Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İslamda Namaz Üç Vakit midir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
T Çevrimdışı

TeksiN

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum,

degerli kardeslerim son günlerde kafami iyice karistiran biri ile tanistim. Islami konulardan konusuyoruz, kendisi senelerce kuran arastirmaciligi yapmis, netice , bana öyle seyler söylediki bugüne kadar islamiyet namina bildiklerimin hepsini yerle bir etti :(...kafamda su anda o kadar cok soru olustuki size anlatamam, ama en büyük soku bugün yasadim, Allah kabul ederse 5 vakit namazlarimi kilmaya caslisiyorum fakat ögrendimki islamiyette 5 Vakit farz namazi yokmus, Kuranda 3 vakit geciyormus, Kuranda günün iki ucundaki namazlar ve orta namazindan bahsediliyormus. Peygamberimiz (s), bazen 3 vakit bazen 5 vakit kildigi icin ögle ve ikindi namazlarinin farz oldugu inancina varilmis.

Prof. dr.Süleyman Atesin yorumlarina göre (eski diyanet isleri bakani), Kuranda dercedilmeyen öglen ve ikindi namazlarini kilmamak günah degilmis. Yani herhangi bir sorumlulugu yokmus.

Simdi sizlere soruyorum, Islamda 5 vakit namaz farzmidir, degilmidir..?. Eger farz ise, nicin bu insanlar bunu böyle yorumluyor, ve kuranda 3 vakit gecior...? madem farz degil, neden islamin sartinda 5 vakit namaz farz olarak geciyor. Allah 5 vakitmi farz kilmis, 3 vakitmi farz kilmis, 3 vakit farz kilmissa, kalan 2 vaktini kim icin kiliyoruz...?, yaaa Allah askina bilgili biri varsa aranizda bana bi cevap yazsin, o kadar cok seyler ögrendimki, artik diyorum bu islam alimleri bizimle dalgami geciyor, kime inanacagimizi sasirdik.

saygilar.

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
:) kardeş o kadar üzülünecek bişey değil. şia nın bi türüdür . sitenin konularını okuyun sorularınıza cevap bulursunuz...

DAVA Çevrimdışı

DAVA

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Namazin Bes Vakit olduguna dair Sahih Hadisi Serifler Vardir !

https://www.islam-tr.org/konu/bes-vakit-namaz-nasil-farz-kilinmistir.24854/

bu gibi Konulari genelik ile Hadisi Serifler inkar edenler yapmaktadirlar...

Bakiniz:
https://www.islam-tr.org/konu/kur’a...ere-mealci-mu’tezile-firkasina-reddiye.16339/

bu konuda daha bir sürü Cevap Alabileceginiz Konular Mevcut Gezin okuyun Cevabinizi Bullursunuz..

Not: Kilitli Konuya Yazi Yazdigim icin Özür dillerim.. Hakkinizi Helal Edin Kara Murat

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Soru sorana şunu sormak isterdim.

Nasıl bir Allah'a iman ettiniz?
Ve nasıl bir Allah Rasulu peygambere iman ettiniz?

Herşey kuranda aransaydı Rasul sav'in görevi ne olurdu.

Kardeş hadislerle yanıt vermiş. Ayetlerden de alimler bunun 5 vakit olduğunu çıkaran görüşleri var özellikle ta-ha ve bakara suresindeki ayetlerden.

Alıntı yazıyı olduğu gibi copy ediyorum konu tam sağlansın zaten kardeşimiz bir üstte hadisler içinde link vermiş.

Kur’ân'da Beş Vakit Namaz
Kurân-ı Kerim'de namaz vakitleri, genelden özele doğru gidilerek açıklanmıştır. Namazların belli vakitlerde olduğunu bildiren genel bir âyetten sonra, Mekke döneminde beş vakit namaz emredilmezden önce sabah, akşam ve gece namazı olmak üzere üç vakit kılınan namaza, daha sonra da beş vakit namazın vakitlerine sarahat derecesinde işaret edilmiştir. Böylece Kur’ân'da namaz vakitlerinde bir ikmâlin olduğu, yani tedrîcî olarak tamamlanmaya gidildiği söylenebilir.
Beş vakit namaza işâret eden âyetlerden bazıları şunlardır: “Gündüzün güneş dönüp gecenin karanlığı bastırıncaya kadar belli vakitlerde namaz kıl ve özellikle sabah namazını kıl...” (İsrâ, 17/78), “...Güneşin doğmasından ve batmasından önce Rabbinin yüceliğini ilan et, O'na hamdet. Gecenin bazı vakitlerinde, gündüzün bazı tarafında da O'na ibâdet et ki, Allah'ın rızâsına eresin.” (Tâ-Hâ, 20/130); “Haydi siz akşama girerken, sabaha çıkarken Allah'ı takdis ve tenzih edin, namaz kılın. Göklerde ve yerde hamd, güzel övgü O'na mahsustur. Günün sonunda (ikindi) ve öğleye girerken de O'nu takdis ve tenzih edin, namaz kılın.” (Rûm, 30/17–18).
Kurân'ı tefsir eden âlimler, söz konusu âyetlerin işâreten de olsa beş vakit namaza delâlet ettiğini belirtirler. Meselâ Allâme Elmalılı'ya göre: Bu ve benzeri ayetlerle sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olmak üzere beş vakit namazın vakitleri tayin edilmiştir. (Elmalılı, 3/71). Sadece Tâ-Hâ Sûresi'ndeki yukarıda geçen âyet, tek başına beş vakit namaza işâret etmektedir: Güneşin doğmasından önce sabah namazı, batmasından önceki ikindi namazı, gecenin bir kısım saatleri akşam ile yatsı, gündüzün bazı taraflarındaki namaz ise öğle namazıdır.
Diğer yandan Bakara Suresindeki şu ayeti kerime de, beş vakit namaza delalet etmektedir. "Bütün namazları ve orta namazı muhafaza edin" (Bakara Suresi, 2/238). Şöyle ki, burada namazları koruyun derken “salavât” ifadesi kullanılıyor. Bu çoğul bir kelime olduğundan en az üç namaz olması gerekir. Çünkü Arapçada çoğul isim en aza üç şey için kullanılır. Ardından, namazları koruyun dedikten sonra, orta namazı da koruyun deniyor. Bu taktirde, diğerleri en az üç ise bir de orta namaz dört namaz oluyor. Ancak biz bunu dört namaz olarak düşündüğümüzde ayette geçen “orta namaz” ifadesinin işaret ettiği namazı gösteremeyiz. Çünkü dördün ortası yoktur. Öyleyse namazlar en az beş vakit olmalıdır ki, bunun ortası üç olsun.
Âyetlerde işâret edilen bu vakitlerin sınırlarının tam bir şekilde tespiti ve namazların nasıl kılınacağı bizzat Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından yapılıp izah edilmiş ve o zamandan beri de Müslümanlar tarafından ihtilâfsız uygulanmıştır. Bilindiği gibi Peygamber Efendimizin (s.a.s.) görevlerinden birisi Kur’an’ı tebliğ etmek, diğeri de onu açıklamak, hayata tatbikini bizzat temsille, yani yaşayarak ortaya koymaktır.

not :tamamen alıntıdır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt