Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İslami Konularda Anlatılan Fıkraya Gülmenin Hükmü Nedir?

ف Çevrimdışı

فرحات قورت

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm Hocam.

Bir arkadaş, bir ortamda dini bir konuda fıkra anlattı.Ben de o fıkranın içeriğine değil de o fıkrayı anlatan arkadaşın anlatış tarzına güldüm.
Bu durumda ben küfre mi düştüm?
Selametle.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;
Sizi uzaktan görüp, duyup dinleyen bir kişi; dinle alay edenin şekline (anlatış tarzına) güldüğünüzü bilir anlar mı? Yoksa herkesle birlikte fıkraya güldüğünüzü mü anlar ve tekfir eder?
Neden fıkranın başında susturmuyor veya orayı terk etmiyor ya da buğz etmiyorsun da dönüp bakıp dinleyip karşılık veriyorsun.
Bundan dolayı az gül çok ağla ve Allah'a tevbe istiğfar et'!

ف Çevrimdışı

فرحات قورت

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam esas olay tam olarak şöyle.
Eşim böyle bir durum yaşadı.
Ben de sordum neye güldün diye.
Ve ona fazlasıyla kızdım.
O da anlatanın anlatış tarzına güldüm bir an ve sonra pişman oldum dedi.
Ben de korktum acaba eşim küfre girdi mi nikahımıza bir halel geldi mi diye?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
وَلَئِنْ سَاَلْتَهُمْ لَيَقُولُنَّ اِنَّمَا كُنَّا نَخُوضُ وَنَلْعَبُۜ قُلْ اَبِاللّٰهِ وَاٰيَاتِه۪ وَرَسُولِه۪ كُنْتُمْ تَسْتَهْزِؤُ۫نَ
لَا تَعْتَذِرُوا قَدْ كَفَرْتُمْ بَعْدَ ا۪يمَانِكُمْۜ اِنْ نَعْفُ عَنْ طَٓائِفَةٍ مِنْكُمْ نُعَذِّبْ طَٓائِفَةً بِاَنَّهُمْ كَانُوا مُجْرِم۪ينَ۟
"Eğer kendilerine sorarsan, "Biz sırf lafa dalmış, şakalaşıyorduk." derler. De ki: "Allah ile, âyetleri ile ve peygamberi ile mi alay ediyorsunuz?"
Boşuna özür dilemeyin, iman ettik dedikten sonra küfrünüzü açığa vurdunuz. İçinizden bir kısmını afvetsek bile bir kısmını suçlarında ısrar ettikleri için azabımıza uğratacağız
." (Tevbe 65 - 66)

Dini aşağılayan Fıkrayı onaylama manasına gelen gülme ile katılmış olsaydı direkt olarak küfre girmiş olurdu. Buna rağmen gerek dinle alay edilen bir ortamda bulunması, orayı terk etmemesi veya susturmaması, bir de dinle alay edenin şekline gülüyor. Bu sebeble tehlikeli sularda yüzüyor, iman - küfür çizgi sınırına aşırı yaklaşıp her an ayağı kayma durumu söz konusudur. Husn-u zannımla (kufre girmemiştir) kafir olmamıştır inşeAllah dememe rağmen en azından büyük bir günah işlemesinden dolayı tevbe etmelidir ve bu tür durumlardan sakınmalıdır.

Üst Ana Sayfa Alt