştur:
Ben Meryem oğlu’na insanların en evlâsı(en yakını)yım. Zaten bütün nebiler, evlâdu allâtırlar (anneleri ayrı, babaları bir evlâtdırlar).”
(Sahihu’l-Buhari, IV, 142, Enbiya, 48; El- Munavi, Abdurrauf, Feyzu’l-Kadir, I-VI, Beyrut, ty. II, 47, nr. 2706; Ahmed b. Hanbel, İbn-i Mâce ve Ebu Davud’dan)


Diğer sorunuz ise ; "Ben Atatürk'ü sevmem, Humeyni'yi severim" sözünü söyleyen Şii olması durumunda gayet doğaldır. Sunni olması durumunda ise buradaki kastına bakılır ve Hilafeti ilga ederek Laikliği getiren Mustafa Kemal'i sevmektense; Laikliği ilga ederek (Şii) şeriatı getiren Humeyni' ondan iyidir manasını kast etmişse bir şey gerekmez.
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt