Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İslam Psikaytrik Tedaviye Olumsuz Bakıyor Olabilir mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sevda Dedim Çevrimdışı

Sevda Dedim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
"Allah, kuluna kâfi değil midir? " Zümer-36..ayetini getirirler direk önümüze.Halbuki Psikolog Allah kuluna kâfi değildir diyerek tedavi etmiyor insanı..Yada gerçekten sorun ALLAH'a sığınamamakta mı?.

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Ne tür müdahale edildiğine bağlı değilmi?? Psikolog kafirdir; kendi düzeninin verdiği sapık ilimle tedavi etmeye çalışır, psikolog vardır deneylerle yola çıkarak tedavi yapılır, psikolog vardır kuran -i ilim ile tedavi eder... Yani gidilen yola bağlı.

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ayrıca yukarıda yazdığınız ayetin delil olabileceğini sanmıyorum, yoksa herhangi bir hastalığımız olduğu zaman doktorada gidemezdik.
Ama şunuda belirteyimki: pskoloji rahatsızlıklarının asıl temeli iman eksikliğidir. (Allahu Alem)

Sevda Dedim Çevrimdışı

Sevda Dedim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
kardeş sorumu sordun yoksa cedel konusumu açtın bilgilenmek ise maksadın inş bu konuda ilmi olan kardeşlerde fikirlerini yazarlar ilmimiz artar ama sakin ol inş biraz

yok sakinim..samimi şekilde söyledim ben öner diye:).cedelleşmek değil amaç..gerçekten bilgilenmek

Sevda Dedim Çevrimdışı

Sevda Dedim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
başka ne olabilir?

iman eksiliği ile alakalı ise..!. İslam,psikologa gitmek manasızdır der.imandaki o eksikliği ancak ve ancak insan çözebilir..psikaytrik tedavinin bir manası yoktur o zaman..islami bir psikolog olsa dahi..belkide yanlış düşünüyorum.

iman ile ilgilimi değil mi?.ciddi şekilde düşünmek gerek.

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Kardeş, önce insandaki soruna bakman gerekir, madde madde sayacak olursak konu uzar , insaAllah sen google da bi bakıver, stress, depresyon vb şeylerin oluşma sebebini , sonra bunu islam çerçevesinde değerlendir.
pskologa gitme konusuna gelince, en basitinden sana diyebilirimki; senin bi sıkıntın olsa, bi öneriye ihtiyacın olsa 'bilen' bir kişiye gider, halini anlatır ve onun önerilerini dinlersin. Ha bu bir arkadaş olur, hoca olur, çaycı ahmet amca olur, çiçekçi ayşe teyze olur yada bi psikolog olur. Orasına sen karar verirsin.

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
:))) güzel di bak bu ayşe teyze

akhım emın ol ılım sahıbı çok tanıdığım var ama piskolojik tedavıye muhtac ılım yetmıyor Allah c.c. kuluna kafii olduğunu biliyor hatta sadece kafirlerin Allah'dan umudunu kesebılecegınıde bılıyor olmasına rağmen davranışları buna tezat olabılıyor

bence rahatsızlığın temelınde başka sıkıntılar var bunlar tesbıt edılıp tedavı edılmelı

Sevda Dedim Çevrimdışı

Sevda Dedim

Üyeliği İptal Edildi
Banned

akhım emın ol ılım sahıbı çok tanıdığım var ama piskolojik tedavıye muhtac ılım yetmıyor Allah c.c. kuluna kafii olduğunu biliyor hatta sadece kafirlerin Allah'dan umudunu kesebılecegınıde bılıyor olmasına rağmen davranışları buna tezat olabılıyor

bence rahatsızlığın temelınde başka sıkıntılar var bunlar tesbıt edılıp tedavı edılmelı

kesinlikle.!!...konu kilit çözüm değildi..tekrar konu kilit yapın siz:)

GuLYaRaSi Çevrimdışı

GuLYaRaSi

VuSLaTa HaSReT
Admin
Psikolog yada psikoterapistler sorun, problem ve rahatsizliklara göre tedavi etmeye calisir. Psikolog daha cok konusma tedavileri uygular, yani herhangi bir ilac verme yetkisi yoktur, psikoterapistler genelde hem tip hem psikoloji okumus insanlardir, bu nedenle ilac verme yetkisine sahiptirler.

Islam ve psikologi, islam ve psikoterapi de cok iyi bir sekilde birbirleri ile bagdastirilabilip, cok iyi tedavi yöntemleri cikarilabilir. Bu konuda, gerek Allah Rasulu s. zamaninda tedavi yapilmis, gerek sonra AL KINDI; AL FARABI; IBN I SINA, GHAZALI genis arastirmalar yapilmis, kitaplar yazilmis, tedaviler uygulanmistir. Örnegin Allah Rasulu s. bir ruh hastasinin Kuranla tedavi görmesine izin veriyor. (bk Tibbi nebevi) Yine ibni Sina, nöropsikoterapi uzmani sayilir, zamaninda bircok sinir hastaligina tedaavi yöntemleri bulmustur, uyku bozuklugu, sinir bozuklugu, halusinasyon, epilepsi, unutkanlik vs..

Allah Rasulu s. buyuruyor ki: Numan b.Besirden rivayet ediliyorki:
"Helal bellidir, haram bellidir" dedikten sonra, "Dikkat ediniz!.. Vücutta bir et parçası vardır ki, o sıhhat bulursa, bütün vücud salaha erer. Eğer o fesada uğrar ve hastalanırsa, bütün vücutta fesad ortaya çıkar, bozulur. Dikkat edin, bu et parçası, kalbdir" diyerek, bizleri uyarmistir“ (Sahih-i Müslim, Sünen-i Ebu Davud, Sünen-i İbni Mace, Sünen-i Darimi)

Yani Allahin hududlari bellidir, haram ve helal..Insanin kalbine gerek organ olarak gerek ruh olarak sahip cikmasi, yani sagligina dikkat etmesi zaruridir. Cünki kalp iki türlü hastalanir, biri organ olarak, fonksiyon bozukluklari, digeri ise ruhi bozukluklar. Ve biz insaniz, her ne kadar imanli olsakta, insan yasadigi sürece, herhangi bir ruhi sorunla karsi karsiya kalabilir. Tabiki her ruhi bunalimda, depresyonlarimizda psikolog yada psikoterapistlere kosmuyoruz, cunki sorunlarimizi ya kendimiz atlatabiliyoruz, ya cevremizde destek buluyorz, yada atlatmadan gecistirip, bilincaltina yerlestirip o tekrar ya ruhi bunalim, yada vucudsal hastalik olarak cikiyor.

Ve bugunki muslumanlarin durumuna bakarsak, spiritüel, ruhi durumlarimiza bakalim, kim Kelime-i Tevhid'i anliyor?Kim kildigi namazlari anliyor?Kimin icindeki iman ile yaptigi ameller ayni/bir? Yani sunu demek istiyorum dünya muslumanliginin 3 te birinden cok azi istatistik arastirmalara göre bilincli islami yasiyor..Yani eger dersek ki, Rabbini bilen, taniyan, kendini bilir, bu sebeple psikologa gerek kalmaz, bu herkez icin gecerli olmaz, ve bilen birine danismanin, tedavi görmenin, ne haram ne günah, ne ayiplanir bi tarafi var..Ve günümüzde bilincli müslüman bilinen bilginler vardir, haci hocalar vardir, ama tamamen halusinasyon dünyasinda yasayan sizofren denilebilecek bi sekilde „akilli“ konusmacilar vardir, yani hal böyleyken „sosyal statüsü“ daha düsük bir muslümandan ne bekleyebilirz ki, bilenlerin bile tedavi ihtiyaci varken?

Ve bugun muslumanlarin bir cok psikolojik sorunlari vardir, gerek erkek kadin rol statüsünde, gerek cevre etkisi, gerek kisilik problemleri, gerek vs vs yani bunlarin hepsi tedaviyi gerektirir…….

Sifayi veren herzaman Allahtir, ve Allah sifayi bulmamiz icin birsürü care yollari gösteriyor bize, bunlarda sadece vesiledir.

"O ki, beni yaratan ve bana doğru yolu gösterendir,"
"Beni yediren, içirendir,"
"Hastalandığım zaman bana O, şifâ verir."
"O ki, benim canımı alacak, sonra diriltecektir. " Suara, 78-81

"Allah derdi de çareyi de verdiği gibi her dert için bir ilaç yaratmıştır. Bu sebeble tedaviye devam ediniz. Fakat haramla tedavi etmeyiniz." (Ebu Davud, Tıb 11)

Sad İbn Vakkas hastalanmış Hz. Peygamber (sas) ziyaretine gitmiş. Sad'ı evinde hasta yatar görünce Haris bin Kelde'yi çağırın, O iyi bir hekimdir, sizi tedavi etsin" buyurmuştur. (Ebu Davud, Tıb 12).

"İki nimet vardır ki, insanların çoğu bunda aldanmıştır: Sıhhat ve boş vakit." (Buhari, Rikak 1; Tirmizi, Zühd 1; İbn Mace, Zühd 15)

„Yeryüzünde dolaşmıyorlar mı ki olanları akledecek kalbleri, işitecek kulakları olsun. Gerçek şudur ki, gözler kör olmaz, fakat asıl göğüslerin içindeki kalpler kör olur.“ Hac, 46

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Çok güzel açıklama, Allah razı olsun gulyarasi :cool:

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı

ahi depresyon, stress, bunalim vb seylerin kaynaginin cogu belli zaten ama yinede olaya genelden bakmamak gerekir, bir yerde bir sorun varsa bu islami yöntemlerle cözülebilir insaAllah, hatta bence tek kalici cözümde budur!

kesinlikle.!!...konu kilit çözüm değildi..tekrar konu kilit yapın siz:)
konuyu yanlislikla kilitlemisdim, fark ettiyseniz hemen acmisdim, neyseki yine kilitlenmis

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt