Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Anket İslam Ülkelerine Liderlik Yapabilecek Ülke Sizce Hangisidir ? Neden ?

İslam Ülkelerine Liderlik Yapabilecek Ülke Sizce Hangisidir ? Neden ?

• Kullanılan toplam oy
    44
Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hayseme kardeşim,
Biz bu mevcut duzenden şikayetçi değil miyiz?
Turkiye'de ikame ettigime göre bu ulkeden başlayacak olursak -
Ülke şartlarinda ki din algisi
Ulkenin sosya ekonomik durumu, egitim öğretim, dünyaya olan bakışı, konumu, zenginleşme-entel dantel takim vs hepsini bir araya getirdiğinizde problematik bir durum ortaya çıkıyor. Dindarlasma, muhafazakar kesim yayginlasiyor, lakin problematik kısmı devreye girince içinin boş, tavirdan yoksun olduğu görülüyor. Halkin kendi icindeki mitsel dini anlayış bicimi ile psikolojik din anlayışı seklinde daha bir çok kollara bölünüyor. Okumuş kesimin vicdani din anlayisi, ideolojik şekilde ciddi tavır sergilemeye çalışırken ote yandan bu yıkıcı bir hale de gelebiliyor. Bilinçli bir inanis ile bilinçsiz bir inanış. Ilimdeki ciddiyetsizlik ya da yoksunluk, boşluk, ehil olmayan insanlarin devreye girmesi,siyasi mecralarda sadece yoneticilerin tekeli içinde onlarin çıkarlarıni gözetiyor tablosunu çıkartıyor.

İkinci yorumumda dedim ya hani ilim adamlarina ihtiyaç var diye.

Kur'an'i bir sistemden bahsediyorum. Temelini Kur'an'dan almış.
Nasil olur, nasil yapılır, bilmiyorum. Fakat sistemin bozuk olduğunu düşündüğümüzde yeniden yapilanmaya ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Bak Taliban dediniz ya,
Buraya daha evvel bir video altina yazmistim.
Site geriye gitti geri o yorumlar duruyor mu bilmem ama, geçtiğimiz bir kac ay icinde "Benim adim Malala" belgesinin reklamini yaptılar. Kiz çocuklarının eğitim hakki, kadin haklarina karsi- Taliban.

Yıkıp yıkan, çocukları vuran,insanlara korku salan, eziyet eden, Taliban'a karşı tek başına duran bir kız çocuğu?
Lutfen izleyin. Babasinin ideolojik tavır ve kizini bunun için kullanmasindan başka birsey goremeyeceksiniz. Ki belgeselin sonunda bbc sunucusu bile bunu soruyor. Bu senin mi yoksa babanin mi seçimi diye.
Reklama bakin Hayseme ? Dunyaya Empoze edilen Taliban bu.

Islamifobia videolarina bakin. Dunyanin heryerinde cekilen videolarda falanca yerde islamifobia yok deniliyor, muslumanlara hakaret eden gruba karsi onları savunan Avrupa'lilar bilmem kimler devreye giriyor.
Sonuc ? Muslumanlarin haklarininda bizler koruyoruz arkadaş tavri.

Midemi bulandırıyor bunlar.

Buna toplum mühendisliği denir. İstediğini yavas sekilde empoze edersin.Böler,parçalar,sahip olur,tekeline alir, istediğin sekilde somurmeye baslarsin.
Gothe, vakti zamaninda Türk'leri Islamsizlastirin demiş. Çin in Turkistan'a olan bu tutumunun kaynaklandığı koklerden biridir bu.

Benim ailem, çocuğumuz böyle değildi,beyni yikandi diye psikologlara götürüp, etrafa dert yaniyorlar bir başörtüsünden dolayi.Sırf bu yuzden kucuk kardeşlerimle hafta sonlari babamin gozetiminde görüsebiliyorum. Onlari da etkileyecegimden korktuğu için.

Anlatabildim mi bilmiyorum.
Bir şeyler yapılması şart.

Ben gemilerimi yaktım. Kıyıya, kürek kayıkla mi geçerim,yuzerek mi ya da boğulur muyum bilmeden.

Açıkladığın için teşekkür ederim abla. Ancak Taluban ile ilgili şunu söyleyebilirim. Hataları olabilir. Doğruluğunu bilmiyordum ancak defalarca kız çocuklarının okula gönderilmediğini duydum. Lakin Taliban'ın yaptığı şey küçümsenebilecek birşey değil. Diğer ülkelere gelince zaten onların değişmesi gerektiği konusunda bir şüphem yok. Talibanla ilgili sormuştum. Açıkladığın için tekrar teşekkür ederim.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Taliban'ın o dönem hataları olduğunu kendileri de kabul ediyor zaten, 1992'de çıkıp dört yıl içinde kontrölü ele geçirdiler nede olsa, yeni hareketlerde hataların olması doğal. Ama yine de bir çok şey medya tarafından abartılıyor. Aşşağıdaki video Taliban'ın kızların eğitimi ile ilgili düşüncelerini yansıtıyor. Konuşan kişi Şeyh Muhammed Yasir, Taliban'ın önemli alimlerindendi (rh)

Kısaca özetlersek dediklerini;
- AİE'de 6. sınıfa kadar kızlara eğitim veriliyordu, daha yüksek seviler için dediğiniz gibi ilim adamları eksik olduğu için imkan yoktu
- Taliban kızların hükümet okullarında okumasına karşı, sebepler: kız-erkek karışık, amerikan okul sistemi, demokrasi yanlısı ve Taliban karşıtı propaganda vs.
- İmkanlar yettiğince Taliban durumu düzeltiyor inşaallah,

mesela bugün kontrölü altındaki bölgelerde kızlara özel okullar mevcut, mesela ingilizce dersi verilen bir sınıf görmüştüm ben bir belgeselde

K Çevrimdışı

Kozzsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
eğer ki bir topluluk oluşursa liderlik o kadar da şart bir olay değildir kurallar belliyken lider de nedir çözebilmiş değilim ? olsa olsa sözcü gibi bir şey olması gerekir Allah'ın koyduğu kurallar belli iken kolluk kuvvetleri yasalara itaat ettiği sürece baştaki çocuk yaştaki bile olsa makina işler ,, aksi durum kişiyi ululamanın yolunu açar . Lider ancak topluluğun oluşumu sürecinde ortaya çıkabilecek bir kişiliktir . Ülkeler içinse böyle bir şey düşünülmemelidir bu da kıskançlık fitne gibi şeylere yol açar , osmanlı lider olacağım diye diğer islam ülkelereni beyliklerini ezdi yok etti de ne oldu ? Tek başına kaldı onun tekliğinin çöküşü de hepimizin çöküşü oldu . ülkelerin "hep birlikte" harmonisi liderlik kavgasına tutuşulmasından daha önemlidir

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Taliban'ın o dönem hataları olduğunu kendileri de kabul ediyor zaten, 1992'de çıkıp dört yıl içinde kontrölü ele geçirdiler nede olsa, yeni hareketlerde hataların olması doğal. Ama yine de bir çok şey medya tarafından abartılıyor. Aşşağıdaki video Taliban'ın kızların eğitimi ile ilgili düşüncelerini yansıtıyor. Konuşan kişi Şeyh Muhammed Yasir, Taliban'ın önemli alimlerindendi (rh)

Kısaca özetlersek dediklerini;
- AİE'de 6. sınıfa kadar kızlara eğitim veriliyordu, daha yüksek seviler için dediğiniz gibi ilim adamları eksik olduğu için imkan yoktu
- Taliban kızların hükümet okullarında okumasına karşı, sebepler: kız-erkek karışık, amerikan okul sistemi, demokrasi yanlısı ve Taliban karşıtı propaganda vs.
- İmkanlar yettiğince Taliban durumu düzeltiyor inşaallah,

mesela bugün kontrölü altındaki bölgelerde kızlara özel okullar mevcut, mesela ingilizce dersi verilen bir sınıf görmüştüm ben bir belgeselde

Ahim şimdi anladım. Ben de zannediyordum ki Taliban kendi bölgesinde okula göndermiyor. Yav tağutun okulu ve karma eğitime ben olsam ben de önlerim zaten ne olacaktı ki başka. Hasbunellah. Bu medya ne kadar da münafık.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
eğer ki bir topluluk oluşursa liderlik o kadar da şart bir olay değildir kurallar belliyken lider de nedir çözebilmiş değilim ? olsa olsa sözcü gibi bir şey olması gerekir Allah'ın koyduğu kurallar belli kolluk kuvvetleri yasalara itaat ettiği sürece baştaki çocuk yaştaki bile olsa makina işler ,, aksi durum kişiyi ululamanın yolunu açar . Lider ancak topluluğun oluşumu sürecinde ortaya çıkabilecek bir kişiliktir . Ülkeler içinse böyle bir şey düşünülmemelidir bu da kıskançlık fitne gibi şeylere yol açar , osmanlı lider olacağım diye diğer islam ülkelereni beyliklerini ezdi yok etti de ne oldu ? Tek başına kaldı onun tekliğinin çöküşü de hepimizin çöküşü oldu . ülkelerin "hep birlikte" harmonisi liderlik kavgasına tutuşulmasından daha önemlidir

İbn Humam (rh) demiştir ki: Müminlerin kendi içlerinden bir imam (emir, lider) seçmelerinin sebebi; İslam'ın emirlerini (ibadetlerini ve hükümlerini) hakkı ile eda etmektir.''

Ömer (ra): Muhakkak ki İslam İslam olmaz, cemaat olmadıkça, Cemaat Cemaat olmaz emir olmadıkça, emir emir olmaz itaat olmadıkça.''

Liderin gerekliliği şeriati uygulamak içindir. Ayrıca bir çok konuda onun içtihadına veya şurayı çağırmasına gerek var. Çocuklar başa geçince boşluk oluşuyor, siyaseti bilmediği ve tuzaklara/yanlış tavsiyelere vs. kanabildiği için. Bir lider olmayınca müslümanların arasında ayrılık çıkar, Osman'ın (ra) şehadetinden sonra olduğu gibi..

Osmanlının yıkılmasının sebebi de yanlız kalması değil aslında. Müslümanlar çok yardım etti her bölgeden hilafetin düşmemesi için (Faslı, Sudanlı, Afgan, Hindli, Arap vs.) Sanırım asıl sebep iktidar sistemindeydi, yani babadan oğla geçmesi. Bir de tabii ki Allahın takdiri.

halidvelid Çevrimdışı

halidvelid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tarihsel bakarsak Türkiye denebilir miras anlamında.. Tabii bu haliyle değil..

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Açıkladığın için teşekkür ederim abla. Ancak Taluban ile ilgili şunu söyleyebilirim. Hataları olabilir. Doğruluğunu bilmiyordum ancak defalarca kız çocuklarının okula gönderilmediğini duydum. Lakin Taliban'ın yaptığı şey küçümsenebilecek birşey değil. Diğer ülkelere gelince zaten onların değişmesi gerektiği konusunda bir şüphem yok. Talibanla ilgili sormuştum. Açıkladığın için tekrar teşekkür ederim.

Estağfurullah.
Bende yazarken pek bir çoşmuşum.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Su mehdı deccal konularından artık sıkılmaya başladım.....
Mehdi ve İsa a.s. gelince onların hışmına ugramayında
Deccal belli zaten gören goz kor degılse elbette gorur.
ALLAH ı bılıp de ondan yuz cevıren her kım ne varsa o zatların gözünde elbette düşman olacaktır.Ve onlar durmayacak o ordu muhteşem bır ordu
Ne yazıkkı ıcınde TURKİYE gıbı bu ummetı tasımıs olan bır Osmanlının varısi yok.Kendınızı avutmayın boşuna.

K Çevrimdışı

Kozzsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbn Humam (rh) demiştir ki: Müminlerin kendi içlerinden bir imam (emir, lider) seçmelerinin sebebi; İslam'ın emirlerini (ibadetlerini ve hükümlerini) hakkı ile eda etmektir.''

Ömer (ra): Muhakkak ki İslam İslam olmaz, cemaat olmadıkça, Cemaat Cemaat olmaz emir olmadıkça, emir emir olmaz itaat olmadıkça.''

Liderin gerekliliği şeriati uygulamak içindir. Ayrıca bir çok konuda onun içtihadına veya şurayı çağırmasına gerek var. Çocuklar başa geçince boşluk oluşuyor, siyaseti bilmediği ve tuzaklara/yanlış tavsiyelere vs. kanabildiği için. Bir lider olmayınca müslümanların arasında ayrılık çıkar, Osman'ın (ra) şehadetinden sonra olduğu gibi..

Osmanlının yıkılmasının sebebi de yanlız kalması değil aslında. Müslümanlar çok yardım etti her bölgeden hilafetin düşmemesi için (Faslı, Sudanlı, Afgan, Hindli, Arap vs.) Sanırım asıl sebep iktidar sistemindeydi, yani babadan oğla geçmesi. Bir de tabii ki Allahın takdiri.

Sondan başlayım müslümanlar Osmanlıya koordine yardım edemedi , misal türkistan müslümanları yardım göndermeye çalıştı ancak Rus çarlığı el koydu sonrada sscb olunca bakın ben size işgalcilere karşı yardım ediyorum diye gönderdi !Hint müslümanları yardımı gönderebildi ancak aynı müslümanlar çanakkalede osmanlıya karşı ingilizlerce cepheye sürüldü .

Günümüzdeki lider kavramı ile emir veren kişi kavramı farklıdır ! Zira emir kanuna uygun olarak verilir .Bizdeki kanunlar kişi den değil Allah'tandır . Kurumlar ilgili kanunlara uyduğu sürece çocuk değil agu diyen bebek dahi olsa işler yürür ! "Tabi bu çok afaki bir kelime" ama teorisi budur . Yani lider olunca ne olacak ne değişecek ? Allahın kanunlarında hükümlerinde değişikllik mi olacak ? Emirin gerekliliği , sadece simgeseldir birlik ve topluluk olduğuna delildir , ne yasamayı değiştirebilir (yani Allahın kanunlarını) ne de kolluk kuvvetleri olmadan yürütme yapabilir , emirin varlığı sadece bir düzenin varlığı cemaat olabilmenin tamamlanabilmesi içindir o kadar yani yukarıda bahsettiğim teorik durumu pratiğe yansıtabilme amacıdır. Müslümanlarda lider varsa Allah resulundan s.a.s başkası lider olamaz . zaten adı şanı ne olursa olsun sonrakilere halife denmiş , özne konumuna konulmamış artçı olmuşlar . "masiyete taat olmaz" allah resulu için sözkonusu olamaz ancak mealen "yamulursam kılıçlarınızla düzeltin" uyarısı bizzat halifelerce yapılmıştır .

Lider bulup tek adamcılıka takılıp kalmak mı "ki bu tip liderlikteki en uç nokta sapmasıda mustafa kemal'dir" , yoksa kanunlara uyan eşitler arası birinciyi bulabilmek ve baştakinden bile hesap sorulabilen bir sisteme sahip olabilmek mi ?

K Çevrimdışı

Kozzsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kozzsoy yaw iyi diyon da her şey şeriatta belli değil ki. Şurada kararı kim verecek?

cevap nisa 59 :

Ayrıca sorun karar verme mekanizmasında değil sorun denetim mekanizmasında kişi müslümanlara emir dahi olsa şeriata uymakla yükümlüdür. Zaten itirazlara bakmadım ama "sanırım" bu temeldedir misal İran lider olsun diyen çıkmış,, karşı çıkış nedir ? İran yasalara uyuyor mu ki ? Türkiye denmiş aynı şekilde Türkiye yasalara uyuyor mu ki ? Önemli olan denetlenebilmesi yani yasalara uymaya zorlanabilmesi ister devletin kendisi ister devletin başındaki kişi olsun .

Son düzenleme:
Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Biz ALLAH icin bi cikalim yolada once sonrasini ALLAH tain eder bizim icin bi iznillah

selefhaber Çevrimdışı

selefhaber

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Soruda potansiyele vurgu var o bağlamda bakılırsa, tarihi kökleri ülke olarak ekonomik askeri imkanları, sanayi ve ticaret üretim kapasitesi, arge imkanları siyasi gücü açısından değerlendirildiğinde Türkiye olur. Mevcut rejimine göre bakılırsa başlık değil ayaklık yapacak bile ülke bulunmaz.

Allah ne murad etti onu bilemeyiz ama bize vadolunan sahih hadislerdeki haberlere baktığımızda bir şekilde ya bir ülke yada bir ülkeler üstü topluluk bu görevi ifa edecek ve inşallah islamın zaferi ve hakimiyeti tüm dünyada yaşanacak. Burada şahıs ve topluluklar olarak bizlere düşen nedir ve herkes kendi imkanları ve yaşadığı topraklardaki ortama göre en faydalı ve gerçekçi sonuç alma ihtimali olan ne gibi çalışmaları yapmalıdır buna kafa yormaktır. Kafa yormak ve işe koyulabilmek içinde önce fikri birlik lazım. Şuan olduğu gibi incik boncuk kırk tefrika çıkarıp onu bunu açıktan yada üstü kapalı tekfir ederek hiç bir iş yapılamaz hiç bir neticede elde edilemez. Sadece bakar üzülür kinlenir dururuz ama icraata gelince eleştirmekten başka ümmete faydası olan hiç bir işte yapamayız. Öncelikle yeryüzünde islamın hakimiyetini şeriatın ikamesini isteyen her tür grubun aradaki ihtilaflı meseleleri bir şekilde göz ardı ederek ortak bir fikri çatıda birleşmesi lazım.

Bunu somut örneklerle belirginleştirmek için birkaç fikir atsak şu site üzerinde bile en az 10 tane ayrı fikir küfür kafir tekfirler uçuşmaya başlar sonrada birbirimize düşman olup ayrılırız. Sayfaları geçmişe doğru okuyup bakıyorum sürekli bir ihtilaf sürekli bir kavga var. Bir konuda uzlaşmak lazım amacımız nedir hak bir islam devleti ve şeriat mıdır? Eğer buysa bu konuda eyvallah diyen hiç bir kesimi tekfir etmeyin katılmadığınız görüşlerde alimlere ve itidal sahibi büyüklere meseleyi götürün onlar çözümü sağlarsa ne ala orda da uzlaşılamazsa o zaman bu konuları erteleyin ana hedefe kitlenin ve bölünmüşlüğe fırsat vermeyin.

Somut olarak atılacak adımlar ve aşamalar bu fikri birlik ve oluşumdan sonra konuşulabilir. Devlet ve hakimiyet amacıyla yola çıkılan hiçbir yolda da devletin şubelerinden eksiklik olmaz. Ne sadece ilim üzerine ne sadece cihad üzerine tek bacaklı oluşumlar neticeye gidemez. Siyasi askeri ilmi kanadı bulunan tüm bunları içeren zihni ve fiili oluşum kurulmalıdır. Burada askeri deyince hemen elinize silah bomba ona saldır bunu patlat demekte değildir yeri gelir askeri kanat sadece bir yerde toplanıp biz burdayız görüntüsünü vererek bile olur ki bunun misali de Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin Mekke döneminde sahabesiyle yaptığı tebliğ çalışmaları Hz Hamza R.A Ömer R.A gibi sahabelerin dik yürekli duruşlarıyla bileğin ve kılıcın gücünü müşriklere göstererek elinizi uzatırsanız o eli keseriz mesajını vermelerinden örnekleyebiliriz.

Gün gelir bombayla tüfekle savaşırsın gün gelir sadece bir gösteri yürüyüşü yaparak şeriat istiyoruz diye bağırmak bile bu askeri kanadın cihadı olur. Hepsi yerine zamanına ve koşullara göre şekillenir ve biat şubeside işletilerek seçilen yönetici siyasi ilmi kadronun direktifleri doğrultusunda işler uygulanır. Şimdi herkes dönüp kalbine sorsun böyle bir işe yola kalkışacak cesaret varmı onu taşıyacak sabır ve gayret var mı yoksa kolay yolu seçip o kafir bu kafir şu müşrik bu sapık edebiyatıyla yattığın yerden "ah bir şeriat gelse ama gelmiyor millet kafir müşrik" diyerek yayılmak mı kolay gelendir.

Gerçek hayatta fikrini icraata dönüştüremeyenler kendilerini manen rahatlatmak ve aslında ben ne kadar sadık halis bir müminim diye nefsini kandırmak için bu tekfir işinde aşırıya gider ve millete küfür isnad ederek ne kadar halisane bir mümin olduğunu kendine kanıtlamaya çalışan hastalıklı şeytani bir ruh haline bürünür. Bu tarz tiplerin ekserisinin hayatına bakılıncada ya ailevi sorunlar yaşamış sorunlu bir çocukluk geçirmiş sevgisizlikle büyümüş veya bir kıza yada tam tersinden erkeğe aşık olmuş darbe almış sonra hayata ve insanlara karşı olan psikolojik nefretini, dini ardına bir kalkan alarak küfür kafir edebiyatıyla kin kusarak atma psikolojisine girmiştir.

Önce hedefte birlik ve ümmette kenetlenme diğer işler ancak bundan sonra mümkün olur.

A Çevrimdışı

akıncıbir

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Öyle bir ülke şu an yeryüzünde gözükmüyor.Soru İslam ülkelerine liderlik yapabilecek İslami esaslara göre kurulmuş A-Z'ye bir devleti kurmaya yönelik fikri,siyasi bir yapının nasıl olması ve nerede teşekkül edeceği üzerine olması daha elzem teşkil eder.Bununda adresini Anadolu diye belirtebiliriz.İslami esaslara uygun bir devlet kurmak için mücadele kadar onun altyapısını teşkil edecek sistemi de kurmak bir bütündür.Kurmak,yaşatmak ve öncü lider olmak.Hırdavatçı dükkanının üstüne eczane tabelası asmakla nasıl içindeki muhteva değişmezse İranın yada diğer devletlerin kendilerine İslami demesi ile bunun İslam olduğu sonucu ortaya çıkmaz.İslami devletin Muhtevasının sistem çapında ortaya konulması ve insanların kurtuluşunun bu nizam olduğunun iyinin,doğrunun,güzelin İslamda bulunduğunun eşya ve hadiselere tatbik ederek gösterildiğinde ancak Müslümanlar olarak başarıya ulaşabiliriz.

S Çevrimdışı

Salim Suheyb

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İslam gelirse Allah subhanehu ve tealanin izni ile inkılabla gelir yani yukarıdan aşağıya. Yani bir devlet kurulur yukarıda ismi geçen sistemler islamlaşır.

إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَذَكَرُوا اللَّهَ كَثِيرًا وَانتَصَرُوا مِن بَعْدِ مَا ظُلِمُوا وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنقَلَبٍ يَنقَلِبُونَ

Suara 227

Ancak iman etmiş, salih amel işlemiş, Allah'ı çokça zikretmiş ve zulme uğratıldıktan sonra zafer kazananlar müstesnadır. Zulmedenler göreceklerdir nasıl bir inkılabla yıkılacaklarını.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Mevzuya bir de magazinsel yonden bakarsak
An itibariyle girmiş olduğum sicak poğaça kuyruğunda beklerken, yan dukkandaki acik olan tv deki programinda 5 ablanin birbirini yerdigi ev gezmesi ve çeyiz, düğün seremonilerindeki davranış ve tutumlar incelendiginde, halk halinden memnun gibi. Tek dert 64 bin liralik dugun masrafı ve takilan altin hesabı, yemek duzenindeki masa ortusu, catal bicak kombini uyumsuzluğu vs gibi seyler olunca Türkiye nin islam ulkesi olma olasılığını,aynştayn beynim hesap edemiyor.

Cumhuriyet cocuklarina selamlar.
Güzel çalışma
1923 den beri.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Bir ülkenin liderlik yapması büyük ölçüde tavaiful müluk devrini çağrıştırıyor ve bir ailenin yada kabilenin liderlik etmesinden farkı yok bunun. Aslında böyle fikirlerin altında, dile getirilmese dahi, gizli bir kavmi üstünlük düşüncesi yatıyor. Bizim ülkemiz daha çalışkan, daha zengin, daha güçlü, öyleyse lider bizden çıkacaktır. İslam dünyasına yayılmış bir çok ilimli, hikmetli lider vasıflı insan vardır, bunun bir ülkeden olması şart değil. Ki zaten İslam'ın bir fasit devlet rejimi yönüyle hakim kılınacağı düşünülmemeli, çünkü temeli bozuk bir oluşumdan verimli bir şeyin çıkması muhaldir.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Taliban :D

Üst Ana Sayfa Alt