Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İslam Devletinde, Cami ve Köprülerin Geceleri Işıklandırılması İsrafa Girer mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
A Çevrimdışı

Aybars82

Üyeliği İptal Edildi
Banned
selamun aleykum
1. ve 2. koprulerin isiklandirilmasi islami devlet olunca yasaklanir mi? israf kapsaminda degerlendirilir mi bu? ve camilerin geceleri isiklandirilmasina karsi bakisiniz nedir. ayrica camilerde kandil gecelerinde ve bayramlarda minarelerin isiklandirilmasi ne demektir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
selamun aleykum
1. ve 2. koprulerin isiklandirilmasi islami devlet olunca yasaklanir mi? israf kapsaminda degerlendirilir mi bu? ve camilerin geceleri isiklandirilmasina karsi bakisiniz nedir. ayrica camilerde kandil gecelerinde ve bayramlarda minarelerin isiklandirilmasi ne demektir?
Âleykum selam we rahmetullah;

Bunlar halka, topluma (ummete) ait yerlerdir. Şahsı malımız olsa israf etmeyiz. Bu tür işler bir kişinin değil, emir, kâdı veya şehir sorumlusunun gerekirse istişâre ile maslahat göz önünde bulundurularak alınacak kararlardandır.
Yâni gider olacağı gibi bu sebeble maddi ve manevi faydaları dokunacaksa ışıklandırılma gibi çeşitli aktiviteler de aşırıya kaçmadan geliştirilebilir. Aksi taktirde gece otobana çıkamaz, farları yakmamak için akşam ezanından sonra trafiği de yasaklayabilirsiniz ki, bu şekilde ayetlerin kapsamını daraltmamalıyız.

Mescidlerde aslolan sadelik olmakla beraber, aşırıya ve israfa kaçmayan bir ışıklandırma ise musallinin namazını karıştırmayacak, elektiriğin icadıyla son asırda geceleyin kullanılan bir tüketim aracıdır. Ebu Hanife (rahimehullah) “Hayırda israf olmadığı gibi, israfta da hayır yoktur.” demiştir. (Gazâlî, İhyâu Ulûmi’d-Dîn 1:262; Kurtubî, el-Câmi’ li Ahkâmi’l-Kur’ân 7:110; el-Munâvî, Feyzul-Kadîr 5:454)
Bundan dolayı hayrı takib eden ve hayra harcayan kimse iktisatsızlık yapmış sayılmaz. Yapılan harcamalar da israf olmaz. Çünkü hayır varsa, maslahat onu gerektiriyorsa israf değildir. Bundan da konunun ehli olan yetkililer sorumludur.
"Allah'ın mescidlerini ancak Allah'a ve âhirat gününe inanan, namazını kılan, zekâtını veren ve yalnız Allah'tan korkup çekinen kimseler imar edebilirler. İşte bunların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur." (Tevbe, 18)

Kandil (diye) kutlanan gecelerinde ışıklandırma diye bir şey olmaz, Bid'ati meşrulaştırmak olur. Bayram günlerinde mescid veya minârelerin ışıklandırma ise, üstteki zikrettiğimiz manada alınacak niyet ve kararla aydınlatılılabilir.

A Çevrimdışı

Aybars82

Üyeliği İptal Edildi
Banned
yok ben yol isiklandirmayi kast etmedim gecen senelerde mesela 1. ve 2. koprulerde o kirmizi mavi yesil led isiklari yoktu. son senelerde cikti ya onu diyom ben sus icin ve istanbulun cekici yapmak icin yapilan isiklandirmayi kastetmistim yani bu israf kapsaminda ele alinmaz mi. Sonucta o isiklandirma olmadanda fevkalade ve guven icinde insanlar arabalari ile kopruden gecer tipki gecen senelerdeki gibi.

Abdulmuizz Fida

Admin
Açık

Bunlar halka, topluma (ummete) ait yerlerdir. Şahsı malımız olsa israf etmeyiz. Bu tür işler bir kişinin değil, emir, kâdı veya şehir sorumlusunun gerekirse istişâre ile maslahat göz önünde bulundurularak alınacak kararlardandır.
Yâni gider olacağı gibi bu sebeble maddi ve manevi faydaları dokunacaksa ışıklandırılma gibi çeşitli aktiviteler de aşırıya kaçmadan geliştirilebilir. Aksi taktirde gece otobana çıkamaz, farları yakmamak için akşam ezanından sonra trafiği de yasaklayabilirsiniz ki, bu şekilde ayetlerin kapsamını daraltmamalıyız.

A Çevrimdışı

Aybars82

Üyeliği İptal Edildi
Banned
yani diyorsunuz ki bir halife mesela istanbula daha fazla turist cekmek icin kopruleri geceleri (luzumsuz yere) isiklandirmak uzere bir karar alirsa caiz olur? e bende bu halifeye bu kararindan dolayi itiraz etme hakkimi kullanirim ve bu davayi Allah'a ve Rasulune gotururum. Ordan ne sonuc cikar ben bunu merak ediyorum. halifenin, KADININ kararlari veya istisarelerini merak etmiyorum din ne diyor bu konuya?

bu arada yanlis anlamayin ama boyle hiddetli bir durusunuz var yani insan bazen soru sormaya cekiniyor.

Abdulmuizz Fida

Admin
yani diyorsunuz ki bir halife mesela istanbula daha fazla turist cekmek icin kopruleri geceleri (luzumsuz yere) isiklandirmak uzere bir karar alirsa caiz olur? e bende bu halifeye bu kararindan dolayi itiraz etme hakkimi kullanirim ve bu davayi Allah'a ve Rasulune gotururum. Ordan ne sonuc cikar ben bunu merak ediyorum. halifenin, KADININ kararlari veya istisarelerini merak etmiyorum din ne diyor bu konuya?

bu arada yanlis anlamayin ama boyle hiddetli bir durusunuz var yani insan bazen soru sormaya cekiniyor.
Hiddetli duruş mu, yazış mı? Hangi duruşumdan veya yazımdan bu kanıya vardın? Yoksa resimdeki paladan mı:)

Sen Halife'nin veya islam'da emirin ne anlama geldiğini bilseydin böyle nefsinden zırvalamazdın!
Halife, emir veya kadı Kur'an ve sunnete muhalif olmayan, İslam'ın hayrına olan bir kararı maslahatı gözeterek istişare ile alınan bir karara uymayanlar, "Allaha, rasulune ve sizden olan ulu'l emre itaat edin" ayetine muhalefet olduğunun idrakinde olmayanlardır.

İsraf kime göre, neye göre israf? Bunun ölçüsünü sen mi belirleyeceksin?
Ceb telefonunun aydınlatılma derecesini beceremeyenler Halife'ye karşı çıkacaklarmış.

Konu gereksiz görüldüğü için uzatılmaması için kilitlendi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt