Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Islam Öncülerinin Namaza Bakış Açısı

L Çevrimdışı

La Tahzen

لا تحزن ان الله معنا
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum.

Her şeyiyle bize örnek olan Rasulullah'ın (sallallahu aleyhi ve sellem), sahabenin ve ondan sonra gelen tüm salih bilinenlerin (Allah hepsinden razı olsun) namaza bakış açıları, namaz ile ilgili hissiyatları, namaza verdikleri değer, öncelik, önem (her ne ad verirseniz) ile ilgili rivayetleri bu konuda paylaşalım. Namazı beklerken, ezan okunurkenki duyguları da olabilir. Niyetimi tahmin etmişsinizdir, namaza gereken değeri daha çok verebilmek için bunları bir arada görmek faydalı olur sanıyorum. Vakti gelince namazı kılıp kurtulmak değil, "namazla rahatlamak" nasıl bir duygu, daha iyi kavramak, aklımızda tutmak için...

“Kalk ey Bilal! Bizi namazla rahatlat”

(Ebu Davud, Edeb 4986)

Bizler namazla rahatlayabiliyor muyuz? Rahatlayamıyorsak düzeltilmesi gereken şeyler var demektir.

L Çevrimdışı

La Tahzen

لا تحزن ان الله معنا
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum.

Ma'dan Bin Ebi Talha el-Ya'meri'den;

"Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in azatlısı Sevban radıyallahu anh ile karşılaştım ve ona:

"Bana, yaptığım takdirde Allah'ın beni cennete koyacağı bir amel bildir" veya "Allah'ın en sevdiği ameli söyle" dedim. Sustu. Tekrar sordum. Yine sustu. Üçüncü defa sorduğumda dedi ki:

"Ben de bunu Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'e sormuştum. Buyurdu ki:

"Sana secdeleri artırmanı tavsiye ederim. Zira Allah için yaptığın her secdeden dolayı Allah bir dereceni yükseltir, bir de hatanı siler." Ma'dan dedi ki:

"Sonra Ebud Derda radıyallahu anh ile karşılaştım ve ona da sordum. O da Sevban radıyallahu anh'ın söylediğinin aynısını söyledi."

Müslim (488) metin Müslim'e aittir. Nesai (2/228) İbn Mace (1433) Tirmizi (388)

-Nafile Namazlar (Ömer B. Selim) sf: 21

A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İslam öncülerin değilde benim fark ettiğim bir olay var. Bazı kişiler özellikle namaz kılmayanlar, benim için dua et, benim için Allah'tan yardım dile gibi istekte bulunuyorlar.

Oysa Allahu Teala Bakara suresi 153.ayette ''Ey İnananlar! Sabır ve namazla yardım dileyin. Allah, muhakkak ki sabredenlerle beraberdir.'' diyor. Allahu Teala, yardımı Sabır ve Namaza bağlıyor. Savaşta bile kazaya bırakılmayan namazın önemini belirtiyor.

L Çevrimdışı

La Tahzen

لا تحزن ان الله معنا
İslam-TR Üyesi
İslam öncülerin değilde benim fark ettiğim bir olay var. Bazı kişiler özellikle namaz kılmayanlar, benim için dua et, benim için Allah'tan yardım dile gibi istekte bulunuyorlar.

Oysa Allahu Teala Bakara suresi 153.ayette ''Ey İnananlar! Sabır ve namazla yardım dileyin. Allah, muhakkak ki sabredenlerle beraberdir.'' diyor. Allahu Teala, yardımı Sabır ve Namaza bağlıyor. Savaşta bile kazaya bırakılmayan namazın önemini belirtiyor.
Allah razı olsun çok haklısın kardeşim. Namazla yardım isteme konusunda ilk aklıma gelen istihare namazı oluyor bu sıralar. Tanıdığım insanların çoğu sadece evlenme söz konusu olursa hatırlıyor bu namazı, ömürde bir veya bir kaç defa gibi. Bir kısmı dükkan açarken de hatırlıyorsa ne iyi. Ama kendi zekamıza, güç ve yeteneğimize güvenerek her giriştiğimiz işin sonunda gayb var. Nerde gayb varsa, orda korku olmalıdır. Nerde korku varsa, orda da Allah... ve işte neredeyse her işte önemli halde istihare namazı.

Bilmeyenler için uyarmak istiyorum "rüyada şunu gördüm, bunu gördüm, işimin sonu hayır veya şer" diye karar verilen şekliyle değil, tam olarak sünnetteki şekliyle olmalı.

L Çevrimdışı

La Tahzen

لا تحزن ان الله معنا
İslam-TR Üyesi
Screenshot_20190929-134357_Instagram.jpg

Üst Ana Sayfa Alt